Budowa jachtu motorowego "Bałtyk"

Czyli forum RC.
Imis
Posty: 0
Rejestracja: 19 kwie 2013, 19:42

Budowa jachtu motorowego "Bałtyk"

Post autor: Imis »

Cześć.

Chciałbym Wam zaprezentować tutaj efekt moich starań, mianowicie model jachtu motorowego „Bałtyk”, jest on zdalnie sterowany. Na samym wstępie również, chciałbym prosić o uwagi i rady na przyszłość, ponieważ pomimo tego, że naprawdę się starałem, to czuję iż to co powstało jest bardzo kiepską namiastką dobrze wykonanego modelu. Co prawda jest on jeszcze nieskończony, ale można powiedzieć, że utknąłem w pewnym miejscu i chciałbym się jednocześnie zwrócić do Was o pomoc.

Jest to mój pierwszy model, który od samego początku do końca pragnę zrobić sememu. Wykonany jest z PVC (prawdopodobnie spienione), do tego używałem szpachlówki samochodowej, najpierw firmy Novol, potem Troton (ze względu na dostępność w sklepie). Do „pomalowania” używałem spreji akrylowych, niestety różnych firm, czego nie powinno się robić, ale w porę udało mi się naprawić ten błąd. Ponadto od wewnątrz, łączenia wręg z poszyciem zalałem żywicą poliestrową w celu uszczelnienia. Do łączenia płyt PVC ze sobą oraz ze sklejką używałem kleju cyjanoakrylowego średniego.

Poniżej pewne etapy mojej pracy, rzadko zdarzało się, że robiłem zdjęcia, ponieważ albo nie było mi po drodze z aparatem, albo uznałem, że z racji wyglądu nie jest to godne uwiecznienia. Reasumując, prosiłbym o rady, uwagi i wskazówki na przyszłość. Wiem, że to co pokarzę nie jest super itd. Starałem się wykonać model w miarę poprawnie, dużo się przy tym ucząc m.in. dokładności. Niestety na to hobby mam bardzo mało czasu, zacząłem go robić jeszcze w liceum, ale po tym jak poszedłem na studia to bywam w domu mniej więcej 4 dni w miesiącu, a w akademiku ciężko robić takie rzeczy ;)
Załączniki
Balustrady są jedynie polutowane i pomalowane, przyłożyłem je tylko dla przymiarki, nie są one zamontowane jeszcze na stałe.
Balustrady są jedynie polutowane i pomalowane, przyłożyłem je tylko dla przymiarki, nie są one zamontowane jeszcze na stałe.
18.JPG
Oświetlenie nadbudówki i pokładu jest włączane dwoma odrębnymi przełącznikami na aparaturze, zastosowałem tzw. RC Switch' e.
Oświetlenie nadbudówki i pokładu jest włączane dwoma odrębnymi przełącznikami na aparaturze, zastosowałem tzw. RC Switch' e.
16.JPG (143.88 KiB) Przejrzano 7030 razy
15.JPG
14.JPG
13.JPG
12.JPG
Wycięty pokład ze sklejki grubości 10mm, akurat taką miałem w domu.
Wycięty pokład ze sklejki grubości 10mm, akurat taką miałem w domu.
10.JPG
9.JPG
8.JPG
7.JPG
Nadbudówka, te elementy poniżej skleiłem razem i następnie szlifowałem je tak długo, aż uzyskały mnie satysfakcjonujący kształt. Stanowią one przód i tył późniejszej nadbudówki.
Nadbudówka, te elementy poniżej skleiłem razem i następnie szlifowałem je tak długo, aż uzyskały mnie satysfakcjonujący kształt. Stanowią one przód i tył późniejszej nadbudówki.
Podstawka pod model, dyskusyjnej urody, ale taką sobie wymyśliłem.
Podstawka pod model, dyskusyjnej urody, ale taką sobie wymyśliłem.
5.JPG (152.4 KiB) Przejrzano 7030 razy
4.JPG
3.JPG
2.JPG
Wyciąłem wręgi i zamiast drewnianych wzmocnień jakie były na planach, doradzono mi zwykłe miedziane druciki z kabli. Dziób modelu zrobiłem w ten sposób, że rozrysowałem sobie 5 wręg i potem je łączyłem.<br />Deska montażowa była ze zwykłej sklejki 10mm, niestety nie zauważyłem, a w zasadzie nie zwróciłem uwagi, że jest ona dość konkretnie krzywa, a zorientowałem się po wypełnieniu przestrzeni pomiędzy wręgami i potem straciłem dużo czasu, żeby nadać kadłubowi jako taki kształt.
Wyciąłem wręgi i zamiast drewnianych wzmocnień jakie były na planach, doradzono mi zwykłe miedziane druciki z kabli. Dziób modelu zrobiłem w ten sposób, że rozrysowałem sobie 5 wręg i potem je łączyłem.
Deska montażowa była ze zwykłej sklejki 10mm, niestety nie zauważyłem, a w zasadzie nie zwróciłem uwagi, że jest ona dość konkretnie krzywa, a zorientowałem się po wypełnieniu przestrzeni pomiędzy wręgami i potem straciłem dużo czasu, żeby nadać kadłubowi jako taki kształt.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2016, 21:46 przez Imis, łącznie zmieniany 1 raz.
Imis
Posty: 0
Rejestracja: 19 kwie 2013, 19:42

