[Le Soleil Royal] Różnice w kolekcjach

Karrex Dyskusja rozpoczęta przez Karrex 7 miesięcy temu

Różnice w kolekcjach


Obie kolekcje Soleil Royal różnią się zasadniczo elementami i konstrukcją kadłuba, związane to jest głównie z producentem.
Starszy zestaw (ten u nas) wypuściło OcCre, a nowszy Artesania Latina.

Ponadto jak wiemy istnieją dwa wizerunki tego żaglowca i zestaw OcCre mniej lub bardziej wzorowany jest na modelu Tannerona (pięć okien) i aby nie powtarzać tego samego modelu, wydawnictwo wybrnęło w ten sposób, że nowy zestaw AL jest wzorowany na wizerunkach Beraina (sześć okien), więc oprócz wymienionych różnic zasadniczą będzie inna galeria rufowa (lustro).
Niestety w materiałach promocyjnych kolekcji AL użyto modelu wzorowanego na Tanneronie (pięć okien).

SOLEIL ROYAL / OZDOBY
______________________
Instrukcje, które można pobrać na stronach podanych w wątku

[DeAgostini] Instrukcja montażu i plany / Step-by-step

nijak się mają do aktualnie wydawanych na zachodzie i wschodzie kolekcji Soleil Royal.

Co prawda zasada budowy kadłuba jest prawie we wszystkich kolekcjach taka sama, to jednak warto wiedzieć, że obecna druga wersja została zmodernizowana.

Przedstawię kilka różnic, które zauważyłem.
Powyższe instrukcje dotyczą starszej wersji zestawu OcCre z miękkiej sklejki (4 mm), ciętej waterjetem (jak Galeon i ST), a obecne jak napisał Marek są z twardej sklejki (5 mm) ciętej laserem.

ZESZYT 1numer 1 starsza wersja kolekcji


numer 1 ze zmienionym materiałem na owrężenie
 
Druga wersja z Artesania Latina ma twardą sklejkę 3 mm ciętą laserem.numer 1 obecnie wydawanej m.in. na wschodzie

ZESZYT 2numer 2 starszej wersji - Działa i lawety są niezgodne z epoką i wiedzą historyczną


numer 2 nowszej wersji - działo z lawetą jest wzorowane na tym muzealnym.
Na lufie jest dekor, delfinki i nawet charakterystyczne grono na deklu w kształcie rogatej głowy.


Wręga 1 w

zeszycie 3numer 3 starszej wersji

Wręga 1 w nowej wersji jest w numerze 8Jak widać są inne elementy w zeszytach, inaczej profilowane wręgi nr 1 i 2 (i pewnie inne), ponadto w starszej wersji wszystkie wręgi były "monolitem", w obecnej składają się z trzech części (znane nam z Victory, SotS, XII i Vasy). 
Zasadniczą różnicą jest poszywanie kadłuba - w starszej wersji sklejką z wyciętymi ambrazurami (jak w kolekcjach Galeon i Santisima Trinidad)


poszycie sklejką
W drugiej wersji poszywanie listewkami i wycinanie ambrazur wg szablonu (jak w kolekcjach Victory, SotS, XII i Vasy)


Vasa, Marek

 

- szczegółowiej opisałem w temacie:

Poszycie burt / Ambrazury


W nowej wersji są też inaczej rozwiązane wnęki ambrazur (są głębokie znane z wymienionych już kolekcji).


w tej wersji będą dłuższe atrapy działW starszej otwory ambrazur są płytkie i kilka koliduje z wręgami.
jeżeli robimy wg instrukcji, to się tym nie przejmujemy (jakieś rozwiązanie pokażą ;-) ).

Modelarze stosowali różne rozwiązania np. wycinanie wrębów we wręgach na zaślepki z kolekcjija w modelu ST poszedłem dalej i robiłem pogłębione kasetony, ale trzeba będzie "wydłużyć" atrapy dział.
http://www.koga.net.pl/forum/viewtopic.php?p=34510#p34510

Dalej w trakcie budowy możemy się przypatrzeć kolejnym różnicom.


