HOLK GDAŃSKI

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: mirek »

Masz rację z tą piankią eksrtadurową , będzie pewniej chociaż koszty nie współmiernie wzrosną .
Ja swoją bardzo głęboko zakopałem na lepsze czasy !!!
Cały czas się wacham nad rozpoczęciem nowego modelu właśnie tą technologią
KuM nie dokończona ! A tu nowy model ! Myślę , że jak będę miał pokrytą KuM to wtedy pomyślę nad czymś nowym , może i nawet Holk Gdański
Plany mam ambitne ale kurcze ze zdrowiem troszkę cienko
Nic to trzeba być optymistą i planować
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: krzysztof »

holk, ten 1/100 traktuję jako mozna powiedzieć przetarcie dla kwartetu w 1/75. Oczywiście cały czas psychicznie nastawiam sie na szalupe armee!!!
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: krzysztof »

Przestroga - czytając opis wykonania szebeki przz Sławka Kromera - nie mozna iść na skróty, przed piankowaniem należy wykonac cały szkielet modelu, ja zmontowałem, jak wspominałem tylko część i stąd kłopoty z symetrią po piankowaniu.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 919
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: Slawek Kromer »

witam :) :) :)
masz racje nie zawsze opłaci się iść na skróty chyba że samemu robi się próby lepiej skorzystać z opracowań innych
piankowanie pokazałem nie tylko w szebece ale także w NINIE i SANTA MARI
pozdrawiam sławek
Awatar użytkownika
radek
Posty: 743
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: radek »

O ja nieszczęny że nie miałem kiedy przeczytać tego wątku wcześniej. W holku gdańskim poszycie było prawie napewno na styk! I po co ja to pisałem: Cudze chwalicie swego nie znacie:
http://koga.net.pl/content/view/293/268/
A uzasadnienie będzie tu:
http://koga.net.pl/content/view/350/287/

Zauważcie, że ów holk nie ma tak charakterystycznych belek wzmocnienia poprzecznego, które występowały przy typowej budownie na zakładkę. Prawdopodobnie był już budowany metodą szkieletową.

A właśnie przeglądam sobie plany holka dzięki Twojej relacji Krzysztofie, bo uwielbiam ten okres. Tak naprawdę też o nim myślę, też 1:75, tylko się zastanawiam - fornir-karton czy karton.
Ale to tak naprawdę zależy jak zwykle od czasu.
Pozdrawiam.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 967
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: ataman »

radek napisał:
I po co ja to pisałem: Cudze chwalicie swego nie znacie:
http://koga.net.pl/content/view/293/268/
.


Wielce szanowny Panie Naczelny.. śmiem nieśmiało zauważyć, że ośmieliłem się w tym wątku właśnie tą to pisaninę Naczelnego zacytować... :P ;) :evil:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
radek
Posty: 743
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Warszawa","desc":"Warszawa,wojew\u00f3dztwo mazowieckie,Polska,pl","lat":"52.2319581","lng":"21.0067249&quo
Kontakt:

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: radek »

Wiem Atamanie, czytałem już przed moim wcześniejszym postem.

Co do belek wzmocnienia poprzecznego to po ponownej analizie stwierdzam, że chyba jednak występują i na pieczęci i u pana Zuzańskiego, tuż poniżej linii wodnej.
Zatem budowa mogła być pewną hybrydą. Wiadomym jest natomiast, że późne holki były hanzeatycką alternatywą dla karak. Zastanawia mnie jednak zgodność wycinanki z pieczęcią - jak zwykle mam trochę "mieszane uczucia". Dotyczy to już trzeciej pieczęci - po pieczęci kogi elbląskiej i gdańskiej.
Tym razem na początek, moje odczucia odnoszą się do zamknięcia burty wewnętrznej przy przednim kasztelu. Taka charakterystyczna obudowa wejścia do przedniej nadbudówki. Nie wynika to chyba z pieczęci, a próby szukania analogii do innych holków i karak.
Dodatkowo gdzieś obiło mi się o uszy, że ów pieczęć, którą pokazuje Sławek jest tylko prawdopodobnie holkiem gdańskim :D choć w większości publikacji jest to podawane jako pewnik.

Pozdrawiam.
Radosław Kubera
Koga Portal
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: jaxa »

A co do tej ekonomii i gwoździ w poszyciu klinkierowym...
taki oto obrazek znalazłem:
Obrazek
a kiedy gwoździe zamienimy na sznury to już tak drogo nie będzie :)
Taki sposób mocowania pewnie już wówczas z mody wyszedł, ale jako ciekawostkę zamieszczam
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