HOLK GDAŃSKI

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
golasz
Posty: 154
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: golasz »

Witam!

Właśnie trzymam przed sobą wycinankę Holka MM i tak jak Mirek napisał opracował to Patryk Zuzański, i na wstępie pisze " ...Holk był okętem jednomasztowym, o poszyciu układanym na tzw. zakładkę..."

I jeszcze mam pytanie do osoby która posiada równiez ma tą wycinankę: Ile powinno być arkuszy, ja mam 4 *A3, czy to nie jest o arkusz (lub więcej;) ) za mało ?

Pozdrawiam
[url=mailto:golasz4@wp.pl]golasz4@wp.pl[/url]
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 919
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: Slawek Kromer »

witam:) :) :)
odnalazłem plany opublikowane w MODELARZU z 1971 r opracowane przez JERZEGO LITWINA (znana postać wsród braci modelarskiej) gdzie jest napisane

Obrazek
podstawą do opracowania była pieczęć Gdańska z 1400 r oraz materiały

Obrazek
na pieczęci wyrażnie są widoczne deski poszycia na zakładkę
pozdrawiam sławek
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 967
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: ataman »

Panowie! o co tu chodzi? bo nie kumam.. Sławku, Mirku, proszę wyjaśnijcie całej reszcie gdzie lieght ein Hund begraben,,?

Sławek udowadnia, że holk powinien byc poszyty na zakładke, Mirek twierdzi, że w MM napewno jest dobrze, bo autor "uczony"...
No i z tego co przytoczył Golasz wynika, że w MM jest holk poszyty na zakładke....
Czy też może autor we wstępie pisze, że na zakładke a w planach jest na styk???

Ino aby żaden z wymieniowych wyżej sie nie poczuł, że ja cos imputuje... ja poprostu ciekawy jestem.. i tyle
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 919
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: Slawek Kromer »

witam:) :) :)
dla niewtajemniczonych odpowiadam
w wycinance z MM kadłub pokryty jest na styk Do lini wodnej od wręgi do wregi a powyżej dwoma płatam łonczonymi na środku.Dlatego było moje pytanie.Ja nie chcę nic udowodnić tylko posiadam takie plany a na przestrzeni 35 lat od publikacji planów mogło się wiele zmienić Jak ukazała się wycinanka zaczołem sklejać z myślą o budowie z forniru zrobiłem kadłub z wycinanki i mnie zatkało do dziś.Moż kiedyś mnie odetka i zrobie Holka
sławek
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: mirek »

Ja jak wiele razy już pisałem planów nie mam . Sławek pisał że w planach z MM jest pokrycie karawelowe czyli na styk a w rzeczywistości powinnobyć klinkierowe czyli na zakładkę więc wynika z tego , że autor popełnił błąd
Od i cały problem
Trzeba poczytać w opisie moze tam cos autor wyjaśnia
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 967
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: ataman »

No to ja podrążę jeszcze troche.. A może jest tak, że w MM wydano dwa różne holki? Tak było ze "Smokiem" najpierw była rekonstrukcja wg Prosnaka, a po wielu latach rekonstrukcja wg Boczara.. i są to dwa rózne okręty.. Czy Sławku, te twoje, jak rozumiem dość stare plany MM są tegoż samego autora, o którym pisał Mirek? No bo Golasz cytuje z MM, ze ... "na zakładke"..:)

Mirku: Sławek chyba nie napisał od razu, że karawelowe.. (przynajmniej ja się nie dopatrzyłem) .. ale fakt, że tak można się domyśleć z jego tekstu.. Uściślił to w drugim swym poście ( to tak aby wyjaśnić, dlaczego m. in sie pogubilłem.. )
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: mirek »

Sławek napisał Tak:
mam pytanie czy model będzie budowany na podstawie tylko wycinanki MM.Jeśli tak to obawiam się żę popełnisz błąd bo jeśli dobrze pamiętam to HOLK miał podobne poszycie jak KOGA czyli na zakładkę muszę jednak odszukać plany które były w MODELARZU
pozdrawiam sławek

I to mnie trochę zdumiało , że tak znany autor wielu opracowań popełnil bład
Po przeczytaniu postu Golasza doszedlem do wniosku , ze Sławek ma rację
Kurcze pisałem tak na wyczucie bo nie mam planów a widziałem je napewno kiedyś u mnie w modelarni
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 967
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: ataman »

To ja troche tak.. (niepotrzebnie .ale...) akademicką dyskusję o wyższości Świąt tych nad tamtymi.. trochę pociągne:

mirek napisał:

Po przeczytaniu postu Golasza doszedlem do wniosku , ze Sławek ma rację


No to ja zapytowywuje ;) :) :P : w którym wypadku Sławek ma wg Ciebie rację: bo ja właśnie po przeczytaniu postu Golasza nie jestem tego taki pewien. Jeśli Sławek pisze, że w MM jest na styk, a Golasz czyta ze swego MM że na zakładke... ;)
(podejrzewam, że podobnie jak ze Smokiem, Sławek i Golasz mają różne numery MM z różnymi rekonstrukcjami.. i tylko w tym tkwi cały ten problem)
Chyba, że jak Golasz zacytował, że holk jest na zkładke, to sie upewniłeś, że Sławek ma rację, twierdząc, że holk powinien być na zakładke..:)

Ale z drugiej strony... nasz Naczelny na naszej stronie, w dziale żaglowce pisze: "Kogi i holki miały poszycie zakładkowe, choć w np. w holku z Gdańskia, przyjmuje się, że był już budowany "na styk" czyli miał poszycie karawelowe (wnioskuje się to na podstawie rozmiarów holka)."

I podaje, ze cytuje za Smolarkiem.. z którym to Litwin przedyskutował swą rekonstrukcję holka ( w poście Sławka w skanie z M).. No to może i ta rekonstrukcja którą dysponuje Sławek, znaczy na styk, też ma jakieś merytoryczne podstawy? :) :laugh: :silly:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: mirek »

Drogi Atamanie ! Teraz to już naprawdę wszystko mi się pomieszało dokumentnie !!
Moze tak jest , że obaj czyli Sławek i Golasz maja dwa różne wydania wtedy by się wszystko wyjaśniło
Będę miał MM z planami Holka z Gdańska w przyszlym tygodniu to wtedy włączę się do dyskusji
Jak narazie to muszę siedzieć cicho jak myszka pod miotłą
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 973
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:HOLK GDAŃSKI

Post autor: krzysztof »

UWIELBIAM TAKIE DYSKUSJE. To jest pewnik, ze podchodzimy do naszej fixee idee naprawde powaznie.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
ODPOWIEDZ