W naszej kolekcji pierwsze poszycie powyżej linii wodnej składa się ze sklejek z otworami ambrazur, dopełnianych pomiędzy listewkami, a następnie całość jest oklejana jasnymi (ramin) listewkami. Na to idzie drugie poszycie cienkich listew z sapeli (kolor mahoniu), a w wypadku górnej części kadłuba jest to nawet trzecie.Galeria rufowa i nadburcie będzie malowane ultramaryną (wł. blu oltremare).W nowszej wersji poszycie z listewek jest jednowarstwowe, malowane trzema kolorami. Poniżej linii wodnej na biało (preferuję ecru), powyżej na niebiesko (błękit pruski) pomiędzy z czarnym pasem.

_________________

 

_______________________________________________________________

OZDOBA LUSTRA


Dla porównania tych detali trzeba było trochę poczekać, gdyż w starej kolekcji był z zeszytem 1,pozłocony jednoczęściowy odlew,

a w nowej w zeszycie 93 będzie kilka metalowych odlewówC - Apollo - Król Słońce (bardziej dopracowana twarz choć przez zarost wygląda starzej niż u Beraina)
E - konie lewe (wzorowane na Tanneronie)
F - tron (rydwan)
G - konie prawe
H - mgła
B, D - ognie, ogony końskie :?: (wzorowane na Tanneronie) w tej wersji to jakaś nadinterpretacja twórcza;

do sklejenia i pomalowania.Na modelu.Jest to dużo lepiej wykonane niż było pokazane z błędami w materiałach promocyjnych (i na okładkach zeszytów) ewidentnie przedstawiającym starszy model (Tannerona z pięcioma oknami).i wraz z oknami bardziej trzyma się wersji Beraina.Nie wiem czy było to zamierzeniem wydawnictwa (z materiałów promocyjnych to nie wynikało), ale teraz wyraźnie widać, że starsza wersja to model (w ozdobach i układzie okien na lustrze - 5 otworów) wzorowany na modelu TANNERONA, a nowa wersja wzorowana na szkicach BERAINA (6 otworów okiennych).


I jeszcze jedna ciekawostka - w nowej kolekcji latarnie rufowe i na maszcie będą świecić (niestety "okablowanie" ciągną po pokładach i nieco "ordynarnie" maskują).

Na niemieckiej stronie kolejnych 6 paków z instrukcjami (do zeszytu 112).

Marek napisał/a:
...
Jestem przekonany, że modelarz doświadczony nie będzie miał pełnej satysfakcji ani budując "Hiszpana" (ocCre) ani "Niemca" (Artesania Latina) bo tu i tu będą błędy oraz wady.
...

Po przejrzeniu kolejnych instrukcji nie sposób nie zgodzić się z Markiem - błędy w nowszej wersji mnożą się jak króliki alt

_________________

DZWON OKRĘTOWY


Elementy dzwonu dostaniemy w numerze 69 (zestawowa masówka), a będzie sklejany z numerem 108 - efekt końcowy taki sobie (tralki wybitnie zestawowe). Jeżeli ktoś zechce waloryzować, będzie sporo na inwencję twórczą ;-)W nowym zestawie są dwa dzwony (dziobowy i rufowy). Pierwszy w numerze 66, drugi w 69.
Elementy są zdobniejsze, również elementy relingów._________________

Klapy ambrazur


Wziąłem na tapet temat bardzo odległy, mianowicie klapy ambrazur (malowania bodajże z numerem 110).


W naszej kolekcji klapy na zewnątrz będą w kolorze mahoniu (jak poszycie), a od wnętrza będą malowane na kolor czerwony. Producent nie zaproponował ani dekoracji, ani zawiasów, a jedynie szpilkę oczkową z pierścieniem (dobre i to ;-) choć powinny być 3 do 4).

 

 


W nowszej kolekcji z numerami 97, 101, 103 i kolejnymi są blaszki fototrawione z zawiasami klap (wersja uproszczona) i metalowe odlewy lilijek.

 

 


Klapy z obu stron będą malowane na niebiesko (jak burty), lilijki na złoto. Na zewnątrz oprócz zawiasów będzie szpilka oczkowa (brak na razie pierścienia).

 

 


Jest to jakiś pomysł na dodanie do naszej wersji np. lilijki, a dla bardziej ambitnych - zawiasów, dodałbym również wewnątrz i na zewnątrz po dwa pierścienie do podnoszenia i opuszczania klap oraz imitację gwoździowania klap.


