Koga bremeńska - zwana też kogą hanzeatycką, została wydobyta w Bremie i była sensacją od samego początku. W 1962 kogą opublikowano wyniki badań, które określiły datę budowy kogi na lata 1380-1382. Była typową kogą związku Hanzy i zachowała się praktycznie w całości dzięki czemu można było bardzo wiernie odtworzyć cały jej kształt. Zatonęła prawdopodobnie podczas wodowania i było to wynikiem nadmiernego przechyłu statku wynikającego z faktu, że nie była obiążona towarem. Dzięki temu leżąc blisko brzegu nie była narażona na działania silnych prądów morskich oraz innych czynników. Koga ta posiadała tylko jeden kasztel rufowy zabudowany już w całości. Dzięki niej udało się np ustalić, że kogi nie posiadały luków bagażowych tak jak to do tej pory uważało, a były ładowane w ten sosób, że zdejmowano poprzeczne deski pokładu i ten sposób zyskiwano dostęp do ładowni. Pierwsze trzy planki od kila ułożone były na styk, reszta na zakładkę, co jest dosyć znamienne dla tego typu statków. Z boków kogi na zewnątrz poszycia wystawały charkaterystyczne wypustki, będące zakończeniami belek wzmocnienia poprzecznego. Pełniły one dodatkowo funkcję pokładników. Wzdłuż całej kogi wewnątrz biegły dodatkowo belki wzmocnienia wzdłużnego, których zadaniem było dodatkowe usztywnienie statku. We współczesnych czasach powstało kilka replik kogi bremeńskej, niektóre z nich są bardzo wierne. Do dziś poszukuje się wiele podobieństw miezy nią a kogą elebląską, która datowana jest na rok 1350, zatem o 30 lat młodszą.

    - długość kila: 15,60 m
    - szerokość: 7,6 m
    - zanurzenie: 3,14 m.
    - wysokość masztu: 25 m

Zapraszam na oficjalne strony kogi bremeńskiej gdzie można podziwiać wydobyte z dna szczątki kogi i strony replik.

Oto pierwsza z nich:
http://www.hansekogge.de/
jest to strona oficjalna strona repliki kogi bremeńskiej. Można tam zobaczyć kilka zdjęć repliki. Ta replika była w Gdańsku w 2004 roku w sierpniu z tego co pamiętam. Niestety nie udało mi się tam dotrzeć i porobić zdjęć tej pięknej repliki

Inną, ciekawszą stroną dotyczącą kogi bremeńskiej:
http://www.hanse-koggewerft.de/
I tu jest trochę ciekawiej. Można zobaczyć zdjęcia z wydobywania oryginalnej kogi z morza jak również nieco więcej zdjęć samej repliki. Strona bardzo ciekawa.

Jedną z najciekawszych ze stron, które znalazłem, jest:
http://cma.soton.ac.uk/HistShip/SHLECT86.HTM
Tu mamy pokazane szczegóły kogi wydobytej z dna morza. Bardzo dokładnie obfotografowane są zakończenia belek wzmacniających, widać też rekonstrukcję przekroju kogi.

Dla zainteresowanych badaniami samego kadłuba kogi odsyłam na stronę:
http://pitcairn.fb12.tu-berlin.de/karsten/kogge/kogge.shtml
Badania opracowane były na podstawie modelu kadłuba wykonanego wiernie w skali i poddanego komputerowemu pomiarowi w wannie laboratoryjnej.

A oto inne zdjęcia samej kogi bremeńskiej wydobytej z dna morza stojącej w muzeum:
http://oppisworld.de/poesie/philo/schiffe/kogge.htm 
Ten link bardzo gorąco polecam.

Tekst autorski