SANTISIMA TRINIDAD / NOWA KOLEKCJA na WSCHODZIE

Karrex Dyskusja rozpoczęta przez Karrex 5 miesięcy temu

Z zapowiedzi DeAgostini za wschodnią granicą dowiedziałem się właśnie, że 15 grudnia 2021 ma wystartować nowa kolekcja
SANTISIMA TRINIDAD model w skali 1:84.https://www.deagostini.ru/kollekcii/modelizm/santisima-trinidad/


Dane modelu
długość: 1205 mm
szerokość: 474 mm
wysokość: 893 mm.

Jak wiadomo z naszego forum pierwsza edycja kolekcji SANTISIMA TRINIDAD ukazała się u nas w 2007 r. (25 sierpnia) i była produkcji hiszpańskiej firmy OcCre. Model był w "dziwnej" skali 1:90, a to chyba tylko po to, aby mieścił się w długości ok. metra.
Dla porównania przypomnę jego dane
DŁUGOŚĆ: 1060 mm
SZEROKOŚĆ: 415 mm
WYSOKOŚĆ: 810 mm
Był modelem wielce uproszczonym, zupełnie nieprzypominającym wizerunków z obrazów, modeli muzealnych (m.in. Mullana) czy choćby mało wiarygodnych (ale jakże pomocnych) planów.współczesny wizerunek ST

-> Santisima Trinidad / Historia

https://www.koga.net.pl/grupy/viewdiscussion/3-santisima-trinidad-1769-1805-historia.html?groupid=4


http://www.shipman.fora.pl/santisima-trinidad-historia,99/santisima-trinidad-i-jego-historia,105.html
http://santisimatrinidad.jun.pl/viewtopic.php?p=20#20


Wielu modelarzy waloryzowało ten model wprowadzając wszelkie poprawki, włącznie z "czerwienią" na burtach czy miedziowaniem (również zachęcaliśmy na forum).

Słowo o nowej kolekcji. Zeszyt pierwszy merytorycznie jest taki sam jaki był u nas (niewielkie różnice w wielkości zdjęć), model w nowej kolekcji będzie ok. 20 cm dłuższy (1205 mm), nieco szerszy, wyższy i jest produkcji ArtesaniaLatina, która to firma wprowadza wiele zmian m.in. w owrężeniu


elementy pierwszego zeszytu


i większej dbałości o detale (znamy również z innych kolekcji). Nowy model (widać na prototypie w materiałach promocyjnych) uwzględnia "zapotrzebowanie" modelarzy na waloryzację Smile i będzie "czerwony" z miedziowaniem.Mimo, że na stronie zobaczymy zdjęcia promocyjne z poprzednich edycji,to mam nadzieję, że model będzie w wersji jaką pokazują inne zdjęcia :PJak też widać na zdjęciach będzie zupełnie inne lustro modelu (z łodzią okrętową na żurawikach).Przypomnę lustro poprzedniej edycji,które w zestawie w całości było metalowym odlewem, a w kolekcji DeA "pociętym" na pojedyncze elementy.


 

Wspominałem o innym lustrze modelujego pierwowzorem jest model przypisywany ST 140 działowy (z XVIII wieku) uważany za San Antonio lub prawdopodobnie San Carlos], zaprojektowany w Hawanie, lecz nigdy nie wybudowany (był również nazywany Real de Burbon) i mimo uproszczeń (m.in. inna ilość okien) moim zdaniem jest lepsze od tej metalowej ozdoby pierwszej edycji.

 

Również na śródokręciu, zamiast trzech atrap łodzi, będzie bardziej dopracowana łódź typu "lancha".


Jak widać jest też inna artyleria (drewniane wózki i mosiężne lufy, również karonady) zastępująca te uproszczone odlewy pierwszej edycji.


 Co prawda na zdjęciu widać działa na wszystkich pokładach

to jednak wątpię, że tak będzie, gdyż jest to dość trudne do wykonania dla amatora modelarstwa, ponadto w innych kolekcjach upraszczano to atrapami dział (obecnie w kolekcji Soleil Royal). 

 

Jeszcze słowo o"prezentach"za szybkie zamówienie prenumeraty 6 ścisków modelarskichdalej mata do cięcia (z trzecią przesyłką).Kolekcja uwzględnia zapewne wprowadzenie oświetlenia (prezent dla prenumeratorów z 6 przesyłką).Z 13 przesyłką kompas,z 21 przesyłką
figurki marynarzy (przy opłaceniu kartą VISA, MIR czy MasterCard),


i z 29 podstawka,
ale to nie wszystko za dodatkową opłatą (premium 1) modelarz "dostanie" szalupę ST kapitana w skali 1:50premium 2 - zestaw farbek akrylowychpremium kombo - model szalupy + zestaw farbek (bez komentarza).(info znajdziecie na stronie).

Być może będą żagle wytykowe.
_________________
Pozdrawiam
Karol