Zobacz temat:

» Klapy ambrazur - waloryzacja


_________________

Ozdoby lustra


W zeszycie 104 nowszej kolekcji są dalsze ozdoby galerii rufowej - figury narożnikowe (te między balkonem, a daszkiem burtowym) i rzeźby podstawy dolnego balkonu.
W naszej kolekcji ozdoby podstawy będą w numerach 116 i 117,
a figury w 120 i 121.
O ile w naszej kolekcji ozdoby podstaw, choć bardzo uproszczone, to jednak przypominają te z modelu Tannerona (aniołki z girlandami "w liściach"),to nie mam pojęcia skąd brodaci z rybimi ogonami - bo nie z rysunków Beraina.

Co prawda znam ten motyw z modelu Michela Sauniera, ale to nie zmienia faktu, że nie wiem skąd takie rozwiązanie.


To samo dotyczy figur. Na projekcie Beraina i w modelu Tannerona są żeńskie postacie - jak pamiętamy z lewej Alegoria Afryki, z prawej Alegoria Ameryki.


 

Tu czytam facetów z kosami i klepsydrami- bardziej kojarzą mi się z "ponurym żniwiarzem z klepsydrą" niż opisanymi alegoriami.

_________________

O tej różnicy już pisałem, teraz możemy wreszcie porównać elementy obu kolekcji.

Okna galerii balkonowejz lewej Tanneron, z prawej Berain

W naszej kolekcji (wg. zachodnich instrukcji *) z numerami 93, 99 i 101 otrzymamy sklejki z pięcioma otworami okienno-drzwiowymi (Tanneron).Wg instrukcji malujemy je na złoto, a płaszczyznę lustra na jasnoniebiesko imitując szyby.Można sklejki podkleić folią, barwną lub np. czarną, albo pomalować na czarno, jak widać poniżej.Do porównania mamy też zestaw Mantua, tu okna lustra wycięte są na jednaj sklejce i jak widać mają większe płyciny podokienne.Kolejną różnicą jest jeszcze sklejka lustra/pawęży - w zestawie są ażury okienno-drzwiowe, co pozwala robić szyby (nawet z podświetleniem).
__________________
*) na temat elementów Marek napisał:
    Pokazane różnice w rzeczywistości mogą być nieco inne. O ile układ, ilość "przeszkleń" na naszym SR pewno się nie zmieni w porównaniu z prezentowanymi ilustracjami o tyle może się nieco zmienić wielkość (ażurowość) i przede wszystkim jakość i dokładność cięcia. Przypuszczam, że płytki pawęży będą wycinane laserowo co powinno je zdecydowanie różnić od tych pokazanych wycinanych wykrojnikami. Oby oczywiście tak było.

Obie wersje są uproszczeniem i stylizacją, i jak widać nieco odbiegają od modelu Tannerona.


W drugiej kolekcji w zeszycie 92 i zeszycie 105 jest mosiężna wytrawka i sześć otworów okienno-drzwiowych z ozdobami (Berain) oraz na imitację szyb czarna folia.W tej kolekcji instrukcja radzi po zagruntowaniu pomalować wytrawki na kolor jasnego drewna.
_________________
 
ŁODZIE OKRĘTOWE i ICH SKŁADOWANIE

W obecnej kolekcji budujemy dwie naszpikowane błędami, nieokreślone, uproszczone łodzie okrętowe.

https://www.koga.net.pl/grupy/viewdiscussion/1521-zeszyty-60-61-62-i-64-lodzie-okretowe-waloryzacja.html?groupid=71

http://santisimatrinidad....p?p=19580#19580Będą w błędny sposób umiejscowione na pokładzie śródokręcia.
http://santisimatrinidad....p?p=19632#19632Bez wioseł, wyposażenia z przyklejonymi sterami.

