HOLK GDAŃSKI

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

HOLK GDAŃSKI

Post autor: krzysztof »

Oto pierwszy z kwartetu gdańskiego - holk skala 1/100
Powinien byc pierwszy Nef z uwagi na "starość", ale tak wypadło i zacząłem od holka. Szkielet baza MM, reszta drewno - lite i fornir. Dziś pierwsze cięcia.. Na szkielet użyłem grubszej tektury okło 3mm z uwagi na "wąsy" - wzmocnienia wręg dla burt. Oprócz tego wzocniłem je do szlifu CA.

Plany Nefa dostałem od Golasza - tu dzięki serdeczne. Jednak dobrze szukając w swoim archiwum znalazłem je w oryginale. Tak więć Nef będzie najprawdopodobniej następny.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: mirek »

No widzę , że jesteś konsekwentny i to strasznie cieszy !! Jak dla mnie to troszkę za mały modelik, skala 1:100 . Planow z MM tego modelu nie posiadam i piszę tak na oko
Krzysiu moze tak coś więcej na temat technologii w jakiej będziesz robił ten model , chodzi mi glownie czy będziesz piankował czy wypełniał przestrzeń pomiedzy wręgami innym materiałem
Mnie też ciągnie do tej technologii ale jakoś nie mogę się zebrać a raczej brak mi odwagi bo to dla mnie zupełna nowość !!!
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: krzysztof »

Właśnie przymierzałem się do zrobienia wypełnienia z tego extraduru, który i ty Mirku masz. Ale cosik bardzo wiotki jest ten szkielet z kartonu. Musze pogłówkować, czy aby nie zamienć kartonu na sklejeczkę 2-3mm. Mam cichą nadzieję, że wkrótce będę miał równolegle dwa zadania na tapecie ( oj, szalupa armee !! ) . Nie mam odwagi apytac Jerrego jak z planami w 3D.
Co do skali. Powiększylem je do 1/50 i wyszedł holk wielkości titanica!!. W odległej przyszłości cztery modele mają być eksponowane obok siebie i myślę, że skala 1/100 bedzie OK.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: mirek »

Po wklejeniu pomiędzy wręgi ekstaduru kadłub porządnie sie usztywni , więc nie widzę potrzeby wykonywania go ze sklejki
Ja jednak w dalszym ciagi upieram sie co do skali modeli
Najwiekszy z planowanych przez ciebie jest chyba Piotr z Gdańska w skali 1:75 będzie miał 696 mm Czy to jest duzy model ?
Koga Elblązka będzie miała w skali 1:75 350,6 mm
Nef z Dover w skali 1: 75 będzie miał 360 mm
Sa to moim zdaniem modele z akuratnymi wymiarami
Nie wiem jak inne modele bo nie mam planów tych jednostek
Jest to moja opinia . Zastanow sie przed rozpoczęciem prac nad szczególami , wyposażeniem modelu jakie to będą drobniutkie części w skali 1:100
Większość elementow będziesz musiał wykonać samodzielnie i dlatego tak upieram sie przy skali 1:75
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: krzysztof »

Jak nie posłuchać takich rad ( Jerry mnie namawia nawet na 1/50 ). Będzie 1/75 !!!. czyli praca od nowa.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: mirek »

Taka odpowiedź to miodzio na moje serce !!!
A jak zdobędę tego MM to może nawet i przyłączę sie do budowy modelu tą nową dla mnie technologią lub techniką jak kto woli
A moze jeszcze ktoś inny sie przyłączy i w ten sposób powstałby jakby projekt grupowy
Fajnie by bylo gdyby Sławek się dołączył bo ma olbrzymie doświadczenie w tym temacie
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 919
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: Slawek Kromer »

witam:) :) :)
chętnie bym się dołączył do budowy ale po małym odpoczynku który sobie zafundowałem chcę skończyć zaczętą SZEBEKE .Będe pilnie śledził poczynania tym bardziej ze ja mam już jeden model zrobiony to znaczy jest KOGA następne muszą zaczekać
sławek
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 967
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: ataman »

Sławku! budujesz a nie pokazujesz.. pokaz ta szebeke ... od Ciebie mozna sie dużo nauczyc, chocby tylko zdjecia oglądając..
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 919
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: Slawek Kromer »

witam :) :) :)
mam pytanie czy model będzie budowany na podstawie tylko wycinanki MM.Jeśli tak to obawiam się żę popełnisz błąd bo jeśli dobrze pamiętam to HOLK miał podobne poszycie jak KOGA czyli na zakładkę muszę jednak odszukać plany które były w MODELARZU
pozdrawiam sławek
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: mirek »

Planów tego modelu nie posiadam , ale z tego co pamiętam to autorem tego opracowania w MM jest Pan Zuzański . Jest on chyba pracownikiem naukowym w muzeum i raczej takiego błędu by nie popelnił więc myśle , że można sie na tym opracowaniu śmiało opierać
Pozdrawiam Mirek Rybus
ODPOWIEDZ