BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Czyli forum RC.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AndrzejB
Posty: 22
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: AndrzejB »

Ponieważ niejako zostałem przywołany do tablicy...
Otóż w tym momencie zaczęła się dyskusja o wyższości Świąt....
NIE MA MODELI I JACHTÓW IDEALNYCH I JEDYNIE SŁUSZNYCH !
Ze swoich kilkuletnich obserwacji na regatach jednego jestem pewien: najlepsza łódka to tylko 49 % sukcesu.
51 % to sternik.
Teoria kadłuba jest stara jak sama żegluga. I wciąż trwają poszukiwania. Bo jeszcze nie znaleziono ideału.
Łukaszu, dla większości z nas modelarstwo to hobby. Ale każdy z nas traktuje je na swój sposób. Ale mimo tego jesteśmy jedną, nie do końca na poważnie zwariowaną mafią.
Pozytywem jest to, że Ci się chce. Jeśli poprzesz to poszukiwaniami literatury i teoretycznej wiedzy, nie wiem czy Ci to pomoże , ale na pewno nie zaszkodzi.
42 lata minęły od mojej pierwszej obecności w modelarni. A im więcej szukam, tym bardziej okazuje się, że mniej wiem. Więc szukam dalej.
Po tych latach wypracował mi się wniosek:
1) obserwacja
2) analiza
3) synteza, czyli wnioski wcielone w życie
A potem te same punkty po kolei, aż do rozsądnego końca.
Jeśli chcesz porównać wyniki swoich poszukiwań, to najlepszym sposobem są wspólne pływania i starty. Chyba ze ma się na brzegu przenośne laboratorium fizyczno - badawczo - radarowe i kilku obserwatorów.
Ale nie ma się czym przejmować. Satysfakcja najważniejsza.
PS co do m/s.
Nadal w żeglarstwie używa się mil, węzłów, sążni i stóp. Metr na sekundę to jednostka, którą wprowadzono z układem SI. Dlatego co najmłodsi dziwią się kaloriami, kilogramometrami itp
Pozdrawiam
Andrzej Bryska
Awatar użytkownika
taganc
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: taganc »

Witam,
Jeśli pozwolicie to wtrącę swoje trzy grosze w tym temacie. Za młodu zajmowałem się tylko modelami żaglowymi i co nieco pamiętam, a doświadczenie zdobywałem w modelarni, którą Edwardzie powinieneś pamiętać, w Iławie pod kierunkiem Janka Nowakowskiego.
Do rzeczy.
Łukasz moim zdaniem powinineś co nieco poprawić, mianowicie : dołóż więcej zaczepów grota do masztu, masz za krótkie bomy ( za duże wybrzuszenia żagli),dołóż ściągacz bomu grota pomiędzy bomem, a piętą masztu. Model jest zawietrzny,tu zgadzam się z Edwardem, może pomóc przesunięcie całości ożaglowania do tyłu. Jednak moim zdaniem trochę jest za dużo żagla na taki kadłubik.
pozdrawiam ,
Tadeusz
Pozdrawiam Tadeusz
Awatar użytkownika
Joker 2
Posty: 80
Rejestracja: 22 wrz 2011, 23:43

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: Joker 2 »

Dziękuje za trzy grosze kolego Tadeuszu . U Jasia w Iławie na pewno dużo się nauczyłeś i twoje rady są cenne . Razem z kolegą Andrzejem świetnie uzupełniliście mój post . Jeżeli kolega woody-77 nas trochę posłucha to trzeci model będzie już dobry ( bardzo dobry ) .
Edward
Awatar użytkownika
AndrzejB
Posty: 22
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: AndrzejB »

Czy ta łódka ma za dużo żagla, tego nie jestem pewien.
Na mojej poprzedniej łódce postawione zostały żagle o maksymalnych dopuszczalnych wymiarach: maszt 1100 mm i 22,45 dm2 żagla. Zysk na prędkości był widoczny.
Jednakże maksima żagli muszą iść z innymi elementami modelu.
Naliczyłem 15 (!!!!) punktów regulacji w takiej małej łódce. Zmiana w jednym miejscu nie powodowała widocznych skutków, inna, nawet niewielka, zamieniała model w narowistego źrebaka lub leniwego muła.
Oczywiście nigdy nie wprowadzałem więcej niż jedną zmianę na raz !
Po obejrzeniu filmiku wydaje mi się że:
- w stosunku do siły wiatru żagle rzeczywiście miały "za duży brzuch",
- zbyt duża wędrówka bomu w górę - niezbędny obciągacz bomu.
Jednakże bez obejrzenia modelu na wodzie w naturze nie mogę sądzić (dlatego pozwoliłem sobie użyć zwrotu "wydaje mi się że:" ).
Pozdrawiam
Andrzej Bryska
matmat
Posty: 1
Rejestracja: 28 wrz 2012, 20:40

