HMS Victory - kolejny ;)

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
pdyner
Posty: 46
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Victory - kolejny ;)

Post autor: pdyner »

Witam
Po mału pcham cały ten projekt od przodu ;) . Lustro dostało trochę ozdób. Metaloplastyka by DA i moje malowanie:
Obrazek

Zaczęły się sznureczki. Na pierwszy ogień poszły wanty fokmasztu. Wydawnictwo proponuje wiązanie węzłem płaskim ja spróbowałem naśladować oryginał. Troche to trudne przy zbudowanym maszcie, ale jakoś sobie poradziłem:
Obrazek
pierwszy węzełek


Obrazek
następnie kilkakrotnie owijałem wanty i owijkę dopychałem pensetą w stronę masztu jednocześnie napinając nitkę. Dlatego wanty "przykrokoldykowane " do podstawy


Obrazek
i tak się razem układają

A końce talerpowe wykonałem tak:
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Przemek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Victory - kolejny ;)

Post autor: myszor »

Witam.
Czy Ty dom tez byś budował od dachu?
Co to za wezel krawiecki zastosowałes przy wantach?
Czy te oczka want nie powinny byc owiniete linka?
Pierwsza wanta tez powinna być owinieta po calosci aby reja jej za szybko nie przetarla..
No chyba ze robisz model aby ladnie prezentowal się na komodzie i był ladny kolorowy?
Nie traktuj tego jako złośliwość z mojej strony ale szkoda zmarnowac tyle pracy.
Olinowanie nadaje wyrazu calemu modelowi.
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
pdyner
Posty: 46
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Victory - kolejny ;)

Post autor: pdyner »

Masz rację co do owijania want . Będę musiał spróbować i jak będą wyglądały zadowaljąco to wymienie wanty :| . A węzeł wygląda dziwnie, bo to moja imitacja opaski i są to dwie wanty owinęte nitką, tylko na zdjęciu nitka luźna to i ułożyła się w przedziwne esy-floresy.
P.S
A model przede wszystkim robię dla własnej przyjemności..... i żeby się ładnie prezentował na komodzie :mrgreen:
Pozdrawiam Przemek
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 395
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: HMS Victory - kolejny ;)

Post autor: TomekA »

Proponuje wszystkim na tym forum, zeby z Nowym Rokiem przestac tu dokopywac mniej lub bardziej ordynarnymi czy wysublimowanymi acz zgryzliwymi uwagami nowym czy mniej doswiadczonym modelarzom, tylko dlatego ze staraja sie budowac swe modele inaczej niz jest to zalecone (czyt. wymagane) wg. "oficjalnej" receptury, albo ze pytaja w kolko o sprawy, ktore byly juz tu poruszane iles tam razy. Nie kazdy jest oblatany w internecie jak co niektorzy eksperci i nie kazdy automatycznie wie, ze jest cos takiego, jak poradnik poczatkujacego modelarza, czy tez archiwum forumowe.
Zamiast zniechecac potencjalnych nowych czlonkow do tego hobby, badzmy cierpliwymi i choc podajmy im reke (tu: link do stosownej strony z wyjasnieniem pytania), jesli nie mamy czasu po raz ktorys tam juz wyjasniac sprawe i opisywac w kolko to samo.

Proponuje tez, zeby zamiast niegrzecznie odpowiadac tym ewidentnym wpisom (a i takie tez sie tu trafiaja), ktore maja w swym zalozeniu tylko zaogniac to gremium, raczej po prostu ignorowac je - takie podejscie jest znacznie bardziej efektywne dla instygatora, niz obrzucanie go przyslowiowym lajnem, po ktorym ta znudzona zyciem osoba dostaje zastrzyk satysfakcji z tego ze udalo mu sie kogos wkurzyc i zohydzic mu zycie, chocby na chwile.

