Republika Batawska, 1795-1806

(niderl. Bataafse Republiek) – marionetkowe państwo na terenie dzisiejszej Holandii, istniejące w latach 1795-1806.



Republika została proklamowana 19 stycznia 1795 roku - dzień po opuszczeniu kraju przez namiestnika Wilhelma V Orańskiego. Holandia była już wówczas zajęta przez rewolucyjne wojska francuskie.

Godło



Dziesięć lat wcześniej w Holandii wybuchła wojna domowa (1785-1787) pomiędzy frakcją "patriotów" a oranżystami. Interweniowały wówczas Prusy, które przywróciły Orańczykom dziedziczny tron. Republika Batawska straciła większość swoich kolonii na rzecz Wielkiej Brytanii, w tym – między innymi – obfitujący w surowce mineralne Kraj Przylądkowy (obecnie w obrębie RPA).

Wimpel




Command flag Vice Admiral De Winter





Królestwo Holandii, 1806–1810

– marionetkowe państwo na terenie dzisiejszej Holandii, istniejące w latach 1806–1810, powstałe z przekształcenia Republiki Batawskiej.

Godło




Jego królami byli: Ludwik Bonaparte, brat Cesarza Francuzów Napoleona I oraz jego syn - Napoleon Ludwik Bonaparte. Krótko po abdykacji Ludwika Napoleona, Królestwo zostało zlikwidowane i przyłączone do cesarstwa napoleońskiego.

Królestwo Zjednoczonych Niderlandów, 1815-1830/1839

(nid.: Verenigd Koninkrijk der Nederlanden, fr.: Royaume-Uni des Pays-Bas) – nieoficjalna nazwa europejskiego państwa, utworzonego decyzją kongresu wiedeńskiego w 1815. Oficjalna nazwa to Królestwo Niderlandów.

Godło


Powstało na terenach byłych Niderlandów Austriackich, Republiki Zjednoczonych Prowincji oraz Diecezji Liège. De facto należał do niego również Luksemburg - formalnie niezależne księstwo, związane unią personalną. Władzę w państwie objęła dynastia Orańska-Nassau.
Rząd królestwa Zjednoczonych Niderlandów mieszkał w Hadze i Brukseli. Królestwo Zjednoczonych Niderlandów miało być w zamierzeniu silnym państwem na północ od Francji, skutecznie powstrzymującym jej ekspansję terytorialną w tym rejonie. Jednak nieudolne rządy króla Wilhelma I, faworyzujące protestanckich mieszkańców północnych prowincji doprowadziły do niezadowolenia i tendencji separatystycznych w Belgii, co zakończyło się rewolucją i oderwaniem się tego państwa w 1830. Fakt ten został zaakceptowany przez Holendrów w 1839, na konferencji londyńskiej. Od tego momentu nazwa Królestwo Niderlandów odnosi się do terenów dzisiejszej Holandii. Rozpad Królestwa zakończyło oderwanie się Wielkiego Księstwa Luksemburg, które uzyskało pełną niepodległość w 1867, a w 1890 zerwało unię personalną z Holandią.

_________________
Pozdrawiam
Karol