BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Czyli forum RC.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: woody-77 »

Witam,

Po publikacji mojego pierwszego modelu i nawiazaniu kontaktu z jachciarzami z okolicy postanowilem zbudowac moj pierwszy jachcik klasy rg 65. Klasa bardzo popularna bo blisko juz 30-to letnia, no i do tego jest szansa, ze sie nim poscigam w Elku lub Szczytnie.
Zeby nie bylo latwo postanowilem moj jachcik sam sobie zaprojektowac. Oto moja koncepcja. Bardzo prosze kolegow o wszelkie uwagi.
Pozdrawiam,
Lukasz Koch
Obrazek
Awatar użytkownika
Joker 2
Posty: 80
Rejestracja: 22 wrz 2011, 23:43

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: Joker 2 »

Prosze popatrzeć tu .
http://marek.aplus.pl/forum/viewtopic.php?t=4386
Edward Janczewski
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: woody-77 »

witam ponownie,

powycinalem ze sklejki 4mm elementy szkieletu kopyta. Po zlozeniu bede je piankowal. Nastepnym razem jako budulca uzyje kartonu. Chyba niepotrzebnie trace czas na obrobke sklejki.
pozdrawiam
Lukasz Koch
Obrazek
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: woody-77 »

Witam,

Chce pokazac kolejny etap budowy. Wykonalem sklejkowy szkielet kopyta i zdazylem to zapiankowac. Z braku doswiadczenia dalem chyba zbyt wiele materialu :)
Nastepny krok to bedzie oszlifowanie pianki i szpachlowanie. Zamierzam uzyc samochodowej szpachlowki wykonczeniowej. Prosze o uwagi jesli zanosi sie na popelnienie jakiegos bledu. pozdrawiam :)
Lukasz Koch
Obrazek
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: Andrzej1 »

Witam

A nie mogłeś powiedzieć, że będziesz piankował taki szkielet. Może ktoś by Cię powstrzymał.
[Edit]Nawet powiedziałeś, ale jakoś mi to umkło[Edit].
Przykro mi, ale moim zdaniem, to tej sklejki z tego gluta nie wydobędziesz bez ogromnej pracy.
Poszukaj teraz tektury. Wytnij szkielet, sklej go a następnie jakoś poszyj.
Szpachla samochodowa na tej piance to będzie dużo szmalu. Można, oczywiście, ale to
będzie parę puszek szpachli.
Na razie potrzebny jest kształt zbliżony do kadłuba. Próbuj, może to się Ci uda, ale
ja zrobiłbym to drugi raz.
Kopyto ze szczegółami robione jest w relacji o SSN688. Nie obyło się bez błędów, ale
kadłub jest.

Z ukłonami
Andrzej Korycki
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: woody-77 »

Witam,
Panski Los Angeles widzialem dawno temu, jednak wtedy wiedza zawarta w tamtej relacji to byla jak dla mnie "czarna magia". Piankowy glut juz poobcinany :) Jednak biore sobie do serca Pana uwage odnosnie szpachlowania. Pianka rzeczywiscie jest dosc miekka i mysle, ze Pana obawy sa jak najbardziej sluszne. Jako, ze plan lodki sa autorskie i nie musze rygorystycznie trzymac sie wymiarow, mysle, ze zalaminuje choc jedna warstwa moje kopyto przed szpachlowaniem. Szybkie pytanie ktore oszczedzi mi robienie proby. Czy zywica poliestrowa wchodzi w reakcje z pianka montazowa?
Pozdrawiam
Lukasz Koch
Awatar użytkownika
Andrzej1
Posty: 1568
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Szczecin","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: Andrzej1 »

Witam

Panem byłem dopóki mi komuniści nie zabrali majątku na Litwie, teraz został tylko Andrzej.
woody-77 pisze:...
Jako, ze plan lodki sa autorskie i nie musze rygorystycznie trzymac sie wymiarow, mysle, ze zalaminuje choc jedna warstwa moje kopyto przed szpachlowaniem.
...


