[R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 22
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: Art-UR »

Bardzo dziękuję Tomaszu, na pewno skorzystam przy wiązaniu talii.
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 22
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: Art-UR »

Dalej brniemy w wyposażenie pokładu.

Wyciągarka śródokręcia

Dysponujemy kilkoma fotografiami tego elementu z pokładu „Lwowa”. Dwie pierwsze to stopklatki z filmu „Zew morza” (1927 r.)

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wyciągarka kotwic na pokładzie dziobówki. Pierwsza fotka jest ujęciem ze „Lwowa” (w kierunku dziobu), druga jest analogicznym urządzeniem z innego statku (widok w kier. rufy)

Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Radosnych Świąt i udanego 2024 roczku.
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 22
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: Art-UR »

Witajcie, jeszcze w 2023 😊

Koło sterowe i osłona maszynki sterowej na pokładzie rufowym

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zgodnie z niemal „ortodoksyjnym” moim kartoniarstwem, założeniem było wykonanie wszystkiego z papieru

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Do Siego 2024 Roku.
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: Karrex »

Artur świetna robota, jestem pod wrażeniem, jedyne do czego bym się przyczepił to gretingi - mają za duże oczka, to jednak greting i proporcje oczka do listwy to 1:1.

Powodzenia w nowym 2024 roku.
Pozdrawiam z Gdyni
Karol
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 22
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: Art-UR »

Witam Was po sporej przerwie.
Z tzw. lenistwa nie pokazywałem efektów prac, a uzbierało się tego sporo. Faktycznie mam na ukończeniu wyposażenie pokładu oraz olinowanie i ożaglowanie „LWOWA”. Obiecuję, że się zbiorę i zapodam.

Tymczasem mam pewien dylemat i poproszę Was o pomoc w rozwikłaniu temaciku.
Chodzi o olinowanie bezanżagla.
Tradycyjnie podam wpierw fotografie oryginału z pytaniem

Obrazek

Obrazek


A następnie fotografie niemal bliźniaczej, pływającej wciąż jednostki „Star of India”.


Obrazek

Obrazek


Moje dylematy dotyczą następujących kwestii:
1. Na fotografiach „Star of India” nie mogę dostrzec ani pikfału ani gardafału.
2. Czy pięta gafla była zamocowana „na stałe” do masztu za pomocą okucia (np. goose neck)?
3. Na zdjęciach „Star of India” i „Lwowa” nok bomu i gafla połączone są „stałymi” linami bez bloków?

Powyższe wątpliwości i pytania odnoszę do olinowania Daru Młodzieży oraz informacji z rewelacyjnej książki Tomasza Maracewicza „Na skrzydłach wiatru. Żaglowce bez tajemnic”. Poniżej fotografie z tej publikacji z opisem klasycznego takielunku bezanżagla.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 395
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: TomekA »

Ta lina ktora zaznaczyles, w zargonie anglosaskim nazywa sie chyba Star of India mizzen spanker gaff topping lift.
Poszukaj w Google pod tym haslem - moze bedziesz mial szczescie i znajdziesz tam informacje, ktora szukasz.
Ja napredce znalazlem takie dwie ilustracje na ten temat.
Załączniki
a-19th-century-dictionary-illustration-describing-a-spanker-or-mizzen-sail-on-a-sailing-ship-2M04EWD.jpg
71022192_2409501015785782_5527244171145904128_n.jpg
ODPOWIEDZ