BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Czyli forum RC.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Leon27
Posty: 543
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: Leon27 »

Jak dasz nie takie proporcje to czasem może Ci wyjść taki szatan że zrobi się samozapłon. Zasadniczo głównie chodzi o proporcję. Do wszystkiego jako rozcieńczalnik służy aceton, do zmywnia itp. Obcinasz brzeg na kształt jak jeszcze nie do końca ściągnie. Ostrym nożem. Oszczędza to potem zbędnego pyłu który żre jak cholera :-) Jak nabierzesz wprawy to będziesz widział kiedy zacznie żywica ciągnąć. Jak jest chłodniej to inne proporcje jak cieplej tez inne żeby uzyskać ten sam efekt w czasie. Żeby się nie gotowało to lepiej zrobić towar wolniejszy. Niech sobie ciągnie trochę dłużej. Nie są to jakieś olbrzymie powierzchnie żebyś się musiał martwić o to że materiał Ci się zmarnuje. Na pewno kup sobie jakiś mały metalowy wałek. On wygoni wszystkie pęcherzyki powietrza. Przyda Ci się zarówno na formie jak i na gotowych sztukach. Z dobrej formy nic nie będziesz musiał szpachlować na sztuce. Powinno wyjść takie jak na białych jachtach gładkie. Dobrze zrobione mają biały żelkot na wierzchu i nie jest nic malowane. Ładne głaciutkie. Ja bym zrobił jednoczęściową formę. Na środku na kilu dajesz dziurkę w formie co ją na czas kładzenia warstw zaklejasz plasteliną. Potem ją wydziubujesz. Do dziurki wężyk z powietrzem z kompresora i samo wszystko wylatuje. Uważaj żeby nie dostać w nos. Jako rozdzielacz musisz dać jakąś porządną pastę techniczną na bazie wosku. Jedno porządne przygotowanie formy starcza na kilka sztuk bez stresu ze coś się przywali. Oczywiście trzeba przetrzeć miękką szmatką co wcześniej polerowałeś po pastowaniu. Jak nawalisz za dużo pasty na formę to się na pewno przywali. Cienka warstwa dobrze wypastowana co wcześniej na formie odparowała. Kopyto przydałoby się dobrze wylakierować i dać dobry rozdzielacz żeby była idealna forma a potem idealne sztuki.
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: woody-77 »

Witam,

Dziekuje za pomocne uwagi :) W miedzyczasie jak sie sezonuje moja forma chce sie zabrac za produkcje balastu. Moglby ktos podeslac link do tematu odnosnie odlewow? Przegladam Koge i poki co znalazlem tylko temat o nadlewach, ale to ciut malo :) Pozdrawiam

Lukasz
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: woody-77 »

Witam,

Panowie mam takie pytanie. Przy wyjmowaniu kopyta, miejscami, nie wszedzie, do forma odeszla razem z cienka warstwa lakieru i szpachli. Wyszly takie jakby smugi. Ktos moze mial podobne klopoty? Gdzie popelnilem blad? Dzieki

Lukasz
Awatar użytkownika
AndrzejB
Posty: 22
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: AndrzejB »

To, że czasami forma odchodzi od kopyta z jakimiś niechcianymi dodatkami po prostu się zdarza.
Najczęściej przyczyną jest nie do końca wyschnięta warstwa izolacyjna.
Wystarczy negatyw ostrożnie potraktować papierem ściernym, ewentualnie podszpachlować i powinno być dobrze.
Oczywiście, przed laminowaniem kadłuba proponuję naprawdę starannie nałożyć warstwę rozdzielacza i dać mu wyschnąć. Ja przed pierwszym laminowaniem kadłuba daję warstwie rozdzielacza "odetchnąć" około tygodnia. W tydzień po zalaminowaniu kadłuby prawie same wyskakiwały z formy.
Pozdrawiam
Andrzej Bryska
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: woody-77 »

Dzieki Andrzej,

Tak wlasnie myslalem, ze po prostu chce wyprzedzic technologie :) W miedzyczasie jak zywica "stygnie" zabralem sie za wykonanie pletwy balastowej i balastu. Jednak jestem bardzo niezadowolony z wynikow mojej pracy. Czy ktos moze handluje gotowymi balastami? Jutro dorwe sie do aparatu i wkleje pare fotek.

pozdrawiam

Lukasz Koch
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: woody-77 »

witam przy niedzieli,

Tak jak wspominalem, mialem klopoty z forma jednoczesciowa. Musialem wyremontowac kopyto
Obrazek

Zabralem sie za forme dwuczesciowa, no i nie bez klopotow, forma sie udala.
Obrazek

A oto wyniki mojej pracy nad balastem. Zostalo jeszcze polakierowac
Obrazek

Pozdrawiam
Lukasz
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: woody-77 »

Witam,

Po wielu perypetiach z uszkodzonym kopytem i dwoma wariantami formy w koncu udalo mi sie zbudowac gotowy kadlub :) Nie jest to jeszcze ideal ale zdobyte doswiadczenie wykorzystam na pewno w nastepnej lodce. Oto wynik mojej pracy jak do tej pory

Obrazek

Obrazek

Czy ktos moglby mi polecic jakies lekkie serwo do kontroli steru?

Pozdrawiam,
Lukasz
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: rychenko »

Witam
Gratuluje !!! uporu i konsekwencji ,śledziłem Twoje zmagania z budowa kopyta, formy no i jestem pełen podziwu ze dopiłeś zamierzonego celu !
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: woody-77 »

Dzieki za uznanie Rychenko,

Widze, ze masz doswiadczenie w RC. Moge prosic o rade? Co bys mogl poradzic w kontekscie serwa do steru? Chce jak najlzejsze, bo kadlub wyszedl dosc ciezki, ale takie ktore mimo wszystko da rade z taka lodka
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: rychenko »

To myśle ze w zupełności wystarczy:
http://www.modele.sklep.pl/Katalog/WYPO ... .html?pa=5
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
ODPOWIEDZ