Wstęp

Jak poprawnie wykonane flagi i bandery na modelu są ozdobą,przekonał się niejeden.Orzeł o kształcie kury napewno nią nie jest,a nie każdy ma zdolności plastyczne.Ale potrzeba jest matką wynalazków.Postanowiłem wykorzystać do tego zwykłą drukarkę jaką większość z nas w domu posiada.
Postaram się to opisać w kilku punktach.Ale do rzeczy.Najlepszym materiałem na flagi jest cienkie płótno zwane batystem.Z braku takowego można zastosować każdy inny cienki materiał,lniany ,czy też bawełniany.

Impregnacja materiału.

a.jpgb.jpg

Na tafli szklanej rozłożyłem kawałki materiału i za pomocą pędzla namoczyłem rzadkim kaponem(środek do impregnacji drewna).Następnie tamponem ze szmatki wtarłem kapon w materiał,starając się usunąć pęcherzyki powietrza.Po kilku minutach jeszcze lekko wilgotne kawałki, delikatnie oderwałem od szyby ,nie dopuszczając do całkowitego zaschnięcia na szybie,ponieważ kapon miejscami by się zestalił(zeszklił)na materiale.Pozostały czas schnięcia na czystych kawałkach papieru.
Po całkowitym wyschnięciu tą operację można powtórzyć z drugiej strony,mając całkowitą pewność,że w czasie retuszowania, farba czy tusz, będzie dobrze kładł i nie rozchodził się po włóknach.

Przygotowanie do drukowania.

c.jpgd.jpge.jpg

W tym celu należałoby materiał na którym ma być nadruk, jakoś usztywnić aby drukarka mogła go uchwycić i potraktować jako coś znajomego,czyli papier.W tym celu papier do drukarki,  złożyłem na pół uzyskując format A-5.W nim wyciąłem odpowiednie okienko a w to okienko wkleiłem materiał na którym ma być wydrukowana dana flaga.Obie połówki formatu A-5 również skleiłem razem,otrzymując coś w rodzaju koperty z wklejonym wewnątrz materiałem na flagę.
W czasie wklejania należy zachować szczególną staranność i nie zabrudzić klejem materiału,bo po wydruku będą widoczne przebarwienia.

Drukowanie.

g.jpgh.jpg

Oczywiście,trzeba najpierw mieć w komputerze obrazki do druku.
Do drukowania posłużyłem się programem Irfan View który posiada różne opcje  drukowanych obrazów.Począwszy od regulacji wielkości do obrotów horyzontalnych czy wertykalnych.Zresztą może być każdy inny program, w którym wielkość drukowanego obrazu, można dowolnie zmieniać.
W czasie drukowania zwrócić uwagę na dokładne wprowadzenie tej koperty do drukarki.Brzeg koperty winien być równy aby uniknąć zacięć.Nierówności można wyprasować ciepłym żelazkiem.

Retuszowanie.

j.jpgk.jpg


Po wydrukowaniu,przystąpiłem do obustronnego retuszowania.Ideałem byłoby zadrukowanie z obu stron.Można by to uzyskać pod warunkiem,że po odwróceniu na drugą stronę trafi się idealnie w poprzednie miejsce,unikając przesunięcia.Udało mi się to raz,ale trochę materiału napsułem.
Tak,że wydruk potraktowałem jako półprodukt do dalszej obróbki.A wyszło to nawet na dobre,bo flagi straciły cechy wydruku a stały się bardziej produktem manualnym.
Do tego celu najlepsze są jak najmniejsze pędzelki najlepiej do retuszowania,0,00,000,1,2,3.
Ja użyłem tuszu kreślarskiego,ale można też użyć farb modelarskich.Jak kto woli. Technika i sposób malowania,zależna jest od indywidualnych predyspozycji i umiejętności.

           awers                    rewers    
 l.jpg              
m.jpgFlagi gotowe.Można wieszać na flagsztokach.