Re: Budowa jachtu motorowego "Bałtyk"

Post autor: Imis »

Pozostałe zdjęcia, ponieważ w pierwszym poście mogłem ich umieścić jedynie 20.
Załączniki
27.JPG
27.JPG (95.6 KiB) Przejrzano 7022 razy
Prosiłbym o pomoc, czemu takie coś się dzieje na powierzchni materiału po pomalowaniu? Najpierw pomalowałem kilka warstw farbą podkładową, następnie po wyschnięciu pomalowałem kolorem niebieskim i zostawiłem do wyschnięcia.  Następnie lakierem bezbarwnym (wszystko sprejami jednej firmy- Motip). Zrobiłem niestety zaciek i przeszlifowałem go papierem 320, potem 600 i na koniec 1000 wodnym . Po ponownym pomalowaniu bezbarwnym, wystąpiły takie rysy, chociaż powierzchnia przed malowaniem była bardzo gładka. Szybko to zeszlifowałem do podkładu, i ponownie położyłem cienką, jedną warstwę podkładu i ponownie to coś, co jest na zdjęciu się pojawiło. Macie może pomysł czemu tak się dzieje? Jak mogę to naprawić, bo to jest głównie moją solą w oku, uważam, że przez mój brak umiejętności poprawnego malowania zniweczę swoją pracę.
Prosiłbym o pomoc, czemu takie coś się dzieje na powierzchni materiału po pomalowaniu? Najpierw pomalowałem kilka warstw farbą podkładową, następnie po wyschnięciu pomalowałem kolorem niebieskim i zostawiłem do wyschnięcia. Następnie lakierem bezbarwnym (wszystko sprejami jednej firmy- Motip). Zrobiłem niestety zaciek i przeszlifowałem go papierem 320, potem 600 i na koniec 1000 wodnym . Po ponownym pomalowaniu bezbarwnym, wystąpiły takie rysy, chociaż powierzchnia przed malowaniem była bardzo gładka. Szybko to zeszlifowałem do podkładu, i ponownie położyłem cienką, jedną warstwę podkładu i ponownie to coś, co jest na zdjęciu się pojawiło. Macie może pomysł czemu tak się dzieje? Jak mogę to naprawić, bo to jest głównie moją solą w oku, uważam, że przez mój brak umiejętności poprawnego malowania zniweczę swoją pracę.
Wyposażenie, silnik jest szczotkowy dł. 540mm, regulator dwukierunkowy zakupiony w AVT, serwomechanizm Blue Bird BMS-620MG.
Wyposażenie, silnik jest szczotkowy dł. 540mm, regulator dwukierunkowy zakupiony w AVT, serwomechanizm Blue Bird BMS-620MG.
24.JPG
Model obecnie wygląda niestety tak.
Model obecnie wygląda niestety tak.
22.JPG
21.JPG
Koła ratunkowe i wiosła do szalupy, ponadto chciałem zrobić także pojemnik na tratwę oraz w późniejszym czasie stojak do niego.
Koła ratunkowe i wiosła do szalupy, ponadto chciałem zrobić także pojemnik na tratwę oraz w późniejszym czasie stojak do niego.
Awatar użytkownika
taganc
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Budowa jachtu motorowego "Bałtyk"

Post autor: taganc »

Witaj kolego na Kodze.
Model Bałtyka jest wspaniałym obiektem dla początkujących modelarzy w RC. Zresztą nie na darmo Wojciechowski umieścił go w swojej książce. Jest prosty, ale można go spieprzyć tak jak Ty to zrobiłeś, choć nie całkowicie. Jeśli zacząłeś robić model z PVC, to trzeba było być konsekwentnym. Zrobić model z tego materiału od A do Z, a nie mieszać tego ze sklejką. Druga sprawa, żeby zachować płynność linii kadłuba to po to daje się właśnie listwy w narożnikach wręg, a nie jakieś druty. Ten co Ci to doradził to niech się idzie leczyć , albo uczyć zasad szkutnictwa. Kolejny temat, ze spienionego PCV robi się wręgi, konstrukcję nośna, natomiast poszycie z HIPS-a. Przy powierzchniach płaskich poszycia na kadłubie nie stosuje się łączenia poprzecznego,to nie Mały Modelarz, gwarantuje to płynność linii. Ostatni temat malowania, jest to następstwo zastosowania na poszycie PCV spienionego. Rdzeń tego materiału jest miękki, podatny na rozmiękczenie pod wpływem każdego rozpuszczalnika i jak schnie, pokazuje mozaikę.
Mimo wszystko nie zrażaj się, człowiek uczy się na błędach i unikaj złych doradców.
Pozdrawiam Tadeusz
Imis
Posty: 0
Rejestracja: 19 kwie 2013, 19:42

