hms hunter

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
Lucek
Posty: 85
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:hms hunter

Post autor: Lucek »

Witam
W weekend dokończyłem kotwice pomalowałem je na kolor srebrny bo nie mam w tej chwili czarnej matowej farby no i w wycinance kotwice są srebrne.Tylko nie jestem przekonany jakoś tak plastikowo :S A tak to wygląda.
Pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
Lucek
Posty: 85
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:hms hunter

Post autor: Lucek »

Witam.
Długo nic nie pisałem;) i trochę porobiłem.Przymocowałem ster,trochę nie równa szczelina na zawiasach:whistle: Zawiasy wykonane z blaszki po konserwach i szpilek.Na dziobie przykleiłem kilka słupków i zrobiłem furty działowe czy jakoś tak:huh: Wyrzezbiłem uproszczone zdobienia na rufie,cieżko było ale jak na moje zdolności rzezbiarskie do zaakceptowania :)
Pozdrawiam.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Lucek
Posty: 85
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:hms hunter

Post autor: Lucek »

Witam
Trochę przybyło na pokładzie.Nagle z wykałaczek piłowane na szlifierce pilniczkami reszta elementów z listewek.Podstawka to karton 2 mm oklejony fornirem.
Pozdrawiam.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:hms hunter

Post autor: stefan »

Sugeruje abyś zrobił nagle jeszcze raz, powinny być bardziej smukłe, ( te wyglądają jak by je osy pożądliły;) )
Wygląd to jedna sprawa a druga to bedziesz miał problemy przy wiązaniu olinowania.
Awatar użytkownika
Lucek
Posty: 85
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:hms hunter

Post autor: Lucek »

Witam
Stare nagle poszły do śmieci i na próbę zrobiłem 5 nowych,jeszcze nie pomalowane.Chyba chodziło o coś takiego?
Pozdrawiam.
Obrazek
Awatar użytkownika
Lucek
Posty: 85
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:hms hunter

Post autor: Lucek »

Witam
No wiec zrobiłem nagle od nowa,nie wiem czy są jeszcze za grube ale tak już zostanie:sick: Lawety zrobione z deseczki sosnowej.Grotmaszt, bukszpryt i bom strugane nożykiem z listewek i szlifowane papierem.Na koniec zdjęcia.
Pozdrawiam.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:hms hunter

Post autor: stefan »

Z daleka wygląda nie zle:)
Możesz zrobić zbliżenie zaznaczonego fragmentu?

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Lucek
Posty: 85
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:hms hunter

Post autor: Lucek »

Mi sie podoba:) 2 zbliżenia.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:hms hunter

Post autor: Tomek Aleksinski »

Lucek napisał:
Witam
Stare nagle poszły do śmieci i na próbę zrobiłem 5 nowych,jeszcze nie pomalowane.Chyba chodziło o coś takiego?
Pozdrawiam.
Obrazek


Mysle ze to juz moze przyslowiowa "musztarda po obiedzie", ale moze przyda Ci sie do nastepnego modelu.
Takze, dla tych wszystkich ktorzy nie byli czy nie mogli byc w Szczecinie na paradzie zaglowcow i ogladac ich detale naocznie, pozwole sobie zalaczyc tu dwie fotki tych tzw. kolkow (nagli) i prawidlowe okrecenie liny wokol nich. Zdjecia te kiedys zrobilem na barku "Star of India" w San Diego.
Ponizsze zdjecie pokazuje zarowno prawidlowe proporcje nagli (szczegolnie ten z prawej), jak rowniez prawidlowy oplot liny wokol nagla.
http://img212.imageshack.us/img212/8678/belayingpin1iu1.jpg

Zdjecie drugie ukazuje sposob okrecenia liny wokol nagla. Najpierw okreca sie cztery czy piec razy "w osemke" wokol obu koncow nagla, zostawiajac ostatnia petle nieokrecona i niezatknieta za dolny koniec nagla a zwisajaca luzno ku dolowi. Na pokladzie lezy dalsza czesc liny ulozona luzno w podluzna petle.
Teraz trzeba uniesc ta petle z pokladu i przez jej srodek przelozyc ta krotsza petle zwisajaca w dol z nagla, po czym zatknac jej koniec przez gorny koniec nagla. Voila!!!
http://img212.imageshack.us/img212/9696/belayingpin2ve3.jpg

Dla celow modelarskich latwiej jest zrobic to w dwoch osobnych etapach.
1- okrecic linke wokol nagla "w osemke" po czym linke odciac przy naglu nasaczywszy naprzod jej koniec rozrzedzonym klejem do drewna aby sie nie odkrecila samoczynnie.
2- okrecic osobny odcinek tej samej linki wokol listewki na ksztalt tej drugiej petli tak, aby jej gorny koniec byl przegiety na krawedzi tej listewki i pomalowac to zagiecie pedzelkiem z rozrzedzonym klejem, aby petla ta zachowala owo przegiecie.
3- zdjac petle z listewki i zawiesic ja na naglu uprzednio okreconym "w osemke" linka, przykleiwszy don ta druga petle. Roznicy z pelnowymiarowa praktyka na modelu nie bedzie widac.
Awatar użytkownika
Lucek
Posty: 85
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:hms hunter

Post autor: Lucek »

Dziękuje za odpowiedz.Opis wiązania lin na naglach ekstra:) (ostatnio zastanawiałem sie jak to sie wiąże) i zdjęcia nagli na pewno się przydadzą przy następnym modelu.Teraz musiał bym wszystko odklejać.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