[R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 27
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: Art-UR »

Wyszperałem filmik z rejsu "Belema".
Jest tak jak pisze JAC64, mocowanie szotu krojcsztaksla jest w osi statku ale jednak z blokiem:

Obrazek
JAC64
Posty: 7
Rejestracja: 09 cze 2020, 16:26
Lokalizacja: {"name":"Polska Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: JAC64 »

Art-UR masz rację, jest inaczej jak na planie. Plany są z 2013r najwidoczniej to zmienili od tego czasu, bo plany są niezwykle dokładne. Dwa duże rysunki 1:75 z detalami w mniejszej skali + jeszcze dokładniejsze wykazy z precyzyjnymi opisami + kilkadziesiąt kolorowych fotografii detali. To jest wydawnictwo Muzeum Marynarki w Paryżu. Niestety wszystko jest w języku francuskim - ciężka sprawa - tłumacz google mało co tu pomaga. Kupiłem je na stronie wydawnictwa -tutaj https://boutique.aamm.fr/monographies.
Co do bezana to jest on zupełnie inny jak na Lwowie, poniżej fotografia fragmentu planów. Pozdrawiam
Załączniki
Belem_bezan.jpg
wagand
Posty: 1
Rejestracja: 17 lut 2012, 13:37

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: wagand »

Witam
zainstaluj sobie w telefonie darmowy Obiektyw Google (Sklep Play). Robisz zdjęcie i tłumaczysz. Prosta i szybka robota. Jak tak tłumaczę sobie np. Mondfelda
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 27
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: Art-UR »

JAC64 naprowadził mnie na pewien pomysł knagowania szotów korjcsztaksla, ale z pewną jednak modyfikacją.

Ponieważ w osi poręczy na „Lwowie” znajduje się komin, a dolny lik sztaksla jest niżej od czapy owego komina, szot nawietrzny musi luźno spoczywać przed tym kominem (inaczej niż na „Belemie”) .

Obrazek

Ponadto na „Lwowie” przed poręczą jest sterówka, co uniemożliwia przekładanie szotu (jak na „Belemie”). Na „Lwowie” też na krańcach poręczy przy burtach są zejściówki. Aby więc nie było kolizji, kołkownice szotów krojcsztaksla umieszczę na poręczy, tuż przed tymi zejściówkami, tak jak na poniższej fotce. Usunę też blok przy rogu szotowym jak jest na „Star of India” (dziękuję TomkowiA za udostępnienie zdjęć, były bardzo przydatne).

Obrazek

Taki „synkretyzm” rozwiązań wydaje się być praktyczny i funkcjonalny.

Co do planów „Belema” na tym etapie już nie będą mi przydatne (olinowanie „Lwowa” mam na ukończeniu), poza fragmentami, które podał w tej relacji JAC64, za co mu jeszcze raz bardzo dziękuję.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 399
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: TomekA »

"Usunę też blok przy rogu szotowym jak jest na „Star of India” (dziękuję TomkowiA za udostępnienie zdjęć, były bardzo przydatne).


Taki „synkretyzm” rozwiązań wydaje się być praktyczny i funkcjonalny.

Co do planów „Belema” na tym etapie już nie będą mi przydatne (olinowanie „Lwowa” mam na ukończeniu), poza fragmentami, które podał w tej relacji JAC64, za co mu jeszcze raz bardzo dziękuję.
"


Prawdopodobnie w srodku sierpnia bede w San Diego, gdzie moglbym dopstrykac nowe zdjecia barkowi "Star of India" - wg. Twoich zyczen, by rozwiac niepewnosci, ale widze, ze Ty juz konczysz swoj model, wiec to jest juz chyba przyslowiowa musztarda po obiedzie...
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 27
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: Art-UR »

Tak Tomaszu, kończę model i te kilka niuansów jakość poukładam, mam nadzieję, że kolejne wykonania "Lwowa" przez modelarzy, to wyprostują. I tak bardzo mi pomogłeś udostępniając zdjęcia "Star of India", wiele z nich skorzystałem. Dziękuję.

Niestety, czekają mnie jeszcze poprawki. Przyglądnąłem się oryginalnej fotografii "Lwowa", jedynej z krojcsztakslem (wstawiłem ją wyżej) i widać wyraźnie, że to ma być trójkąt prostokątny, a nie "różnokątny" ;) Róg szotowy ma zachodzić za komin w kierunku rufy, a nie tak jak teraz jest u mnie.
W każdym razie knagowanie szotów tego sztaksla będzie na poręczy rufówki, ale przed schodniami, aby nie było kolizji.

Jeszcze uzupełnię wpis o zdobyte niedawno fotografie. Wydaje się, że szot krojcsztaksla był zaknagowany przy poręczy burtowej, a może jednak przy zejściówce?


Obrazek

Tutaj jednak róg szotowy za plecami szacownych jegomości wyraźnie celuje w poręcz przy zejściówce, czyli tak jak zaznaczyłem na fotografii mojego modelu

Obrazek
ODPOWIEDZ