Santisima Trynidad - Deore

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
deore
Posty: 30
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / DeAgostini - deore

Post autor: deore »

Witam Cie Emilius, i witam Wszystkich zainteresowanych budowa S.T. z DeAgostini.
Mam pytanie, bo najprawdopodobniej tez zaczne budowac ten model, czy to prawda że S.T. służyl na wodach 35 lat ??? Nie mam jak za bardzo tego sprawdzic, a zastanawia mnie fakt wyglądu pokładu takiego okrętu. Mam na mysli slady długotrwałego z...-uzycia.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam
Mariusz

w stoczni: Santisima Trynidad
deore
Posty: 30
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: deore »

Dzieki za odpowiedz. Czy fornir imitujący poklad ma taki charakterystyczny żółtawy kolor czy jest to tylko przeklamanie fotografii ? A moze bedziesz go przebarwiał w jakis sposób ?
Z woli boskiej i katowskiej zamówiłem prenumeratę S.T., i sądzę że zostane wiernym bywalcem w Twojej stoczni. Pozdrawiam :)
Pozdrawiam
Mariusz

w stoczni: Santisima Trynidad
marek26
Posty: 6
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: marek26 »

Witam
Emil czy te elementy które widać czyli gretingi masz z wydawnictwa czy sam robiłeś? jeżeli sam to pokaż jakieś zdjęcia jak możesz z wykonywania detali. Mam jeszcze jedno pytanie czy będziesz zaślepiał "otwory" na armaty jak zdaje się być wg instr... czy będziesz coś kombinował żeby wstawić tam armaty???? też zacząłem budowe i jestem ciekaw jak ty to będzie:sicksz robił. :sick:
Sajfo
Posty: 7
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: Sajfo »

Emilius jakie numeru już posiadasz? ja dopiero tydz temu dostałem 20 i 21, a z tego co mówisz jesteś już trochę dalej:ohmy: czyżby nie równo uprawnienie prenumeratorów... hm.

A zmieniając trochę temat, to ja jednak będę robił model, tak jak sugerują to w wydawnictwie, nie sądzę by moje umiejętności były na tyle dobre, by podjąć się przerabiania na własną rękę. Koniec końców można na tym zamiast zyskać to stracić,
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: Emilius »

na razie ostatni miałem nr 19 z edycji krajowej

-----------------------------------------------------

gretingi mam ze starych zapasów , nie robiłem nowych , gdyż nie mam bukszpanu a linia produkcyjna do gretingów przechodzi modernizację na przyrząd wielofunkcyjny
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
marek26
Posty: 6
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: marek26 »

Witam
Piszesz że masz 19 nr w którym były gretingi bo ja ich nie mam ?
Blue_Bear
Posty: 2
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: Blue_Bear »

Witam
OJOJ Emilius ale żeś podwyższył poprzeczkę;) Śledzę Twoją budowę ale napiszę szczerze, że nie jestem w stanie wykonać niektórych elementów. Jestem początkujący i brak wizji jak to może wyglądać hamuje mnie trochę w eksperymentowaniu. Trzymam się wersji z DA, choć dzięku Tobie skusilem się na dorobienie dodatkowego najniższego pokładu między wręgami 4 i 5. Wygląda oki. Odpowiem na pyt marek26 w numerze 19 nie ma elementów gretingu tylko zaślepki i poszycie burty. Nr 20 zawiera to samo co 19 plus armata i laweta. Ci co nie mają takiej inwencji twórczej jak nasz trzcigodny expert Emilius muszą poczekac :) ( ja nota bene też się do Was zaliczam hehehe). Pragnę zaznaczyć że pokład wychodzi trochę zółty po polakierowniu nawet bezbarwną bejcą ale to chyba taki urok tego materiału. Ten model traktuje jako źródło zdobywania wiedzy na temat szkutnictwa (chylę czoła przed Emiliusem) i myślę sobie że przy nastepnym żaglowcu już trochę pokombinuje :) jeśli chodzi o kolor pokładu, ilość pokładów z otwartymi ambrazurami itp. Póki co aby Emiliusowi nie zaśmiecać ciekawego instruktażu budowy tego wspaniałego modelu zapraszam nowincjuszy takich jak ja na http://www.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=33982 i tam możemy podyskutować na temat np czy zaślepki teraz czy zamocować jak sugeruje Emilius.
Emilius trzymaj tak dalej bo mimo że nie jestem w stanie, w tej chwili przekazanej przez Ciebie wiedzy wykorzystać to skrupulatnie koduje ją sobie w głowie na przyszłość ;)
Pozdrawiam Paweł :)
Slawa
Posty: 5
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: Slawa »

