Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
okram
Posty: 121
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: okram »

Poprawiłem włazy i rygle. Włazy wykonałem z cieńszego materiału a rygle z drutu zbliżonego do 0,1 mm. Denerwują mnie tylko trochę zawiasy. Nie miałem pomysłu na nie robiąc z papieru, ale i tak nie wygląda to najlepiej. Może macie jakiś pomysł ?
Ukończyłem też żebrowanie hangaru i położę teraz przewody i rury i pomaluje.

oto parę fotek.


ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
okram
Posty: 121
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: okram »

Mam do szanownych modelarzy pytanie:
chciałem zrobić trapy i poręcze relingu z cienkiego drutu miedzianego o średnicy 0,1 mm, ale jest to miękki drut i łatwo się wygina. Moje pytanie to, czy ktoś zetknął się z Was z takim drutem:
<http://www.drutoporowy.pl/135�µ�©cm-fecral-kanthald-c-131.html>
ze składu wnioskuje, że jest on twardszy od miedzianego, ale wolę się zapytać nim wydam kasę. Czy jest on twardszy i bardziej sztywny ?
Awatar użytkownika
okram
Posty: 121
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: okram »

Prace trwają dalej nad modelem. Podłapałem świetny pomysł podsunięty przez jednego z Was, aby zamaskować szczeliny w poszyciu wykonam podstawkę jako wycinek morza i wstawię tam okręt. Będzie on wyjmowany, ale normalnie będzie stał na morzu ))
coś takiego:
<http://www.modelshipgallery.com/gallery/bb/hms/pow-350-bm/bm-index.html>
Jest to jakiś pomysł, a czy wyjdzie zobaczymy kiedyś.
Teraz zajmę się jednak modelem ))
Poprawiłem zawiasy. Za radą modelarzy wykonałem je z foli aluminiowej.
Wykonałem też hangar i część jego wyposażenia oraz zacząłem robić taki element na dziobie. (sorki ale nie wiem jak się zwie)
Znalazłem też fajny materiał na rolety do hangaru, oczywiście nie zasłonię całych bo zakrył bym to co zrobiłem w środku ))
Oto fotki:
Poprawione zawiasy
Obrazek
Hangar przed malowaniem. Widać drabinki, rury i kable.
Obrazek
Po malowaniu.
Obrazek
Wspomniane rolety
Obrazek
I ten element na dziobie.
Obrazek
Awatar użytkownika
okram
Posty: 121
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: okram »

Hangar już wykończony )) Teraz zadaszyć i lecimy dalej z nadbudówką )
W między czasie wykonałem kabestan (jak się dowiedziałem) i falochron (chyba).

Kabestan i falochron
Obrazek

Hangar pomalowany, wash i elementy wyposażenia. Ostateczna wersja.
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
okram
Posty: 121
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: okram »

Proszę Was o pomoc. Chodzi o coś takiego, że maluje model Humbrolami następnie kładę na to sidolux i washa oraz suche pigmenty i pastele. Następnie muszę to zabezpieczyć lakierem. Do tego celu kupiłem jak dla mnie całkiem niezły lakier matowy w sprayu Idea, taki dla artystów. No i mam problem bo gdy go położyłem na części to zaczęło schodzić to co zrobiłem. Następuje marszczenie i pękanie farby (( Farby są olejne, a lakier akrylowy.
Czy da się to czymś zabezpieczyć czy może macie jakiś inny lakier matowy który pozwoli mi zabezpieczyć to co robię.
Dodam jedynie, że na kadłubie nie zaobserwowałem takiego problemu.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 395
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: TomekA »

Jest taka zasada w malowaniu."Nigdy nie maluj chudym na tlustym, ale maluj tlustym na chudym".
Co to znaczy? Farby olejne uznaje sie jako tluste (na bazie oleju lnianego, czy innych), a farby akrylowe sa farbami chudymi - na bazie wody.
Jesli pomalujesz farba akrylowa na podlozu olejnym, farba ta bedzie miala bardzo slaba przyczepnosc i bedzie sie luszczyc. Natomiast malowanie farba olejna na podlozu akrylowym (chudym) bedzie OK - przyczepnosc bedzie odpowiednia.
Awatar użytkownika
grzegorz75
Posty: 674
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: grzegorz75 »

Humbrol ( masz połysk , półmat i mat ) ale ten w słoiczku ! Możesz użyć też mr hobby czyli gunze ( ale seria "C") . Najlepiej jednak , wypróbuj zawsze "na boku" nawet stare sprawdzone metody .
http://www.iik.suzuki.pl/
Awatar użytkownika
okram
Posty: 121
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: okram »

Witam po raz kolejny )).
Nadeszła wiekopomna chwila, za dwa tygodnie minie rok jak zacząłem składać to "dziwadło"
Jak ten czas szybko leci ((. Tak wiec przyszła chwila nad podsumowanie budowy.
Na załączonych fotkach zamieszczam stan na dzień dzisiejszy, ale niestety do nowego roku nie będę miał możliwości dalszej budowy.

Trzy pierwsze zdjęcia przedstawiają dziób okrętu, jest tutaj jeszcze wiele pracy z paroma małymi elementami, ale wykonane zostały te większe z falochronem włącznie.

ObrazekObrazekObrazek


Tutaj zrobiłem specjalnie dwie fotki od spodu okrętu, by zaprezentować bryłę kadłuba.
Nie wiem czemu nie widać miniaturki rufy, ale fotka się otwiera.

Obrazek
Obrazek


Kolejne zdjęcia przedstawiają nadbudówkę z hangarem, kolejne etapy i gotowa do malowania. Teraz zastanawiam się jeszcze jak oświetlić hangary ? Widać też część nadbudówki głównej, ale fazę przed tym co będzie na pozostałych fotkach.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Nadbudówka dziobowa stan na dzień dzisiejszy.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

I na koniec zdjęcie całego modelu prezentujące stan po roku budowy. Jak widać wiele jeszcze pracy przede mną. Mam nadzieję, że uda się go skończyć i udowodnić, że nie jest to dziwadło. )))

Obrazek
Awatar użytkownika
grzegorz75
Posty: 674
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: grzegorz75 »

Jaką decyzję podjąłeś odnośnie lakieru ?
http://www.iik.suzuki.pl/
Awatar użytkownika
okram
Posty: 121
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: okram »

Sprawdzę dwie rzeczy:
odtłuszczę lepiej elementy przed malowaniem
nakładać mniejsze ilości lakieru, taką mgiełkę za pierwszym razem. Ten spray strasznie soczyście nanosi lakier, więc muszę zwiększyć odległość
Noszę się z zamiarem kupna lakieru z gunze, ale po nowym roku i jego sprawdzę.
ODPOWIEDZ