Czy pamiętacie rycinę z książki Björna Landsröma "The Royal Warship VASA" zamieszczoną w wątku
» [DeAgostini] VASA / Wersje kolorystyczne
http://santisimatrinidad....opic.php?t=1896
Oglądałem ją wielokrotnie i powiem szczerze jakoś przegapiłem ( :shock: ) pewien szczegół:"Mopy" kotwiczne ...

Gdzie wskazują dwie czerwone strzałki; są to długie mopy, którymi członkowie załogi czyszcili kotwice przed umieszczeniem ich na pokładzie.

Była to wczesna praktyka holenderska stosowana na dużych okrętach bojowych w XVII wieku.


Temat znalazłem na Fejsie

https://www.facebook.com/...87639051354458/

Rex Stewart napisał
:

Szwedzki VASA ... Drobne szczegóły

Przez ostatnie trzy miesiące intensywnie badałem VASĘ, aby uwzględnić szczegóły, których do tej pory nie znalazłem we współczesnych pracach. Po przeczytaniu (i uzyskaniu dodatkowych danych) z pism Bjorna Landstroma odkryłem bezcenny dodatek do holenderskich i europejskich żaglowców tego okresu. Tym odkryciem były miotły do czyszczenia kotwicy.

Podobnie jak zaginiona dzwonnica VASY noszona na fokmaszcie, w tym miejscu okrętu miała widoczne miotły do czyszczenia kotwicy.

Były to długie mopy, które były używane do czyszczenia z żyjątek morskich (pąkli, wodorostów itp.) z kotwic podczas podnoszenia ... i przed schowaniem.

Zastanawiałem się, jak zrobić te małe detale. Po burzy mózgu przez kilka nocy wymyśliłem odpowiedź, którą przedstawiam na obrazach pomocniczych.

Nie ma pośpiechu w ukończeniu tej miniatury; ale kiedy to robię, staram się, aby był to jeden z najlepszych modeli VASA w historii. Nie ze względu na konkurencję, ale ze względu na potomstwo i historię morską.

Dzięki za obejrzenie.
Kilku członków FB zapytało mnie o duży rozmiar kotwic, dlatego aby wyjaśnić, popieram moje ustalenia tym rysunkiem Van De Velde z Muzeum Morskiego Księcia Hendricka w Rotterdamie.

Kolejny rysunek tego artysty, inny okręt, ilustruje mop kotwicy zwisający z przedniego kanału pod drugą kotwicą. Typowa praktyka w tamtych czasach.Na tym zdjęciu, aby moje mopy były realistyczne, użyłem włosie z zużytego pędzla do przedstawienia głowy mopa, a z brzozowych wykałaczek zrobiłem trzonek (kij, styl), jak widać w tle.Tutaj przyklejam i mocuję włosie do miniaturowego mopa przed przycięciem końców.Widok z prawej burty przedstawiający mopy zwisające z wewnętrznych kołków asekuracyjnych i przebiegające przez greting, tak jak na prawdziwym VASIE.Odniesienie do ilustracji Bjorna Landstroma z jego książki „The Royal Warship VASA”, z której się wspomogłem w projekcie.Kolejne szczegółowe zbliżenie ...Widok na dziób - zbliżenie wszystkich trzech mopów kotwicy ...

_____________________
Tłumacz Google, więc trochę kulawe.
Jeśli ktoś lepiej opracuje tekst z Fejsa proszę zamieścić.
_________________
Pozdrawiam
Karol