Obie kolekcje Soleil Royal różnią się zasadniczo elementami i konstrukcją kadłuba, związane to jest głównie z producentem.
Starszy zestaw (ten u nas) wypuściło OcCre, a nowszy Artesania Latina.
Ponadto jak wiemy istnieją dwa wizerunki tego żaglowca i zestaw OcCre mniej lub bardziej wzorowany jest na modelu Tannerona (pięć okien) i aby nie powtarzać tego samego modelu, wydawnictwo wybrnęło w ten sposób, że nowy zestaw AL jest wzorowany na wizerunkach Beraina (sześć okien), więc oprócz wymienionych różnic zasadniczą będzie inna galeria rufowa (lustro).
Niestety w materiałach promocyjnych kolekcji AL użyto modelu wzorowanego na Tanneronie (pięć okien).
SOLEIL ROYAL / OZDOBY
nijak się mają do aktualnie wydawanych na zachodzie i wschodzie kolekcji Soleil Royal.
Przedstawię kilka różnic, które zauważyłem.
Powyższe instrukcje dotyczą starszej wersji zestawu OcCre z miękkiej sklejki (4 mm), ciętej waterjetem (jak Galeon i ST), a obecne jak napisał Marek są z twardej sklejki (5 mm) ciętej laserem.
numer 1 starsza wersja kolekcji
numer 1 obecnie wydawanej m.in. na wschodzie
numer 2 starszej wersji - Działa i lawety są niezgodne z epoką i wiedzą historyczną
numer 2 nowszej wersji - działo z lawetą jest wzorowane na tym muzealnym.
Na lufie jest dekor, delfinki i nawet charakterystyczne grono na deklu w kształcie rogatej głowy.
Wręga 1 w
numer 3 starszej wersji
Wręga 1 w nowej wersji jest w numerze 8
W starszej otwory ambrazur są płytkie i kilka koliduje z wręgami.
Dalej w trakcie budowy możemy się przypatrzeć kolejnym różnicom.
W naszej kolekcji pierwsze poszycie powyżej linii wodnej składa się ze sklejek z otworami ambrazur, dopełnianych pomiędzy listewkami, a następnie całość jest oklejana jasnymi (ramin) listewkami. Na to idzie drugie poszycie cienkich listew z sapeli (kolor mahoniu), a w wypadku górnej części kadłuba jest to nawet trzecie.
Galeria rufowa i nadburcie będzie malowane ultramaryną (wł. blu oltremare).
W nowszej wersji poszycie z listewek jest jednowarstwowe, malowane trzema kolorami. Poniżej linii wodnej na biało (preferuję ecru), powyżej na niebiesko (błękit pruski) pomiędzy z czarnym pasem.
________________
Marek napisał/a: |
... Jestem przekonany, że modelarz doświadczony nie będzie miał pełnej satysfakcji ani budując "Hiszpana" (ocCre) ani "Niemca" (Artesania Latina) bo tu i tu będą błędy oraz wady. ... |
Wziąłem na tapet temat bardzo odległy, mianowicie klapy ambrazur (malowania bodajże z numerem 110).
W naszej kolekcji klapy na zewnątrz będą w kolorze mahoniu (jak poszycie), a od wnętrza będą malowane na kolor czerwony. Producent nie zaproponował ani dekoracji, ani zawiasów, a jedynie szpilkę oczkową z pierścieniem (dobre i to, choć powinny być 3 do 4).
W nowszej kolekcji z numerami 97, 101, 103 i kolejnymi są blaszki fototrawione z zawiasami klap (wersja uproszczona) i metalowe odlewy lilijek.
Klapy z obu stron będą malowane na niebiesko (jak burty), lilijki na złoto. Na zewnątrz oprócz zawiasów będzie szpilka oczkowa (brak na razie pierścienia).
Jest to jakiś pomysł na dodanie do naszej wersji np. lilijki, a dla bardziej ambitnych - zawiasów, dodałbym również wewnątrz i na zewnątrz po dwa pierścienie do podnoszenia i opuszczania klap oraz imitację gwoździowania klap.
Zobacz temat:
» Klapy ambrazur - waloryzacja
z lewej Tanneron, z prawej Berain
W naszej kolekcji figura galionowa będzie w zeszycie 111 i jest jednym odlewem z metalu do pomalowania na złoto (instrukcja 113).
Wg zachodnich instrukcji (i relacji z budów) jest niestety błędnie umiejscowiona na kolanie nosa, a nie w szczelinie.
Informacje do waloryzacji w wątku » SOLEIL ROYAL / OZDOBY DZIOBU / FIGURA GALIONU
https://www.koga.net.pl/grupy/viewdiscussion/572-soleil-royal-ozdoby-dziobu-figura-galionu.html?groupid=71
http://santisimatrinidad....p?p=17878#17878
W nowej wersji w zeszytach 115 i 116 będą również metalowe odlewy (i również do pomalowania na złoto), jednak w większej ilości (do posklejania).
Oprócz tego różni się tym, że figura będzie umiejscowiona prawidłowo, w szczelinie.
Interesowało mnie co będzie z drugiej strony, teraz już wiadomo
Można wykorzystać rozwiązanie z detalem spajającym obie wężownice (C43 z zeszytu 106) oraz z inicjałem królewskim (zeszyt 116).
___________________________________________
DEKORACJE GALERII RUFOWEJ W naszej kolekcji balkony galerii wykonamy z elementów sklejki, które okleimy odlewanymi aplikacjami (patynowane złoto) oraz mosiężnym drutem. ![]() ![]() W ten sam sposób galerie boczne. ![]() Raczej "radosna twórczość", niewiele mająca coś wspólnego ze znanymi wizerunkami. Producent drugiej kolekcji podszedł do tematu ambitniej, dając gotowe odlewy balkonów, ![]() tym samym ograniczając modelarzowi pole manewru. Trzeba przyznać, że ornamentyka oraz rzeźby "kariatyd" są na sporo wyższym poziomie. ![]() W instrukcji zalecają malować na kolor drewna z niebieskim tłem, ze złotymi dekoracjami. ![]() ![]() ![]() Również galerie burtowe są gotowymi odlewami. ![]() ![]() Ja wprowadziłbym więcej "patynowanego złota" oraz więcej "plastyki" dałbym w niebieskim tle. |
|
_________________ Pozdrawiam Karol |
Kotwice w dotychczasowych kolekcjach zeszytowych nijak się mają do rzeczywistych kotwic żaglowców (pierwszej rangi i innych). O ile nie mam zastrzeżeń do metalowych odlewów (pewnie fachowiec dopatrzyłby się mniejszych lub większych nieścisłości), to problematyczne są drewniane poprzeczki kotwic, a właściwie ich niewłaściwe profilowanie. Niestety dotyczy to również najnowszej kolekcji Soleil Royal (tej starszej wersji z OcCre jak i nowszej z Artesania Latina).
Najpierw przypomnę jak jest profilowana poprzeczka tzw. kotwicy admiralicjibelka zwęża się po bokach i jest podcięta od spodu
Kotwice francuskie (a dokładnie poprzeczki) nieco się różniły, ale profilowanie (z boków i od spodu) miały podobne.
(strzałka chyba wskazuje, że belkę trzeba unieść do góry)
Efekt końcowy znacznie lepszy od pierwszej wersji. Do ideału zabrakło ukośnych ścięć na bokach.
Do mojej kotwicy dodałem jeszcze oplot na pierścieniu.
_____________________
Pozdrawiam
Karol
4 lat temu