Pozdrawiam.Kazimierz




   


Odpowiedzi
Karrex
Karrex

FLAGI I BANDERY FRANCUSKIE za LUDWIKA XIV

Idąc za przykładem Kazia postanowiłem wykorzystać tę metodę i sprawdzić czy na mojej domowej drukarce jest to możliwe. Potrzebuję bander do modeli L'Ambitieux i Le Soleil Royal i tu rozczarowanie - flagi i bandery powinny być białe.

Krzysztof Gerlach napisał:

Bandera i wimpel powinny być całe białe. Za Burbonów biały był kolorem królewskim, czyli bardzo zaszczytnym. Jednak potem kojarzył się z flagą parlamentariusza i - co gorzej - z poddawaniem się, a modelarzy całego świata i tak zawsze drażnił fakt, że robiąc model dowolnego innego okrętu mogą go ozdabiać rozmaitymi barwnymi chorągiewkami, a na francuskich sprzed rewolucji muszą zadowalać się prościutkimi, białymi. Stąd wyszukiwali i wyszukują rozmaite wyjątki, które rzeczywiście istniały - ale to dotyczyło na ogół anormalnych sytuacji, jak obecność członka rodziny królewskiej na pokładzie, rewia morska z udziałem króla, obecność prefekta morskiego, flagi dowódców w niektórych okresach itp.

Do białych flag nie potrzeba drukarki, więc poszukałem w necie tych "wyjątków" i znalazłem całkiem mnie zadowalające (niezgodne z epoką) wzory u Radka Besedy:

https://www.hismodel.com/articles-category-16?PaggingValues=5%3A24%3A2%3B&_TargetFile=articles-category-16

https://www.hismodel.com/articles-detail-122

hismodel

 

Wykorzystałem wzory z neta i wykonałem pierwsze próby wydruku na mojej drukarce Brother DCP-j105 na cienkim płótnie lnianym wyprasowanym i lekko zaimpregnowanym fiksatywą do pasteli. Użyłem płótna mniejszego formatu niż A4 przyklejając je do kartki ksero. Pierwsza próba wyszła dobrze (ta z herbem) i pożałowałem, że użyłem kiepskiego wzoru.

bandera1

Z dostępnych planów przeliczyłem format i wyszło mi 185 x 127 mm, przygotowałem projekt (dla oszczędności tuszu ;-) same lilijki) i wydrukowałem - wyszło, ale jak dla mnie za jasno, zrobiłem próbę wydruku z drugiej strony i tu zonk - o milimetr się rozjechało, ponadto górną krawędź lekko uwalało czarnym tuszem. W projekcie zrobiłem korektę - przyciemniłem i nieco zmniejszyłem format 175 x 120 mm, kolejny wydruk i bardziej uwalana górna krawędź (widać na zdjęciu powyżej). Zrezygnowałem z małych formatów i przyklejania do kartki, gdyż chyba zgrubienie powodowało blokowanie na wałkach i stąd te zabrudzenia.

Przygotowałem kolejne projekty - dwie flagi na arkusz - dalej zmniejszyłem format flag 150 x 100 mm - po przymiarce do modelu wybiorę odpowiadający mi format.

Kolejny wydruk zrobiłem na dakronie (cienkie płótno żaglowe) formatu A4, niezaimpregnowanym - zaleta - nie trzeba drukować z drugiej strony (po obu stronach widać doskonale), - wada - niestety wyszły "rozlania".


Na kolejnym arkuszu A4 płótna zaimpregnowanego zrobiłem wydruk dwustronny obu wersji flagi, na drugiej stronie odbicie lustrzane, aby kolory na herubinach się pokrywały i uwzględniłem to przesunięcie - wydruk wyszedł idealnie. Trzeba będzie jeszcze zabezpieczyć fiksatywą - na zrobionych wydrukach potestuję też werniksy w sprayu.

bandera2

na wierzchu wydruk na dakronie, pod spodem na płótnie lnianym impregnowanym fixatywą

W kolekcji DeAgostini L'AMBITIEUX wydawca dostarcza taki zestaw

dea

3 lat temu
loader
loader
Attachment