Karl und Marie budowa wieskolek

indywidualne relacje z budowy uczestników projektu Karl und Marie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Witam

Tak jak napisałem w przywitalnie zakładam nowy wątek z budowy K&M. W tym momencie jestem na etapie przyklejania dwóch listewek biegnących wzdłuż całego pokładu rónolegle do osi kadłuba. Następnie wklejanie wypełnień na dziobie i rufie i potem szlifowanie wręg. Taki stan jest jużod ponad roku. Niestety nie miałem czasu na modelarstwo.

Jeżeli chodzi o mój model, to będzie poszycie dwuwarstwowe. Pierwsze poszcie prawdopodobnie z olchy (mam trochę tego drewna) a na drugi możliwe że fornir mahoniowy. Na pokład tradycyjnie brzoza. Co do kołkowania nie jestem pewien, ale na to jest jeszcze czas.

Jutro postaram się wkleić kilka zdjęć, chciałbym pokazać co mam zrobione do tej pory, mam nadzieję że będzieci tu Koledzy i Koleżanki zaglądać. Uwagi i komentarze jak najbardziej mile widziane.

Pozdrawiam
Wes
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Witam

Mam mały problem. W relacji Romka z budowy K&M (cz.1 KADŁUB), brakuje kilkunastu fotek z etapu budowy rufy. Nie wiem czy to tylko umnie czy po prostu te fotki gdzieś się ulotniły z serwera. Może da się coś z tym zrobić?

Pozdrawiam
Wes
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Witam

Tak jak obiecałem wklejam kilka fotek z budowy. Wkleiłem dziś te dwie podłużne listewki.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Skombinowałem dziś taki przyrząd, w którym model będzie odwrócony do góry dnem. Wydaje mi się, że to bedzie dogodna pozycja do układania poszycia kadłuba. W tym momencie wklejam wypełnienia na dziobie i wypełnienia pod maszty. Zastabawiam się kiedy należy obciąć fałszywy kil ze sklejki. Narazie nie chcę tego obcinać bo się jeszcze może przydać. Z kolei po ułożeniu poszycia może być to utrudnione.

Pozdrawiam
Wes
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: RomekS »

Faktycznie w relacji brakuje fotek... "Gdziesik wcięło" Amba....
Gdzieś je miałem, tylko na którym komputerze i dysku. ??
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Witam

Na dziobie wkleiłem wypełnienia i wstępnie to przeszlifowałem, pozostaje tylko "dopieścić". Zastanawiam się czy nie wkleić wypełnień w przestrzeń pomiędzy wręgami 5 i 6, co sądzicie? Na rufie wypełniena pomiędzy wręgami 17 i 18 już są, pozostaje wypełnienie samej rufy do zrobienia. Też się tu zastanwaiam czy nie powinno być też wypełnień pomiędzy wręgami 16 i 17. Oto fotki z dotychczasowych prac.

Pozdr
Wes
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: RomekS »

Wypełnienia o których piszesz powinny być. Ułatwia to potem pracę przy poszywaniu.
Nie muszą być one na całej przestrzeni międzywręgowej.
Moga to być "pogrubione wręgi". Jutro wstawię fotki, bo już je znalazłem.
Na wypełnienie najlepsza jest lipa,
no ale jak się nie ma co się lubi to może być i sosna,
choć to nie najlepszy materiał wypełnieniowy.
Acha, wzmocnij rozpórką wręgę pierwszą, bo inaczej wyłamią się jej "wąsy".
I przygotuj tymczasowy dziób korzystając z planów.
Sprawdź przebieg wypełnienia na rufie, czy nie jest za grube...
Prześlę Ci "foto-etap" poszywania na maila (ok 14 MB ).
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Tak właśnie myślałem żeby te wypełnienia jeszcze dać.

Lipy nie posaidam, peawdę mówiąc te wypełnienia robię z resztek które zbieram na budowie (w zeszłym roku rozpocząłem budowę domu). Czyli jest to chyba sosna, chociaż nie jestem pewien, może świerk lub jodła, nie znam się na tyle.

Zgrubnie szlifnąłem to szlifierką kątową z papierem ściernym na tarczy. O pierwszej rozpórce pamiętam, żeby wzmocnić. Tymaczasowy dziób już gotowy, czeka na przypięcie. Zastanawiam się jeszcze nad rufą, nie za bardzo sobie mogę wyobrazić jak to ma wyglądać to wypełnienie.

Mam już fornir na poszycie. Jest to mahoń, mam też padouk, który wydaję mi się ładniejszy, taki bardziej ekskluzywny ale nie wiem czy kadłub nie będzie za czerwony jeżeli pokryję go tym padoukiem. Potraktowałem obydwie próbki forniru pokostem lnianym, jutro pokażę na fotkach, jak to wygląda.

PS. Czekam na fotki i dzięki za zainteresowanie.

Pozdr
Wes
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Witam

Przedstawiam fotki z dalszego etapu prac. Idąc za radą Romka wkleiłem dodatkowe wypełnienia pomiędzy wręgami 5 i 6 oraz 16 i 17. Sama rufa jeszcze nie zrobiona. Muszę tam wkleić jeszcze wypełnienia i próbować ją jakoś wyszlifować. Nie za bardzo wiem jak się za to zabrać. Myślę, że po prostu powinienem to wyszlifowac w ten sposób, aby listewki poszycia płynnie przechodziły przez poszczególne wręgi do samej rufy. Czyli szlifując w ten sposób powinienem otrzymać żądany kształt. Myślę, że można też wyciąć szablon tylnej części kadłuba z planów. Szablon ten może być ównież pomocny.

Dziobek na dziobie już przytwierdzony. Początkowo chciałem go przykręcić na dwa wkręty do drewna ale szablon ze sklejki zaczął się rozwarstwiać, więc nawierciłem małe dziurki w szablonie i przymocowałem go na dwa małe gwoździe.

Jutro postaram się wyciąć trochę listewek na pierwsze poszycie (olcha). Nie wiem jaka ma być długość tych listewek, ale jak nie będzie tego widać to chyba jest to obojętne. W tym momencie można się wybrać taką długość, aby wygodnie je przyklejać. Proszę kolegów o radę, jakie listewki byłyby najodpowiedniejsze. Grubość listewek będzie około 1,5mm, zastanawiam się nad szerokością i długością.

Pozdrawiam
Wes
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: mirek »

Nie wiem czemu podjąłeś decyzję o pokryciu dwu warstwowym . Czyżby brak wiary we własne umiejętności ?
Spróbuj pokryć jedną warstwą , a jeżeli coś będzie nie tak to wtedy daj drugą warstwę z forniru .
Olcha jest bardzo wdzięcznym materiałem i daje się ładnie barwić bejcą .
Pytasz o rozmiar listew . Na początku naszej przygody z K&M była rozmowa na ten temat i listewki mają wymiar 6x2 mm natomiast na nadburcie proponowaliśmy listwy 3x2 mm ze względu na dość dużą obłość wręg.
O długości listew zadecyduj sam . Można dać o takiej długości jaka jest długość kadłuba ale czy to będzie dobrze ?
Przyjmuje się , że deski na poszycie miały w oryginale ok. 6 m czyli w Twoim przypadku powinny mieć ok. 18 cm .
Przejrzyj dokładnie relacje kolegów którzy zbudowali model K&M a znajdziesz tam odpowiedzi na wiele pytań jakie jeszcze będą cię nurtować.
Pozdrawiam Mirek Rybus
ODPOWIEDZ