Wieszanie bander

 

Temat poruszony na forum przez kol. Ryszarda, który napisał:

Niby wszystko wiadomo. Banderę wciągano na flagsztok przy pomocy linki. Blok mocowano tuż pod gałka albo w samej gałce, a linę odkładano na knadze tuż przy drzewcu. Tak wydaje się logiczne rozwiązanie. Ale czy na pewno. Adam podrzucił mi kilka starych rycin i obrazów. Linka biegnie do poprzedniego masztu. Nie jest to lina podtrzymująca, bo musiała by biec do rufy. Może dysponujecie jakimiś rycinami lub materiałami gdzie ta lina pokazana jest inaczej.

Co o tym sądzicie.R

Obrazek

Obrazek

 kagra napisał:

Ryszard,zastanawiające. Czyżby banderę na grocie wciągano za pomocą liny z foka? Mogłoby być i takie rozwiązanie. Ale czy logiczne? Potrzebne by było inne udokumentowanie niż ryciny. Budując swój galeon też z tym się spotkałem, ale tu chyba było inne zastosowanie - chyba jako wzmocnienie grotbramstensztagu.(tak to chyba się nazywa) A, że kończyło się na wiotkim flagsztoku to też jakoś nie pasuje.

Ps.Zobacz w galeon angielski 1610. 
Obrazek
W tym wypadku nie jest to napewno flaglinka. Zaczepienie jej na samej górze flagsztoka wydaje się chyba ryzykowne.
 
ryszardw napisał:

 

Maszty utrzymują sztagi i wanty. Drzewce przeważnie obciążane jest ku dziobowi. Flaga to było kawał płótna. Zatem lina powinna biec ku rufie. Rozsądnie by było gdyby flag linka biegła wzdłuż masztu do marsa. Jaką więc funkcję pełni ta linka. Te stare obrazy i szkice mają dużą wartość poznawczą. Współczesne dok obciążone są naszą wyobraźnią nie do końca pokrywającą się z rzeczywistością.

 

oksal napisał:

Zwrócicie uwagę na człowieka stojącego na salingu bramstengi. Co on robi? Prawdopodobnie mocuje lub odwiązuje flagę. Odpada teza wciągana bezpośrednio płótna flagi z pokładu. Na kilku obrazach z tej epoki się już z tym spotkałem. Na przykład flaglinka grotmasztu idzie do fokmasztu i pionowo w dół. Podobnie z fok- i bezanmasztu. Na flagsztoku rufowym- wciąganie odpowiada współczesnemu i też to można zaobserwować na innych obrazach, a nie są to obrazy typu "picasso". Do mnie bardziej przemawiają ryciny, obrazy itp. z epoki. Może ktoś z Was ma inne wiarygodne materiały?

[...]

Kazik znalazłem kilka obrazków potwierdzających słuszność rysunku Twojego "Anglika". O ile mnie pamięć nie myli to jest to jednostka z około 1570 r.

Pociągnę ten temat, który na pewno każdego dopadnie. Tak ostatnio wertowałem to i owo. Na różnych obrazach, rycinach da się zaobserwować ewolucję bandery. Rozmiar, kolor, symbol jest łatwy do zauważenia, gorzej z wieszaniem. Mnie intryguje załogant na topie przy banderze- chodzi o okres końca XVII w. Trochę to burzy moją koncepcję stawiania bandery.

Wrzucę kilka fragmentów obrazów z epok, podpiszę tylko rokiem. W miarę czasu jak coś znajdę na rycinach itp. to powklejam.

1600r

Obrazek

1602r
Obrazek

1607
Obrazek

1610r
Obrazek

1614r
Obrazek

1622r
Obrazek

1670r
Obrazek

 
.