[R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 22
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

[R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: Art-UR »

Witam Brać Modelarską

Pomimo, że na tutejszym Forum prowadzę relację z budowy kartonowego modelu HMS "Victory", postanowiłem rozpocząć kolejną relację z budowy żaglowca.
Jak w tytule, będzie to "Pierwszy w sztafecie", czyli STS "LWÓW". Jednym z powodów jest nauczenie się "sznurkowania", zanim będę je zaplatał przy Viki. Zdaję sobie sprawę z karkołomności zdania, ale nie ma to jak nauka na "głębokiej wodzie".
Liczę też oczywiście na Waszą pomoc. Co do takielunku, mam zamiar posiłkować się planami modelarskimi podobnego żaglowca "Towariszcz" (PM nr 103).

Na Kodzie jest założony wątek dotyczący "LWOWA" (https://www.koga.net.pl/grupy/viewdiscu ... groupid=77), stąd dla uszanowania jego uczestników, postanowiłem założyć tę relację.

Pomimo "zacności" tej łajby, STS "LWÓW" nie ma szczęścia do opracowań modelarskich. Były podjęte starania, też uczestników Kogi, ale do dzisiaj nie ma rozrysowanych, powszechnie dostępnych planów.
Jedynym opracowaniem LWOWA jest więc wycinanka wydana w 2021 r. przez Małego Modelarza (z numeracją 2016 r.).
Nie znalazłem innych relacji z budowy tego modelu, ale jest kilka wykonanych egzemplarzy: http://www.dary.tpnmm.pl/szczegoly/model-zaglowca-lwow oraz https://www.koga.net.pl/grupy/viewdiscu ... groupid=77

W sieci jest sporo zdjęć "LWOWA", np. tutaj: https://www.naszbaltyk.com/aktualnosci/ ... y-w-kadrze oraz http://ciaglewdal.blogspot.com/2015/06/ ... -lwow.html Sporo informacji jest na FOW https://fow.pl/forum/viewtopic.php?p=13 ... f5#p133600

Tak więc podjąłem wyzwanie
Okładka i literatura
Okładka i literatura

Po kilku potknięciach ze szkieletem (parę błędnych oznaczeń), złożyłem go i wykonałem podposzycie szczebelkowe (na dziobie pełne)
Szkielet z podposzyciem
Szkielet z podposzyciem
Zaanonsuję też nieodłącznego kontrolera jakości i merytoryczności :) czyli Pannę Julię vel "Tygrysie paski"
Panna Julia
Panna Julia

Poszycie dna jest nietypowe jak na kartonowy model statku. Składa się z szerokich planek łączonych na zakładkę imitacją nitów. LWÓW miał takie poszycie, ale ja oddzieliłem paski i nieco je zmodyfikowałem

Obrazek
Poszycie
Poszycie
Przy jednej z oklejek musiałem wykonać cięcie
Cięcie w plance
Cięcie w plance

W rufowej części nie udało mi się dopasować oklejek. Nie ma zapasu koloru, a nie chciałem ingerować w kształt oklejek.
Nie pasująca oklejka
Nie pasująca oklejka
Nie pasująca oklejka 2
Nie pasująca oklejka 2

Malowanie i szpachla nie wchodziły w grę, nie lubię takich metod. Wybrałem więc mniejsze zło i...
nieco "odchudziłem" misternie wykonany szkielet z podposzyciem
Odchudzenie szkieletu
Odchudzenie szkieletu

Po ułożeniu odpowiedniego podkładu
Podposzycie na rufie
Podposzycie na rufie

udało się jako tako dopasować oklejki
Oklejki rufowe
Oklejki rufowe

W ten sposób ułożyłem poszycie prawej burty. Kolor pasów nitowania w świetle dziennym jest ok, na zdjęciach widać różnicę.
Poszycie -prawa burta
Poszycie -prawa burta

Pawęż rufową i boczne oklejki wykonałem na nowo z brystolu. Jednocześnie musiałem je nieco zmodyfikować
Pawęż
Pawęż

Pannie Julii wyraźnie nie podobała się linia wodna narysowana przez autora
Linia wodna
Linia wodna

Jest ona za wysoko. I faktycznie będę musiał to zmienić przez kolejne cięcia i wstawki. Przy okazji poprawię ukłąd iluminatorów
Linia wodna 2
Linia wodna 2
Linia wodna-3 model
Linia wodna-3 model

Jednocześnie podjąłem decyzję o wykonaniu jednej burty w malowaniu "Nelsona" czyli czarno-białym z imitacją ambazur.
Do zobaczenia
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2022, 09:10 przez Art-UR, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 22
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100

Post autor: Art-UR »

Lewa burta będzie z "furtami działowymi"
Burta w malowaniu "nelsonowskim" przed 1924 r.
Burta w malowaniu "nelsonowskim" przed 1924 r.
Obraz1.jpg (59.96 KiB) Przejrzano 4940 razy
DSC_0864.JPG
DSC_0865.JPG
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 22
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny - Mały Modelarz nr 4-5-6/2016 skala 1:100

Post autor: Art-UR »

Witam w kolejnej odsłonie.

