Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Relacje z budowy tych jednostek
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Grzegorz, dzięki za powyższy wpis. Dużo mi to wyjaśniło. Obawiałem się tego czy akumulator 30C sobie poradzi ? Ale po tych informacjach raczej jestem spokojny. Dla pewności zrobię testy. Dziękuję również koledze rekmak. Te informację również są cenne. Taki zielony w LiPolach to aż nie jestem. Od lat używam i eksploatuję w modelach latających.
Moje wątpliwości wzbudzało zastosowanie silników szczotkowych, których w modelach latających nie stosuję.
PiotrB
Posty: 213
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: PiotrB »

Witam Jarku.
Jak widzisz na fotce - Szkwał w 1:25, silnik szczotkowy 12V z wkrętarko-wiertarki (żaden szał typu Speed czy inne), przekładnia, LiPol. To działa. Pływa dość szybko ale nie o prędkość na zawodach chodzi. przy dużych prędkościach jest bardzo zwrotny i stabilny.
Powodzenia podczas budowy modelu.
Załączniki
xzxzx.jpg
xzxzx.jpg (77.32 KiB) Przejrzano 7562 razy
Pozdrawiam - PiotrB
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Witaj Piotrze.
Ależ to właśnie Twoim "Szkwałem" zaraziłem się w Tczewie jak pływał w fontannie. Łatwa w budowie łódeczka o wyglądzie rasowego statku. Chciałbym osiągnąć w pływaniu taki sam efekt jak pomykał Twój "Szkwał".
Ostatnio zmieniony 04 lis 2017, 13:41 przez Jarek, łącznie zmieniany 1 raz.
rekmak
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: rekmak »

Wygląda na to, że PiotrB sprawę napędu zamknął. Czy nasze wysiłki poszły na marne? Do tej pory nie otrzymałem odpowiedzi jak szybko ma pływać ten model i czy na zawody czy do rekreacji? Ważne jest ile jest kasy. Jeden lub dwa silniki szczotkowe wystarczy jeden regulator, dwa silniki bezszczotkowe muszą być dwa regulatory lub, jeden silnik i przekładnia na dwa wały.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Model ma pływać ślizgiem jak na motorówkę przystało. Buduję model w celach rekreacyjnych. Największą frajdę sprawia mi właśnie budowa, chcę jak najwierniej odtworzyć elementy zgodne z oryginałem. Zawody ? Nie myślałem o tym, ale nigdy nie należy mówić "nigdy", więc fajnie by było reprezentować polską banderę na zawodach w UK :lol:.
Napęd będą stanowić dwa silniki szczotkowe typu 600 12V. Sterowane tym regulatorem. 320A to chyba aż za dużo. Źródło prądu : dwa LiPol 3S około 30C 5000mAh.

DSCN3155.JPG


Będąc na wizji lokalnej na "Szkwale" zauważyłem w sterówce dwie lampy sufitowe:

Pierwsza obok dźwigni sterującej reflektorem - szperaczem
Pierwsza obok dźwigni sterującej reflektorem - szperaczem

I druga lampa
I druga lampa

Szybko dorobiłem zamiast jednej dwie mniejsze lampy.
Szybko dorobiłem zamiast jednej dwie mniejsze lampy.


Szykuję do modelu elektronikę:

Moduł silnika Diesla, róg mgłowy i syrena pościgowa
Moduł silnika Diesla, róg mgłowy i syrena pościgowa


Zamówiłem sobie na ebay przyrządy do sterówki zgodne ze skalą:

DSCN3160.JPG

I pewna niekonsekwencja z mojej strony. Na "szkwale" niektóre przyrządy maja białe cyferblaty. Niestety ja będę miał same czarne. Białych nie było.
DSCN3069.JPG
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

No i jest kleks !! Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo . Nie wiem jak ja to zrobiłem, ale kadłub mi się "sfilcował" . Po dokładnych pomiarach brakuje mi 2 cm. Gdy założyłem stojak szalupy, stwierdziłem, że nie zmieści mi się ten kwadratowy właz.
Na szczęście na tym etapie budowy wyciągnięcie kadłuba o 2 cm nie wpłynie negatywnie ani na konstrukcję ani na estetykę modelu. Wkrótce zamieszczę zdjęcia z przeróbki kadłuba.
rekmak
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: rekmak »

Żeby moduły dźwiękowe były dobrze słyszalne na wodzie to oprócz dobrego wzmacniacza i głośnika w płycie musi być otwór 1 lub więcej, zamaskowany i w miejscu bezpiecznym na wodę. Dobrze też, się zastanowić czy napęd nie będzie zagłuszał symulatorów. Płytka diesla wygląda na Conrada. Nie nadaje się do tego modelu bo daje dźwięk pykania semidiesla małego kutra rybackiego. Powinien być dźwięk silnika wielocylindrowego. https://www.youtube.com/watch?v=Jj-vWIjPrdg
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Z tym modułem dźwiękowym to masz rację. Conrad - rzeczywiście pyka jak jednocylindrowiec, chociaż głośno. Nie trzeba wzmacniacza. Kupiłem to, bo nie miałem innego pomysłu.
Siostrzeniec obiecał mi zbudować coś innego wykorzystując Arduino.
Docelowo chcę uzyskać taki efekt:
https://www.youtube.com/watch?v=YvFTQhtDioE
rekmak
Posty: 48
Rejestracja: 21 lis 2011, 18:53

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: rekmak »

Ten model na filmie ma symulator na Arduino nano. Diesel i syrena. Próbki dźwiękowe i program napisał Rysiu M Wirtualny Klub Modelarski.
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Motorówka Straży Granicznej S-12 "Szkwał"

Post autor: Jarek »

Na fotce widać dlaczego trzeba kadłub wyciągnąć ? Ten kwadrat to szablon włazu, który musi się zmieścić pomiędzy stojakiem tratwy a nadbudówką.

Na fotce usytuowanie stojaka tratwy przed przeróbką. Widać, że na właz nie ma miejsca.
Na fotce usytuowanie stojaka tratwy przed przeróbką. Widać, że na właz nie ma miejsca.


A tutaj po przeróbce:

DSCN3166.JPG


Przy okazji otwartej rufy łatwo było zrobić postumenty "lizaków"

DSCN3172.JPG


Lizaki wykonałem z włókna węglowego, Oś steru 3mm.

DSCN3161.JPG


A tu z zamkniętą pawężą:

DSCN3173.JPG


Mam pytanie: Jak fachowo nazywają się te listwy na dnie kadłuba (zaznaczone na rysunku) ?
Kumam - do czego służą ? Mają zadanie trzymania łodzi na kursie w linii prostej, aby na zakrętach zminimalizować dryf. Coś w rodzaju listwy kilowej.

img023.jpg


Następny etap prac to laminowanie kadłuba, wykończenie pokładu pod lakier.
ODPOWIEDZ