Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
okram
Posty: 121
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: okram »

Witam w nowym roku i mam od razu masę pytań.
1. Czy włazy w pancernikach ogólnie były wszędzie takie same i czy posiadały tą samą ilość rygli. Posuwam się w dalszej budowie nadbudówki i zastanawiam się czy w górnych partiach były takie same włazy. Czy może były montowane inne bardziej proste ?
2 Po obu stronach głównej wierzy numer 1 na dziobie leżą takie okrągłe bele. Z czego to jest z drzewa czy z metalu i do czego to służy ?
http://www.iwm.org.uk/collections/item/object/205185291 _ zdjęcie podane przez innego modelarza.
http://www.maritimequest.com/warship_di ... orge_v.jpg
Nie znalazłem lepszego zdjęcia.
3. I jeszcze jedno ostatnie pytanie. Na dziobie mam w "Profilach morskich nr 49" coś takiego jakby wychylony podest pod trap. NA zdjęciach nigdzie tego nie widziałem może wiecie co to jest ?
Dziękuje za odpowiedź.

Ps. lakier już kupiłem link poniżej. Teraz tylko pozostaje go wypróbować )
http://www.gunze.pl/go/_info/?user_id=B-503&lang=pl
Awatar użytkownika
okram
Posty: 121
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: okram »

Witam ponownie w nowym roku. Walczę dalej z modelem )) Skaczę z jednego elementu na drugi by czymś nacieszyć oko. Tak więc pomalowałem hangar oraz podstawy pod działa. Te ostatnie nakleiłem na pokład (nie mogłem się doczekać by coś przykleić). Po zamocowaniu dodałem trochę śladów eksploatacji. Nie chciałem za mocno przesadzić w końcu to duże elementy więc tylko delikatnie pobrudziłem. Na dziobie wykonałem mocowanie łańcuchów. Oto parę fotek z przebiegu prac. Do wykonania tych fotek użyłem też swojego lusterka by uwidocznić bardziej kolory jakie są w rzeczywistości bo automat tego tak nie oddaje.
Załączniki
P1090477M.JPG
P1090478M.JPG
P1090479M.JPG
Ostatnio zmieniony 04 lut 2012, 14:05 przez okram, łącznie zmieniany 1 raz.
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: myszor »

Witaj.
Okram , czy Ty nas nie lubisz ?
Powiedz co My zrobiliśmy Tobie złego że " męczysz " Nas takimi małymi fotkami ??
Zlituj się i wgrywaj fotki od razu na Kogę , tak jak wszyscy .
Fajna relacja , ale jak mam każde zdjęcie klikać to już nie jest fajna :(
Proszę o pozytywne rozpatrzenie mojej prośby .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
okram
Posty: 121
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: okram »

Mogę rozpatrzyć, ale z tego co pamiętam to największe fotki mogą mieć 800, a ja wstawiam w 1280 więc rozwali to posta i ramkę ((( Wstawiam większe fotki które można powiększyć co czasem zdradza niedociągnięcia. Więc sam nie wiem jak wolicie mogę wstawić w rozdzielczości 800 nie ma problemu. To że wstawiam większe myślałem o Was byście mogli dokładnie obejrzeć moją pracę.
Awatar użytkownika
Joker 2
Posty: 80
Rejestracja: 22 wrz 2011, 23:43

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: Joker 2 »

Kolega okram pyta ;
2 Po obu stronach głównej wierzy numer 1 na dziobie leżą takie okrągłe bele. Z czego to jest z drzewa czy z metalu i do czego to służy ?

Są to elementy dwu różnych ustrojstw . Te dłuższe słuzyły do mocowania trałów przeciwminowych , zwanych parawanami . Natomiast krótsze do montowania sieci przciw torpedowych w czasie postoju okrętu . W czasie pierwszej wojny i na niektórych okrętach pużniej ( np . japońskich ) były montowane na stałe i wczasie rejsu składane wzdłuż burt .Wykonywano je z drewna jak i z metalu . Anglicy używali rur cienkościennych ,waga . Przy budowie modelu trzeba uwzględnic zmiane średnicy . Na jednostkach Angielskich rury stopniowo się zwężały ( skokowo ) jedna wchodziła w drugą .
Pytanie trzecie , czy to coś takiego ;

Rysunek pancernika Richelieu pana Szapowalenki . Plany modelarskie 89 - 90 .
Rysunek pancernika Richelieu pana Szapowalenki . Plany modelarskie 89 - 90 .


Jest to pomost do inspekcji kotwicy . Przy wyciąganiu widać czy kotwica weszła w kluze kotwiczną .

Jeszcz mał uwaga . Słupki relingo są mocowane do części metalowej pokładu ( miej więcej w połowie od krawędzi pokładu do połażonych desek ) a nie na skreju desek lub wręcz na nich .

Joker
Awatar użytkownika
okram
Posty: 121
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: okram »

Dziękuję bardzo za te materiały dużo mi wyjaśniły. Tych pomostów nie będę robił prawdopodobnie, ale jeszcze zobaczę. Co do słupków relingu to wiem, że były montowane na części metalowej, ale tak są bardziej solidnie wykonane. W kolejnych modelach pewnie będę robił bardziej prawidłowo.
Awatar użytkownika
okram
Posty: 121
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: okram »

Mały update.
Przednia nadbudówka połączona i po szpachlowana )) Musiałem pociągnąć farbą by sprawdzić czy wszystko ładnie się oszlifowało. Jestem osobiście z niej zadowolony ))
Zacząłem robić też wierze głównej artylerii. Kupiłem lufy w GPM, ale wyczytałem, że w oryginale miały 16 m a tutaj mam 46 mm. I teraz nie wiem gdzie jest prawda. Zmierzyłem też po przeskalowaniu lufy w KGV Hala i PoW GPM i wygląda że też mają po 46 mm.
Więc skoro w 3 miejscach się zgadza to ... )))
Załączniki
P10904791M.JPG
Ostatnio zmieniony 04 lut 2012, 14:03 przez okram, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rychenko
Posty: 677
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: rychenko »

Witam
Okram Twoja relacja była by o wiele bardziej czytelna i zachęcająca aby ja przeglądać gdybyś w końcu zaczął wstawiać zdjęcia w normalnej wielkości a nie miniaturki , czy tak trudno jest pisząc wysłać zdjęcia bezpośrednio na serwer Kogi?
Pozdrawiam Ryszard
Tu zaopatruję się w polistyren i inne materiały
http://www.swiatmodeli.eu/
Awatar użytkownika
okram
Posty: 121
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: okram »

Proszę Was bardzo, zrobione co dało się zrobić.
Awatar użytkownika
okram
Posty: 121
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja] HMS Prince of Wales 1:300

Post autor: okram »

Siedziałem parę dni, ale prowizorycznie już pazurki księciunio posiada )))
Do pełnego wyglądu jeszcze daleko. Mam pytanko może ktoś posiada takie dane, jakiej średnicy mogły być te nity(kołki) mocujące płytę pancerną na wieżach artylerii głównej. Chciałbym zrobić imitację tego nitowania, ale trudno będzie tak na oko.
Tutaj fotka odnośnie widoku tego nitowania
http://imageshack.us/photo/my-images/20 ... y5xv4.jpg/

I fotka moich wypocin:
Załączniki
P10904792M.JPG
Ostatnio zmieniony 17 lut 2012, 12:28 przez okram, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