ORP Iskra

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
Travis22
Posty: 170
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

ORP Iskra

Post autor: Travis22 »

Czas odpoczac od Poloneza i zaczac jakis nowy "projekcik" w glowie roilo si duzo pomyslow Dar młodzierzy stara dobra DEZETA -niesty nie znalazlem zadnych konkretnych planow a szkoda bo sie strasznie napalilem.
Konkurs wygrala ISKRA glównie ze wzgledu na duza dostepnosc materiałow w internecie .
Budowe opieram na dokumentacji z MM 4-5/97 ,Planow modelarski 130, oraz TBiU 026.
Model bedzie wykonany w skali 1:50 wiec bedzie mial dlugosc z bukszprytem 1m i szerokosc 16cm

Wregi wyknalem z kartonu 2,5mm i 1.5mm
Obrazek
Obrazek
W stoczni:
POLONEZ
ORP ISKRA

W porcie:
Section HMS Victory
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

O:ORP Iskra

Post autor: Borek »

Jeśli chodzi o Dar Młodziezy to polecam wydanie GPM opracowania pana Braziuka. Model zaprojektowany wzorowo, wszystkie detale sa ładnie zrobione łącznie ze schematem olinowania które jest również bardzo dobre.Mi już leci 4 rok przy nim więc jest pracochłonny bardzo:) Ale iskra tez ładna jednostka. Powodzenia
Pozdrawiam;)
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Travis22
Posty: 170
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ORP Iskra

Post autor: Travis22 »

Pokład jest wyciety z kartonu 2.5mm co bedzie zapobiegalo jego wyboczeniom i nadawalo idealna plaskosc , nastepnie bedzie naklejony fornir, wyszlifowany i pomalowany na zielono
Obrazek
W stoczni:
POLONEZ
ORP ISKRA

W porcie:
Section HMS Victory
Awatar użytkownika
JurekBin
Posty: 1541
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

O:ORP Iskra

Post autor: JurekBin »

Travis22 napisał:
Pokład jest wyciety z kartonu 2.5mm co bedzie zapobiegalo jego wyboczeniom i nadawalo idealna plaskosc , nastepnie bedzie naklejony fornir, wyszlifowany i pomalowany na zielono


Jak to płaskość?
Pokład nie może być płaski.
Powinien być wypukły przecież.
Pozdrawiam
Jurek

https://www.jerzybin.com
Awatar użytkownika
Travis22
Posty: 170
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ORP Iskra

Post autor: Travis22 »

Plaski pokład zastosowałem ponieważ nie udalo mi sie uzyskac prostopadlosci miedzy wregami a podłużnicą , dlatego użyłem tak grubej tektury . Po przyklejeniu pokładu zalałem wszytko klejem i uzyskałem sztywność kadłuba o która mi chodziło.

Poczekam aż wszytko dobrze wyschnie i zeszlifuje pokład do odpowiedniego kształtu a dokładną pochyłość uzyskam już po naklejeniu i oszlifowaniu forniru

Moze jest pod górkę ale wydaje mi sie ze ta metoda najdokładniej oddam kształt pokładu.

Dziękuje za dokladne studiowanie moich opisow i o jak najwięcej słów krytyki .
W stoczni:
POLONEZ
ORP ISKRA

W porcie:
Section HMS Victory
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:ORP Iskra

Post autor: RomekS »

Witam
Jak na tak duży model, to wręgi są bardzo rzadko rozstawione.
Potrzebne będą chyba jakieś wzmocnienia wzdłużne,
bo sama pianka ze szpachlą może być mało sztywna,
o ile robisz wypełnienie piankowe.
Awatar użytkownika
Travis22
Posty: 170
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:ORP Iskra

Post autor: Travis22 »

Jezeli chodzi o gęstość wręg to faktycznie moglem ich tu jeszcze powstawiać no ale myślę ze przy tej liczbie uda mi sie bez problemu uzyskać odpowiedni kształt kadłuba.

Jezeli chodzi o sposób wykonania poszycia to widzę to tak najpierw wstępnie wykonuje poszycie z kartonu 2.5mm przyklejając wzdłużne pasy ,następnie zgrubnie szlifuje i oklejam paskami forniru a później to zostaje dopieszczenie .

Pewnie mój pomysł wydaje sie trochę odbiegający od sposobów budowy przedstawianych na forum ale jest skuteczny , wykonałem juz tak jeden kadłub i wyszedł rewelacyjnie

Budowę będę prezentował na forum wiec myślę ze będzie warto poobserwować inna technikę budowy.
W stoczni:
POLONEZ
ORP ISKRA

W porcie:
Section HMS Victory
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:ORP Iskra

Post autor: mirek »

Travis22 napisał:

Pewnie mój pomysł wydaje sie trochę odbiegający od sposobów budowy przedstawianych na forum ale jest skuteczny , wykonałem już tak jeden kadłub i wyszedł rewelacyjnie

Budowę będę prezentował na forum wiec myślę ze będzie warto poobserwować inna technikę budowy.


No to tylko można się cieszyć , że poznamy nową technikę budowy kadłuba z kartonu i forniru.
To moze być naprawdę ciekawe
Pozdrawiam Mirek Rybus
Herne
Posty: 44
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:ORP Iskra

Post autor: Herne »

Mały drobiazg - MM 4-5/97 i Plany Modelarskie 130 przedstawiają Iskrę II (powojenną), a TBiU 26 Iskrę I (przedwojenną), obydwa mają wspólną przede wszystkim nazwę (sorry za uwagę).

A widzę ze zdjęć że popełniasz Iskrę II.
Obrazek
Herne
Posty: 44
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:ORP Iskra

Post autor: Herne »

JurekBin napisał:
Travis22 napisał:
Pokład jest wyciety z kartonu 2.5mm co bedzie zapobiegalo jego wyboczeniom i nadawalo idealna plaskosc , nastepnie bedzie naklejony fornir, wyszlifowany i pomalowany na zielono


Jak to płaskość?
Pokład nie może być płaski.
Powinien być wypukły przecież.


Jurku, jeśli można jedno pytanie, co to znaczy wypukły (nie dosłownie) pokład, na planach współczesnych jednostek nie widzę aby pokład był wypukły (choć wskazuje na to logika). Czy ta wypukłość jest "pomijalnie" mała przy modelu w np. skali 1:50?

Zarówno w planach, jak i modelach nie spotkałem się z wypukłym pokładem. W realiach nie miałem okazji.

Interesuje mnie to, bo też przymierzam się do Iskry (ale pierwszej).

Dzięki za odpowiedź.
ODPOWIEDZ