Niech mniej lub bardziej doswiadczeni modelarze buduja swe modele wg, wlasnego widzimisie, wg. wlasnego doswiadczenia, wyposazenia warsztatowego, dostepnego czasu i cierpliwosci, jak i wlasnej glebokosci kieszeni.
Niektorzy - jest to pewnikiem, nawet nie rozpoczna relacji z budowy jakiegokolwiek modelu, nie zastrugaja jednego patyka, ale zechca sie tylko pochwalic tu, ze to czy owo "zamierzaja" budowac. I na tym ich przygoda z modelarstwem szkutniczym sie skonczy, bez wzgledu na to czy to sie wam podoba czy nie - nie macie na to wplywu!.
Pozwolmy i im sie tu wypowiedziec, a innym popytac Was o ich watpliwosci - przeciez w koncu takie bylo pierwotne zamierzenie powstania tej witryny!
Ale, moze sie myle...


A co do olinowania marsow (sztagi i inne "sznurki") na Victory'm, to zerknij tu na ten skan, wg. planow G. Campbell'a, z ksiazki N. Longridge'a:
http://www.bluemelon.com/photo/3477999.jpg
(kliknij na symbol lupki z krzyzykiem, aby go otworzyc w pelnym wymiarze).

Z szacunkiem ku Wszystkim...
Awatar użytkownika
pdyner
Posty: 46
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Victory - kolejny ;)

Post autor: pdyner »

Jak to jest w reklamie pewnego batonika : Lepiej??
Poprawione wanty.jpg

A taką sobie "maszynkę" do owijania zmjastrowałem: ;)
Ustrojstwo.jpg

mam przez to trochę na pieńku z synem ale jakoś go udobrucham :mrgreen:

P.S.
Dzieki Tomek za wstawiennictwo. Czasami oprócz kija potrzeba trochę marchewki, czego na tym forum brakuje ;)
Ostatnio zmieniony 07 mar 2013, 21:47 przez pdyner, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Przemek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Victory - kolejny ;)

Post autor: myszor »

Pewnie że lepiej:)
Mozna bylo?
Można .


Nie przesadzaj z ta marchewką .Trzeba byc twardym i nie pekac.
Wykombinowales fajne ustrojstwo do owijania i znowu sie czegos nauczyleś.:)
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Victory - kolejny ;)

Post autor: Karrex »

Witaj Przemek.
Wiem, że do końca bliżej Ci niż dalej, ale mam prośbę abyś zdjęcia z relacji wklejał bezpośrednio na Kodze (w poście), bo jak coś beknie na "bukiecie" (a to niestety się zdarza), to tylko obejrzymy "nalepki zastępcze".

Powodzenia w dalszej budowie
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: HMS Victory - kolejny ;)

Post autor: Jarcio »

Pdyner. Zapewne na tym etapie trudno będzie to zmienić, ale może pokusisz się o demontaż platformy marsa i wykonanie "drobnej" modyfikacji ;) , zwłaszcza, że wanty nie zostały jeszcze na stałe zamocowane. Chodzi mi o listwy umieszczone na powierzchni platformy marsa. Listwy powinny być rozłożone promieniście i było ich więcej niż na Twoim marsie. Ponadto na marsie wykonane było deskowanie, którego nie malowano czarną farbą.
Mars.jpg

Pozdrawiam
Jarek
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Victory - kolejny ;)

Post autor: kagra »

Myszor napisał:
Wykombinowales fajne ustrojstwo do owijania i znowu sie czegos nauczyleś.
Coś tu Andrzej zobaczył?Ja tylko nogę od stołu.
Coś tu Andrzej zobaczył?Ja tylko nogę od stołu.
;)
Awatar użytkownika
pdyner
Posty: 46
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: HMS Victory - kolejny ;)

Post autor: pdyner »

Z okazji dotarcia do setnego numeru postanowiłem uśwetnić tę okazję zrobieniem kilku fotek. Ponieważ korzystam z metod szeroko opisanych na Kodze to nie będę pisał jak i dlaczego :roll:
Jak widać wyblinki wiązane
Jak widać wyblinki wiązane

Dziob.jpg

Zgory1.jpg

Z gory.jpg
Z gory.jpg (177.95 KiB) Przejrzano 6705 razy

Od rufy.jpg

Calosc1.jpg


P.S
A na kominku już się piknie prezentuje :mrgreen:
Pozdrawiam Przemek
ODPOWIEDZ