Myślę, że to najgorsza decyzja, bo potem NIC nie będzie pasowało. Zbierz tyle ile trzeba za pomocą
sierpa i młota a dopiero potem próbuj uzupełniać gipsem.

woody-77 pisze:...
Szybkie pytanie ktore oszczedzi mi robienie proby. Czy zywica poliestrowa wchodzi w reakcje z pianka montazowa?
...


I równie szybka odpowiedź, która Ci niczego nie oszczędzi : nie wiem.
Ale pianka niszczona jest przez nitro, a żywica zawiera styren a to też rozpuszczalnik organiczny.
Najprawdopodobniej tak.

Dlatego moja propozycja jest taka :
Wyrąbać piankę spomiędzy wręg, tak aby pozostało 5-8mm. Powstałą przestrzeń wypełnić gipsem
(szpachlowym nie budowlanym, szpachlowy dłużej wiąże). Dopiero na gips kłaść szpachlówkę
i to nie poliestrową, tylko zwykłą natryskową Motipa (w sprayu).
Gdy powierzchnia kopyta będzie już przypominała powierzchnię docelową to wypolerować ją na lustro.
Ale to parę dni, to jeszcze zdążymy obejrzeć Twoje dzieło i poprowadzić Cię do chwalebnego
końca.

Z ukłonami
Andrzej Korycki

P.S.
W kilku ostatnich numerach Modelarstwa Okrętowego jest o laminowaniu kadłubów.
P.S P.S.
Są tu lepsi w te klocki. Nawet jeden teraz patrzy to - Antosiek, może On coś doradzi ?
Awatar użytkownika
antosiek
Posty: 465
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: antosiek »

Postaraj się przed laminowaniem pokryć piankę jakąś szpachlówką budowlaną akrylową. Zobacz relacje np. Romka. Wypełnisz wszystkie pory i będzie wstępne wygładzenie. Potem na to laminat. Może być i żywica poliestrowa, choć fanem jej nie jestem i co do reakcji z pianką nie jestem pewny. Jak będzie zabezpieczona szpachlówką to nic się nie stanie. Wolę epoksydową, na pewno pianki nie ruszy. Dlatego wolę piankę budowlaną, ale dwuskładnikową. To jest w jednym dozowniku, tylko przedzielony on jest czymś oddzielającym dwa składniki, które przed użyciem się miesza przebijając to coś rozdzielające. Pianka jest o wiele twardsza i zastyga w 20min. Niestety też i trochę droższa.
http://www.abud.pl/product-pol-233-Pian ... am-2K.html
Dalej ze dwie warstwy płótna 120. Na to szpachlówka samochodowa aż do skutku. Najpierw zgrubna potem wykańczająca.
Awatar użytkownika
Motyl
Posty: 53
Rejestracja: 29 sie 2011, 20:40

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: Motyl »

Ja tylko się zapytam jak się udało utrzymać wręgi we właściwej pozycji? Sam kiedyś popełniłem taki błąd i odstępy pomiędzy wręgami mi się pozmieniały bo pianka nierównomiernie "rośnie, rozpycha się".
Aktualnie opracowałem plany kadłuba modelu ECO expert i na dniach zabiorę się za wycinanie i obrabianie kopyta. Później do skrzynki z gipsem, te kopyto i po wyciągnieciu kopyta gotowa forma w razie potrzebny wyrównać gdzie trzeba. Planuje wykonać kopyto całkowicie z drewna z powodu wyżej wymienionych.
Awatar użytkownika
muli9
Posty: 200
Rejestracja: 17 lut 2012, 08:47

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: muli9 »

Jedynym wyjsciem jest chyba tylko pianka niskoprezna i nalozenie niewielkiej ilosci, ewentualnie jechac po jednej przestrzeni miedzy grodziami i usztywniac z zewnatrz czyli podobnie jak rozporki przy montowaniu futryn i dopiero po wsychnieciu nastepne grodzie.
ODPOWIEDZ