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: matmat »

Jako początkujący mam być może dla wyjadaczy naiwne pytanie jak cięzki jest twój jacht(bez balastu i ożaglowania)?
wacek
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: woody-77 »

witam

żaden ze mnie wyjadacz. Jacht waży w sumie 1348 g, z tego co się orientuję jest to co najmniej 248g nadwagi do tej klasy, dlatego buduję sobie nowy kadłub. Balast to 480g a żagli nigdy nie ważyłem :)

Pozdrawiam,

Lukasz K
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: woody-77 »

witam ponownie,

jako że w sobote pogoda nie dopisała, więc nie udało sie popływać w Olsztynie. Ale za to udało mi się dokończyć kopyto drugiego wariantu mojej łódki. Metode użyłem jak poprzednio, czyli pianka a na to laminat oraz szpachla. Oto fotki:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

pozdrawiam
lukasz k
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: woody-77 »

Witam,

Po dłuższej przerwie spowodowanej kłopotami z rozdzieleniem kopyta od formy (co widać na obrazku), udało mi się wykonać kadłub. Jest trochę ciężki (tak mi się wydaje), ale bardzo mi się podoba :) Ciągle nie mogę zrozumieć dlaczego nie mogę rozdzielić kopyta od formy, a kadłub idzie jak po maśle. Oto fotki :)

Obrazek

Obrazek

pozdr
lukasz k
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: woody-77 »

Witam,

mam nadzieje ze kazdy mial godziwe swieta. Ja z nudow poszedlem do piwnicy i popchnalem delikatnie robote. Mam juz poklad, choc jak zwykle u mnie mialem klopoty z rozdzieleniem kopyta. Ponizej pare fotek jak robota wyglada na chwile obecna. Kolegow obeznanych z zaglowkami prosze o jakies konstruktywne komentarze. wydaje mi sie ze lodka wychodzi ciezkawa. W chwili obecnej poklad i kadlub waza 253g, a gdzie miejsce na cala reszte?

pozdrawiam
lukasz K

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
AMD1965
Posty: 0
Rejestracja: 20 mar 2016, 18:46

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: AMD1965 »

Witam.Mam dla Wood-77 kilka rad,widzialem ostatni film jak wybudowana przez Ciebie zaglowka (bardzo ladna)nie radzi sobie z wiatrem,a mianowicie wystepuje "nurkowanie" dziobem.Jak to mowia"djabel tkwi w szczgulach"mianowicie ma na to wplyw, "Za bardzo przesuniety masz do przodu,zbyt duza powieszchnia foka,rozmieszczenie balastu itp. Projektuje zaglowki i buduje je jako hobby (oczywiscie RC) Dawno temu wybudowalem zaglowke ze "spinakerem" to byla zabawa he he :lol: .....Cztery serwa,plastykowe rurki hydrauliczne,przekladnie,gumki itd....Gdy plyniemy regatowa zaglowka,zaloga balastuje tak by osiagnac maksymalne predkosci i wykorzystanie zagli,niestety wiekszosc zaglowek RC a moze zadna,nie posiada ruchomego balastu ktory by rekompensowal przechyly kadluba.Ja poswiecilem 1.5 roku na budowe zaglowki ze "spinakerem",bylo to serwo z bebnem ktore zwijalo i rozwijalo "spinaker" a przy okazji przesuwalo balast ze srodka zaglowki na jej rufe. Odbywalo to sie najprosciej rzecz ujmujac , "spinaker zwijany byl pod poklad poprzez rurke ok:2 cm srednicy,przelozenie 1:1 , balast 1:2.Byly plusy i minusy tego prostego rozwiazania.Plus-zaglowka przy dosc silnym wietrze pedzila jak "strzala" kadlob zachowywal stabilnosc,ale gdy wiatr slabl,musialem zwijac "spinaker" poniewarz rufa zanurzala sie w wodzie,to minus.Mam nadzieje,ze Twoje zaglowki beda konkurencja dla innych.Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