BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Czyli forum RC.
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: woody-77 »

Witam,

To moje kopyto po drugim szpachlowaniu. Mam zamiar wyszlifowac je papierem 220, uzupelnic ubytki, potem znowu 220 i na mokro 800 lub 1200. Potem chce dac podklad akrylowy i przeszlifowac na mokro 1200 lub 1600, potem dwie warstwy lakieru szlifowane tak samo czyli 1200 i 1600, na koniec polerka i bede sie zabieral za forme. Napiszcie prosze, czy dobrze kombinuje?
Obrazek
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: woody-77 »

Witam,

Kopyto wykonane. Teraz pytanie czy robic forme dzielona czy jednoczesciowa?

Obrazek

inne ujecie

Obrazek

pozdrawiam

Lukasz
Awatar użytkownika
Joker 2
Posty: 80
Rejestracja: 22 wrz 2011, 23:43

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: Joker 2 »

Prawilno jak mawiają przyjaciele ze wschodu .
Forma oczywiście dzielona .
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 920
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: Slawek Kromer »

witam
Nie rozumie dlaczego forma ma być oczywiście dzielona?
Jeśli na kadłubie są wzmocnienia kluza lub nadburcie pochylone w kierunku pokładu(zaznaczyłem na niebiesko)
030.jpg
030.jpg (108.48 KiB) Przejrzano 5864 razy

to zgoda bo inaczej kadłub nie wyjdzie z formy.Natomiast kadłub pokazany jest gładki bez wypukłości lub wklęśnięć i z formy (niedzielonej) wyjdzie bez problemu
a może ja się nie znam
sławek
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: mirek »

Sławek ma rację . Patrząc na przekroje też nie widzę takiej potrzeby.
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Joker 2
Posty: 80
Rejestracja: 22 wrz 2011, 23:43

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: Joker 2 »

Technicznie może być nie dzielona . w praktyce przy modelach żaglowych robi się kilka odbitek . Wygodniej jest mieć formę dzieloną .
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: woody-77 »

zrobie w takim razie dwie formy. nabiore doswiadczenia i bede mial wlasny poglad na przyszlosc :)
Awatar użytkownika
AndrzejB
Posty: 22
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: AndrzejB »

Zrobiłem kiedyś formę niedzieloną. I był to ostatni raz.
Przy tak głębokim kadłubie lepszą wydaje mi się jednak forma dzielona; szczególnie gdy coś będzie nie tak z rozdzielaczem.
Wyjmowanie kadłuba z jednoczęściowej formy może zaowocować porysowaniem samej formy lub kadłuba.
Ale, jak to mówią... każdy ma własną drogę.
Pozdrawiam
Andrzej Bryska
Awatar użytkownika
woody-77
Posty: 63
Rejestracja: 08 mar 2012, 17:16

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: woody-77 »

Witam,

Tak jak powiedzialem, zrobie dwie formy i zobacze jak to pojdzie. Poki co zaczalem oczywiscie od opcji latwiejszej, czyli formy jednoczesciowej. Dalem 6 warstw wosku, i warstwe rozdzielacza. Potem zelkot i jak na razie warstwe epidianu 53. Utwardzacz Z1 w proporcji masy 10/1. I pierwsze pytanie. Jak dlugo twardnieje taka zywica? Minely juz 4 godz i wydaje mi sie ze zywica ledwo zgestniala. Praca z poliestrami byla duzo "szybsza", stad moje pytanie. Tak to wyglada na chwile obecna.

Pozdrawiam
Lukasz

Obrazek
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: BUDOWA JACHTU RC VOL. 2

Post autor: mirek »

Wszystko zależy od temperatury w jakiej żywica żeluje , w temperaturze pokojowej po 24 godz. proces żelowania powinien się zakończyć ( forma jest twarda i sztywna ) .
Po tym czasie możesz śmiało obcinać formę z naddatków i zostawić na kopycie przez następne 48 godz. aby zakończyć proces sieciowania.
Profesjonalne formy z żywic epoksydowych są poddawane wygrzewaniu w temperaturze od 64 – 72 godz . ( zależy jaka żywica) Tobie wystarczy 72 godz . od czasu zakończenia laminowania formy
Pozdrawiam Mirek Rybus
ODPOWIEDZ