W nowszej wersji jest nieco lepiej (nie idealnie, ale lepiej).
Większa łódź wzorowana jest na szalupie (fr. chaloupe)Mniejsza na grand canot (dużej łodzi)Wydawca zadbał o wiosła, kotwice, gretingi pokładzików dziobowych, jarzma masztów, nawet wiadra, jak również o poprawne usytuowanie na pokładzie - łódź w łodzi.Tyle na plus, są nawet zawiasy sterów, ale dziwaczne - nieprawidłowe.
Nie mam też pojęcia czemu pokładzik i ławki "dygnitarzy" na rufie wpasowane są w grube wręgi, zamiast je zasłaniać :evil:
Widać, że w kolekcjach nic nie może być do końca perfekcyjne.
 
________________________________________________________________________
 
LATARNIE

Jesteśmy na półmetku kolekcji, ale to nie przeszkadza w przedstawieniu latarni.
W naszej kolekcji z numerem 128 pojawią się 3 latarnie i jak widać są to schematyczne, uproszczone konstrukcje zredukowane do mosiężnych wytrawek (kosze), podstaw i "dekli", nie mających nic wspólnego z dekoracyjnymi, pochylonymi latarniami z epoki.
W drugiej (nowszej) wersji elementy czterech latarni będą w dwóch ostatnich zeszytach (139 i 140). To nie jedyna różnica. Kolejna jest taka, że kosze są "pochyłe" i wykonane z bezbarwnego plastiku, gdyż będą świecić. Zdobne odlewy elementów dekli i podstaw - do pomalowania na "złoto". Również "okratowanie" trzeba będzie namalować.Jak widać w tej kolekcji latarnie zbliżyły się do "ideału". W podobny sposób latarnie wykonał Nino Pizzichemi do modelu l'Ambitieux, chociaż uprościł do jednoczęściowego odlewu.
https://www.koga.net.pl/grupy/viewdiscussion/484-l-ambitieux-latarnie-jak-zrobic.html?groupid=53Również podobny kształt i ilość miały latarnie w kolekcji l'Ambitieux, jednak tam były uproszczone do złotego, również jednoczęściowego odlewu._________________
 
 
Odpowiedzi
Karrex
Karrex

FIGURA GALIONOWA


W naszej kolekcji figura galionowa będzie w zeszycie 111 i jest jednym odlewem z metalu do pomalowania na złoto (instrukcja 113).Wg zachodnich instrukcji (i relacji z budów) jest niestety błędnie umiejscowiona na kolanie nosa, a nie w szczelinie.


 

Informacje do waloryzacji w wątku » SOLEIL ROYAL / OZDOBY DZIOBU / FIGURA GALIONU

https://www.koga.net.pl/grupy/viewdiscussion/572-soleil-royal-ozdoby-dziobu-figura-galionu.html?groupid=71
http://santisimatrinidad....p?p=17878#17878


W nowej wersji w zeszytach 115 i 116 będą również metalowe odlewy (i również do pomalowania na złoto), jednak w większej ilości (do posklejania).


 

Oprócz tego różni się tym, że figura będzie umiejscowiona prawidłowo, w szczelinie.

 


Interesowało mnie co będzie z drugiej strony, teraz już wiadomo ;-)Można wykorzystać rozwiązanie z detalem spajającym obie wężownice (C43 z zeszytu 106) oraz z inicjałem królewskim (zeszyt 116).


 

_________________
Pozdrawiam

Karol

5 miesięcy temu
loader
loader
Attachment
Karrex
Karrex
DEKORACJE GALERII RUFOWEJ

W naszej kolekcji balkony galerii wykonamy z elementów sklejki, które okleimy odlewanymi aplikacjami (patynowane złoto) oraz mosiężnym drutem.
W ten sam sposób galerie boczne.Raczej "radosna twórczość", niewiele mająca coś wspólnego ze znanymi wizerunkami.


Producent drugiej kolekcji podszedł do tematu ambitniej, dając gotowe odlewy balkonów,tym samym ograniczając modelarzowi pole manewru. Trzeba przyznać, że ornamentyka oraz rzeźby "kariatyd" są na sporo wyższym poziomie.W instrukcji zalecają malować na kolor drewna z niebieskim tłem, ze złotymi dekoracjami.
Również galerie burtowe są gotowymi odlewami.
Ja wprowadziłbym więcej "patynowanego złota" oraz więcej "plastyki" dałbym w niebieskim tle.
_________________
Pozdrawiam
Karol
2 miesięcy temu
loader
loader
Attachment