Prawa burta będzie biała
DSC_0869.JPG
DSC_0874.JPG

Poszycie burty wykonałem od nowa z brystolu. Obniżyłem linię wodną (wytyczyłem ją widocznym na zdjęciu przyrządem) i przy okazji zmieniłem układ iluminatorów.

Pokłady są na nowo narysowane (dzięki Tomaszowi K.), te z wycinanki mi nie pasowały. Owszem, nie ma odpowiedniego zakończenia desek przy styku z burtami, ale tak już zostawię.

Układ pasów nitowania planek jest wysoce umowny, zwłaszcza na rufie, ale to niestety było zależne od łączeń poszycia dna, a tego nie chciałem zmieniać bez istotnej ingerencji w zaprojektowane oklejki.
DSC_0870.JPG

Przy "galerii" rufowej było nieco zabawy


DSC_0871.JPG

oraz przy dziobie
DSC_0872.JPG
DSC_0868.JPG


Podsumowanie burty lewej, "czarnej"

DSC_0880.JPG
DSC_0878.JPG

Rufa i dziób, białe i czarne, ze wskazaniem na białe ;)

Stewa dziobowa nie była zaprojektowana, musiałem wykonać ją sam

DSC_0881.JPG
DSC_0882.JPG

Panna Julia miała nad wszystkim baczenie :)

1649065296843.jpg

Mam spory dylemat odnośnie umiejscowienia detali. Nie dysponuję planami tego żaglowca i mam dość skromną galerią fotek wyłuskanych z kilku stron w Internecie.
Przy budowie będę się intensywnie posiłkował tym modelem, mam nadzieję, że autor posiadał więcej materiałów o „Lwowie”.

<http://www.dary.tpnmm.pl/szczegoly/model-zaglowca-lwow>


Tak więc, jeżeli zaproponujecie inny układ elementów wyposażenia, proszę o sugestie, jak tylko dam radę wykonać, a Panna Julia zaakceptuje 😉, zmajstruję.


W uzupełnieniu podam, że ze względu na liczne poprawki i dodane części (już na tym etapie budowy), w opracowaniu modelu tego żaglowca z Małego Modelarza , postanowiłem zmienić tytuł relacji. Wskazywanie bezpośrednio na MM może wprowadzać oglądających w błąd, a tego chcę uniknąć.
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 22
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: Art-UR »

Witam ponownie.
Montaż nadburć. Jest fajne zdjęcie tego elementu

Obraz1.jpg

Etap montażu

1649314725222.jpg

Podpory wykonałem z kształtowników polistyrenowych, odpada malowanie

1649398403199.jpg
1649398471326.jpg

Po montażu w całość

DSC_0883.JPG
DSC_0885.JPG
DSC_0886.JPG

Wszystko pod kontrolą Panny Julii 8-)

1649314986131.jpg
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2022, 09:13 przez Art-UR, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 389
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: TomekA »

Superprecyzja w budowie tego arcyciekawego projektu! Trzymam kciuki! :D
Ja tez jestem kociarzem, choc moj jakos nie wykazuje zainteresowania moimi modelami - pewnie nie sa z najwyzszej polki...
Ma na imie Julio, odziedziczylem go od sasiadow 4 lata temu - dzis to koci emeryt, ktory mysli tylko o pelnym zoladku i wyspaniu sie gdzies w zacisznym i miekkim miejscu.
Pozdrowienia!
Załączniki
Julio & Teddy3.jpg
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 22
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: Art-UR »

Czyli nie jestem jedynym "kociarzem" na tym Forum ;)

Dalsze prace, tym razem przy dziobie.

Dysponujemy takimi fotografiami
Obraz2.jpg
Obraz2.jpg (37.08 KiB) Przejrzano 4050 razy
Obraz1.png
Obraz1.png (269.1 KiB) Przejrzano 4050 razy
W opracowaniu część nr 6 ma zupełnie inny układ okien i drzwi, a przecież te fotografie łatwo można znaleźć w sieci.