Re: Budowa jachtu motorowego "Bałtyk"

Post autor: Imis »

Mieszałem go ze sklejką, ponieważ uznałem, że walory estetyczne są zdecydowanie lepsze jeżeli chociaż pokład zostanie z niego wykonany. Jest jakaś opcja teraz naprawy poszycia? Kupić jakiś cienki Hips i nim okleić poszycie po uprzednim zdarciu farby? Poza tym, czy w czymś to szkodzi, że na pokłady zastosowałem sklejkę?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
taganc
Posty: 37
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Budowa jachtu motorowego "Bałtyk"

Post autor: taganc »

Narazie nic nie zrywaj, naucz się pływania jeśli chcesz, na tym co masz. Następny model jeśli zaczniesz konsultuj z kolegami, napewno będzie lepiej. :). Jeśli chodzi o sklejkę, to jest to drewno, które chłonie wilgoć, a co się z tym wiąże to chyba nie muszę Ci mówić. Estetykę można osiągnąć w inny sposób, np. na HIPS-a nakleić paski forniru. Prześledź relację jeskoma z budowy modelu IRA. Zrób dokładny przegląd modeli na forum, a znajdziesz tyle rozwiązań i technik wykonania, że będziesz potrzebował bardzo mało porad.
Pozdrawiam Tadeusz
Imis
Posty: 0
Rejestracja: 19 kwie 2013, 19:42

Re: Budowa jachtu motorowego "Bałtyk"

Post autor: Imis »

Bardzo dziękuję za porady, na następny raz dokładnie prześledzę relacje innych użytkowników. Mimo wszystko jak tylko będę miał czas postaram się to jakoś naprawić no bo nie chcę, żeby tak to zostało, myślałem, żeby chociaż w tamtym miejscu zeszlifować lakier, nałożyć warstwę szpachlówki i dopiero na niej lakierować, są to jedyne miejsca, w których nastąpił taki defekt, dlatego liczę, że nic więcej się nie zepsuje, chyba, że są jakieś inne możliwości ;)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jeskom
Posty: 269
Rejestracja: 26 paź 2011, 23:07

Re: Budowa jachtu motorowego "Bałtyk"

Post autor: jeskom »

Ja na twoim miejscu aby uratować kadłub to bym najpierw zeszlifowal malowanie papierem p180, no może p220. Następnie masz 2 wyjścia:

1. kładziesz na kadłub płótno szklane p16 (najdrobniejsza) i malujesz go żywica epoksydowa np. Epidian e53. Następnie wygladzasz kadłub papierem p320. Sikasz podkładem i patrzysz czy powierzchnia jest idealnie lub akceptowalne gładka. Można tez ewentualne nierówności wygładzić szpachlą: novol finisz. Taką powierzchnię można spokojnie malować lakierem samochodowym na bazie rozpuszczalnika i nic nie powinno się łuszczyć, nawet jak będziesz robił poprawki w malowaniu.
2. Zamiast kładzenia płótna od razu kilka razy pędzlem malujesz kadłub żywica i ją wygladzasz. ..reszta tak jak wyżej.


Ja osobiście bym się nie spieszył z robotą i zrobił opcję pierwszą.
Imis
Posty: 0
Rejestracja: 19 kwie 2013, 19:42

Re: Budowa jachtu motorowego "Bałtyk"

Post autor: Imis »

A ile potrzebowałbym do zalaminowania zarówno żywicy jak i maty szklanej? Poza tym robić jedynie według Ciebie jedną warstwę, czy od razu nałożyć dwie warstwy maty szklanej?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Slawek Kromer
Posty: 919
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Budowa jachtu motorowego "Bałtyk"

Post autor: Slawek Kromer »

Jeśli chcesz laminować to nie matą .Trzeba to zrobić tkaniną
Awatar użytkownika
daro68
Posty: 1
Rejestracja: 11 cze 2012, 21:18

Re: Budowa jachtu motorowego "Bałtyk"

Post autor: daro68 »

Witam model chyba nie jest duży 0,1l E53 powinno wystarczyć oraz pół m2 tkaniny 80-120 najlepsza jest o skośnym splocie lepiej się układa. Daj dwa razy tkaninę dobrze przesącz po wyschnięciu staraj się przeszlifować tak żeby nie ruszyć struktury tkaniny powodzenia. Pozdrawiam.
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