Witam.
Emilius, widzę że jesteś doświadczonym modelarzem. Mam do Ciebie pytanie odnośnie dolnej części kadłuba. Jak ją zamierzasz wykonać? Czy będziesz ją wzacniać, czy wykonasz to tak jak zaleca DA. Dokładnie mam na myśli pustą przestrzeń między wręgami. Ja sklejałem głównie modele katonowe i przy ich budowie należało przestrzeń między wręgami wypełnić np. pianką tak aby uniknąć wklęśnięcia poszycia i powstania "krowich żeber". Nie wiem jakiej grubości listwy zamierza zastosować wydawca na poszycie i mam obawy że mogą wystąpić podobne problemy. Dlatego postanowiłem użyć dodatkowo listwy o grubości ok 5 mm wklejając je poprzecznie między wręgi a następnie wyszlifować tak aby nadały kadłubowi odpowiedni kształt. Co na ten temat sądzisz?
Obrazek
Pozwoliłem sobie wstawić zdjęcie, tak żeby wszystko było jasne. Zdjęcie przedstawia listwy jeszcze nie oszlifowane.
Awatar użytkownika
Emilius
Posty: 417
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: Emilius »

Witam Pawle i Sławku
Paweł ale mnie milusio łechtasz ( kurcze ciekawe co chcesz ;) ) , ale nie przesadzajmy, aż taki orzeł ze mnie nie jest, po prostu mam cierpliwość i grzebię dokładnie w dokumentacji. Dla mnie wielką satysfakcją będzie , jeśli wyjdziesz poza komplet zestawu i model nabierze charakteru, nawet jeśli miałbyś się wzorować na moich wskazówkach. Budując model opieram się o elementy DA Wszystko co dodaję, jest proste, zaczerpnięte z planów, małym kosztem z tego co mamy w schowkach i szufladach. nie dorabiam czegoś na prawdę ekstra. Przynajmniej na razie :whistle:
Sławku, nie musiałeś się obawiać o zapadnięcia , gdyż praca z drewnem różni się tym od papieru, iż drewno jest bardzo wdzięcznym materiałem. Zachowując np. zasadę, iż kolejnych warstw listew nie łączysz na tej samej wrędze, unikniesz wklęśnięcia. Poza tym to co wykonałeś na pewno nie przeszkodzi a wręcz ułatwi ci pracę, choć jak piszę , nie było konieczne. Klepki poszycia mocowane na wręgach same nabierają odpowiedniego profilu na dystansie pomiędzy wręgami. kolejna warstwa klejona do poprzedniej wzmacnia konstrukcję. Wypełnienie które wykonałeś może pozostać, będzie ci łatwiej kłaść klepki. Pamiętaj tylko aby oszlifować wypełnienie zgodnie z profilem wręg i zalecanego skosowania na krawędziach wręg. Zasada jest jak w kartonowym modelu, po oszlifowaniu wypełnienie musi przyjąć dokładny kształt krzywizny kadłuba minus grubość poszycia. jeśli zostanie jakiś odcinek prosty , to wiesz - w tym miejscu nie możesz doklejać listwy tylko na wręgach, bo listwa się "zapadnie" . Szkoda , że takie małe zdjęcie, zamieszczaj fotki w rozmiarze 600x 800 . Poza tym widzę, że dość daleko jesteś i z tej odległości póki co wygląda ładnie.
Proponuję - załóż swoją relację z budowy.
Sail Ho!
Emil

W stoczni Santisima Trinidad
www.Santisima Trinidad.jun.pl
Awatar użytkownika
Rado
Posty: 322
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Santisima Trinidad / DeAgostini

Post autor: Rado »

Emilius- Twoja relacja "zaraziła mnie" kołkowaniem pokładu ale im dłużej nad tym myślę tym więcej mam wątpliwości. Model jest (podobno) w skali 1:90. Jeśli kołek modelu miałby pół milimetra grubości to w prawdziwym statku wypadałoby 45 mm... nie wydaje Ci się że to trochę zbyt dużo ? Zastrzegam że moja pożal się Boże wiedza jest bardzo ograniczona
http://erka.ovh.org/
ODPOWIEDZ