Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Nie wierzę, że tacy fachowcy od spraw szkutniczych jak tutaj na kodze nie wiedzą jak się fachowo nazywają te listwy.
No cóż może nie chcecie powiedzieć ?
Do łódeczki drobiłem sterowanie. Będzie napędzane serwem "standard" (waterproof)

DSCN3246.JPG


DSCN3248.JPG
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 387
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: TomekA »

Jarek pisze:Nie wierzę, że tacy fachowcy od spraw szkutniczych jak tutaj na kodze nie wiedzą jak się fachowo nazywają te listwy.
No cóż może nie chcecie powiedzieć ?...


Nie znam się zbyt dobrze na tych rzeczach, ale być może są to tzw. stępki przechyłowe. Może bardziej poinformowani forumowicze mnie sprostują?
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 914
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Slawek Kromer »

To nie jest stępka przechyłowa
Jeśli dobrze pamiętam to są redany podłużne
Awatar użytkownika
strzelec
Posty: 0
Rejestracja: 24 sie 2015, 17:02

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: strzelec »

Tak dokładnie są to redany do odcięcia wody kiedy kadłub wchodzi w ślizg, "Szkwał" jest motorówka która świetnie pływa na spokojnej wodzie ale przy fali kompletnie wytraca prędkość, zużycie akumulatora to cecha tego modelu, moja rada wyposaż model w akumulator o sporej pojemności bo ten model faktycznie potrzebuje sporo energii aby popływał dłużej. Pięknie Tobie rośnie ten model, moje uznanie.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Dziękuję za wyjaśnienia w temacie radanów podłużnych.

Pawęż modelu została zakończona.

DSCN3173-001.JPG


W ostatnim czasie dużo miałem roboty nad wykończeniem pokładów. W oryginale Szkwał posiada pokład z dwóch warstw blachy zachodzącej na siebie połączonej nitami.

DSCN3019.JPG


Zastanawiałem się jak to "ugryźć". W tej skali niedopuszczalne jest pójście na łatwiznę i pominięcie tak ważnego szczegółu. Myślałem nad przyklejeniem jeszcze jednej warstwy sklejki odpowiedniej grubości (ale musiałbym zabezpieczać przed wilgocią), drugi wariant to przyklejenie warstwy laminatu (trochę za trudno byłoby trafić z dokładnością, poza tym laminat jest zbyt cienki). Wdg. skali ta druga warstwa powinna mieć około 0,4mm co w skali 1:13 da blachę około 5mm. Jest to do przyjęcia, gdyż pokład był zbudowany z blach podobnej grubości. Wymyśliłem zatem podklejenie taśmą izolacyjną (4 warstwy, aby uzyskać grubość 0,4mm)

DSCN3259.JPG


Następnie nałożyłem szpachlówkę poliestrową i wyszlifowałem na gładko.

DSCN3260.JPG


Po ściągnięciu taśmy, która posłużyła coś w rodzaju formy, uzyskałem oczekiwany efekt. Następnie nitowanie to ułożenie kropel żywicy utwardzanej UV

DSCN3262.JPG

DSCN3263.JPG
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Wymyśliłem dławice wałów napędowych.

Są to plastikowe ozdobne kapselki na wkręty. Pasowały wymiarem do zastosowanego oringu uszczelniającego.
Są to plastikowe ozdobne kapselki na wkręty. Pasowały wymiarem do zastosowanego oringu uszczelniającego.

DSCN3257.JPG


Całość zalaminowana

DSCN3258.JPG


Podobne rozwiązanie zastosowałem uszczelniając ośki sterów. Gumowy oring umieściłem w podstawie sterów wykonanej z laminatu węglowego widocznego na poprzednich fotkach.
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: rekmak »

Nigdy nie stosowałem oringów, ani do osi sterów, rurka ponad linię wodną, ani do wałów. Nie było żadnych przecieków.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Na wszelki wypadek zrobiłem uszczelnienie. Wał w oringu bardzo lekko się obraca, więc wielkich strat mocy nie będzie.
Roboty przy modelu jeszcze od metra, ale przymierzyłem się dla lepszej motywacji: Jak to będzie ?

DSCN3271.JPG


Kawał klocka ;)
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Pierwszy kontakt "Szkwała" z wodą. ;)

https://youtu.be/Re5TQp4JHjE

Nie chciałem go zbytnio forsować, gdyż regulator nie podłączony jeszcze do chłodzenia, a muszę powiedzieć, że po tej próbie był dość gorący.
Myślę, że będzie dobrze ?
rekmak
Posty: 47
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: rekmak »

Widzę, że potrzebne są pasy z rączkami do wodowania albo konstrukcja z rurek.
Może wygodniejszy będzie regulator z wiatraczkiem.
ODPOWIEDZ