Sovereign of the Sas 1637r 1:50

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 395
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Sovereign of the Sas 1637r 1:50

Post autor: TomekA »

ryszardw pisze: 11 mar 2024, 08:46 Na razie jakoś idzie a potem pomyślę .Zastanawia mnie jedna rzecz brak pięknej dzwonnicy .Czy to przeoczenie konstruktora czy tak ma być .Na wszystkich okrętach z epoki są .Na tym etapie budowy już nie byłbym w stanie taką zbudować .R
Na modelu p. Henry Culvera z Annapolis jest - patrz zalacznik. Inne modele SoS tego detalu nie ukazuja. Go figure!
Ten okret jest jednym z tych, o ktorych napisano w artykule z Nautical Research Guild, ze modele ich "nie powinny byc budowane" z tej wlasnie przyczyny - nigdy nie bylo i dzis nie ma zadnych wiarogodnych planow czy innej dokumentacji dot. tego okretu, na ktorych moznaby sie oprzec budujac jego model. Liczni modelarze mniej lub bardziej daja sie powiezc wlasnej wyobrazni i buduja swe modele po swojemu, - "bo tak wyglada lepiej", albo wg. innej jeszcze logiki. I nie dotyczy to tylko SoS.
Wiec i Ty musisz zdecydowac, czy dasz ten detal - belfry na swym modelu, czy nie...
Ja mysle, ze na takich okretach z tamtych czasow belfry jednak istnialy, bo jak inaczej oglaszanoby poszczegolne wachty?

Tu masz na forum MSW pewnego facecika - Slowaka, ktory buduje swego SoS z kartonu, na ksztalt modelu Doris i ma ten sam dylemat - dac czy nie dac belfry (dzwonnica)? - patrz wpis # 20. Gosc wzoruje sie na ksiazce p. John'a Mc Kay'a (ale ten, nie wiem, na czym sie wzorowal piszac ja?)
https://modelshipworld.com/topic/33890- ... -196-card/
Załączniki
11.jpg
ODPOWIEDZ