Moja interpretacja
DSC_0892.JPG
DSC_0889.JPG


Etap prac w dobrym towarzystwie 8-)

1649623244096.jpg


Kadłub trafił do futerału

1649623342315.jpg
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 22
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: Art-UR »

Witam.
Wyposażam pokład
Nadbudówka śródokręcia.

Jest kilka zdjęć tego elementu, podaję jedno z nich

Obraz1.jpg
Obraz1.jpg (49.91 KiB) Przejrzano 3663 razy

Moja interpretacja


DSC_0898.JPG
DSC_0902.JPG

Porównanie z siatką z MM

DSC_0899.JPG

Tak to rysowałem

1650354947293.jpg

Uplastyczniałem płaszczyzny

1650356396047.jpg

Miałem przygodę ze świetlikami.
Ponaklejałem paski imitujące osłony szyb i byłem bardzo zadowolony...

1650354912709.jpg

... jednak po niewczasie przypomniałem sobie o takim tekście:

„ […] Mosiądz na żaglowcu musi się świecić; mosiężne są głowice od kompasów, kraty ochronne od skajlatów – tak się nazywają szyby dające światło z góry – i jeszcze inne świecidełka. Czyszczenie mosiądzu to chyba najbardziej bezsensowna robota na żaglowcu, lecz starszy oficer odpowiada za nią, ponieważ błyszczący mosiądz świadczy o porządku na okręcie […]”. Cytat za K.O. Borchardt „Kolebka nawigatorów”. Pelplin 2010, str. 65.

O klamkach mosiężnych nie wspomniano ;)
Tak więc musiałem wyglancować pręty w świetlikach z mosiężnego drutu.



Dalsze odniesienie do części z MM. Siatki nawiewników "pożyczyłem" od innych opracowań, ta część z MM mi nie odpowiadała

DSC_0907.JPG


Po raz pierwszy w mojej karierze modelarskiej zacząłem pracować z lupą, bardzo mi spasowała

1650355022125.jpg


I oczywiście Panna Julia miała wszystko pod obcasem 8-)

1650356437352.jpg
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 22
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: Art-UR »

Cześć, ciąg dalszy.

Główny luk do ładowni.

Znamy następujące zdjęcia tego elementu:

3.jpg
3.jpg (83.88 KiB) Przejrzano 3323 razy
1650533807382.jpg
7.png

Z tego filmu


<

wyciągnąłem interesującą nas stopklatkę (dodatkowo widać nadbudówkę w kierunku rufy z iluminatorem)

4.jpg
4.jpg (46.88 KiB) Przejrzano 3323 razy

Moja interpretacja głównego luku ładowni. Uchwyty w otworach wykonałem z cienkich pasków papieru

DSC_0916.JPG

Wersja z brezentem

DSC_0920.JPG

Druga nadbudówka w kierunku rufy. Deski boazerii są znacznie szersze od tych zaproponowanych w wycinance

6.png

DSC_0911.JPG
Awatar użytkownika
marek1
Posty: 57
Rejestracja: 30 sty 2012, 16:34

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: marek1 »

Witam, jak zawsze jestem pod ogromnym wrażeniem Twojej pracy ,czym impregnujesz karton i jakich klei używasz do poszczegółnych prac ,np czym kleisz listwy poszycia burt? to takie precyzyjne i czyste, pozdrawiam Marek
Awatar użytkownika
Art-UR
Posty: 22
Rejestracja: 25 wrz 2015, 20:24

Re: [R] STS "LWÓW" - żaglowiec szkolny 1:100 - inwencja własna - luźny związek z Małym Modelarzem 4-5-6/2016

Post autor: Art-UR »

Dziękuję Marku.
Standardowo arkusze wycinanki, też brystol oraz karton barwiony (z których wykonuję od podstaw elementy wyposażenia statku), impregnuję kaponem. Maluję wałeczkiem (bez rozcieńczania) dwie warstwy, tylko z jednej strony ("zadrukowanej").

Używam zasadniczo dwóch klejów: polimerowego oraz BCG. Obydwa mają wady i zalety.
Ostatecznie sklejony element pociągam ponownie kaponem (pędzelkiem) dla usunięcia nierówności i ewentualnych naddatków kleju. Finalnie maluję matem firmy AK, pędzlem.
ODPOWIEDZ