Karl und Marie budowa wieskolek

indywidualne relacje z budowy uczestników projektu Karl und Marie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Witam

Poniżej dwie fotki struga, model Stanley 12-101, zakupiłem w USA, w sieci LOWE's, potem już go nigdzie nie spotkałem, naprawdę super sprzęt. Wymiary 9cm X 3cm.

Pozdr
Wes
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Witam
Dziś zmontowałem przyrząd do przytrzymywania listewek oraz stolik do dremelka. Nie daję fotek bo nie ma na co patrzeć. Przy modelu może coś później dłubnę to bedą fotki..

Pozdr
Wes
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: Tomek Aleksinski »

Tutaj masz taki prosty jig do heblowania (ksztaltowania) planek.

http://img147.imageshack.us/img147/8946/plankshavingjigpp8.jpg

Mozna to heblowanie robic dla pojedynczych planek, ale lepiej jest jednoczesnie heblowac po dwie na raz - po jednej z kazdej strony kadluba (poniewaz kadlub jest symetryczny [przynajmniej powinien byc :cheer: ], obie planki tez musza byc identyczne. Poza tym - oszczednosc na robocie i czasie.
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Witam

Dzięki Tomku, właśnie coś takiego dziś (no już wczoraj) zmontowałem, z tym że mój jig można zamocować w imadle i ten ruchomy trójkąt mozna zablokować na śrubę z motylkiem. Tak jak piszesz, szlifuję po dwie listweki równocześnie na obydwi estrony kadłuba. Niestety bardzo wolno to idzie, dziś zamocowałem tylko dwie lsitewki....

Fotek nie daję, jak coś podjadę z robotą to będą zdjęcia.

Pozdr
Wes
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Witam

Dziś znowu troszkę podłubałem przy modelu, ale niewiele. Chciałem powiedzieć że listewki na poszycie przed przyklejeniem staram maksymalnie jak najdokładniej dopasować przez namaczanie, wyginanie i osuszanie. Niestety nie mam patent na szybkie osuszanie, więc każdą listewkę zstawiam na noc na modelu a dopiero po wyschnięciu, kiedy nie wraca już do swojego pierwotnego kształtu, naklejam je na model. Myślę że listewkę możnaby osuszyć opalarką elektryczną ale takowej nie posiadam, jutro gdzieś pożyczei porobię próby.

Na zdjęciu poniżej listewka uformowana do właściwego kształu, leży sobie na listewce poniżej, jak widać jest dość dobrze dopasowana, więc przy przyklejeniu nie trzeba jej już dopasowywac na siłe.

Obrazek

Klej nałożony...

Obrazek

I listewka przyklejona. Jak widać nie trzeba jej zbytnio dociskać listewka ładnie leży ....

Obrazek

I następna listewka po drugiej stronie..

Obrazek

Jutro nakleję jeszcze jedną listewkę, tak żeby było symetrycznie i zamierzam następnie odwrócić model pokładem do góry i zacznę przyklejać listwy 3x2mm powyżej poziomu pokłądu.

Pozdrawiam
Wes
Awatar użytkownika
kbuczen
Posty: 107
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: kbuczen »

co do gięcia listewek to polecam metodę z użyciem lutownicy.Ja stosuje 40w.Listewkę zwilżam wodą następnie powoli przesuwam wzdłuz końca lutownicy delikatnie naginając.Czynnoś powtarzam aż ksztalt będzie ok.Polecam
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Witam

No słyszałem o tej metodzie. Możesz mi powiedzieć jakiej lutownicy używasz, z jakim grotem? Czy drewno nie przzypala sie?

Pozdr
Wes
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: mirek »

Grot to sobie musisz niestety przerobić lub zaopatrzyć się w coś takiego
Obrazek

Ja właśnie taką mam i jeszcze nie zdarzyło mi się przypalić listewki
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

WItam

Dzięki Mirku za info, widziałem tę lutownicę, ale niestety nie mogę soebie skompletować wszystkich narzędzi od razu, muszę to robić sukcesywnie.


Mam pytanie

Co to jest "garboard plank"

Pozdr
Wes
Awatar użytkownika
rczarnec
Posty: 283
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: rczarnec »

Pierwsza listwa poszycia od stępki.
Zajrzyj tutaj: http://www.drydockmodels.com/planking/pge_16.php
Podany link prowadzi do jednej ze stron poradnika dotyczączego poszywania drewnianych modeli, całość można ściągnąć jako PDF tutaj: http://www.drydockmodels.com/planking/hpfb.rar
Pozdrowienia
Robert Czarnecki
ODPOWIEDZ