piła tarczowa ,,naszej'' konstrukcji

Tu pacujemy nad poradnikiem
Krucy
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Krucy »

dziękuję za pomoc!

otóż wał będzie wyglądał jak na rysunku i teraz pytanie :

tarcza będzie mieć 58mm średnicy ze wzgledów ekonomicznych.... łożyska będą wbite w wytoczone zagłębienie w rurce z obu stron, dzięki czemu lóżyska będą idealnie względem siebie ułożone.... pytanie tylko jakie zastosować łożyska i jakiej grubosci wał będzie najlepszy ... tzn. im cięższy tym mniejsze łożysko można zastosowaći co za tym idzie więcej powierzchni tnącej będzie wystawać ponad blat. tylko pytanie poniżej jakiej średnicy lepiej nie schodzić :|

przykład: wał grubości 8mm do tego łożyska o średnicy zewnętrznej 22 mm ... do tego należy dodać nadtoczoną rurkę .... chyba po ok. 3 mm z każdej strony no i blat o grubośći około 5 mm i takim to sposobem głębokość cięcia będzie wynosić 1cm

pytanie do jakiej średnicy wału mogę zejść (graniczne bardzo bezpieczna) piłka będzie się obracać z prędkoscią około 6000 obrotów na minutę, mniejsze średnica wału----> mniejsza średnica zewnętrzna łożyska-----> większa powierzchnia tnąca wystająca ponad blat :)
Obrazek
Krucy
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Krucy »

http://www.narzedzia.com.pl/dane_szczegolowe.asp?ID=6611

Będę kupował tą oto właśnie piłkę ... czy ona jest grubości 0.5mm ?? może mi ktoś na to pytanie odpowiedzieć

i pytanie .... załóżmy , że mam silnik wysokoobrotowy z prędkością obrotową 6000 obr/min ... w takim wypadku zastosujemy przekładnie 1:1, jakiej mocy silnik należałoby dobrać aby był otymalny, tj. nie był za słaby i nie miał zbyt wielkiej nadwyższki mocy!
Krucy
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Krucy »

i wpadł mi w ręcę pierwszy silnik do piły..... był to silnik z miksera predom-zelmer z 85 roku mocy 140watt chyba kręci się z prędkością 6250, ale tu nie mam pewności... zreszto i tak już nie mam co się upewniać gdyż silnik na wale ma zaraz za łożyskiem wytoczonego ,,śłimaka'' co go eliminuję .... muszę szukać dalej ... a szkoda bo mocą byłby chyba w miarę dobry? a i małych rozmiarów był :)
pozdrawiam
Krucy
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Krucy »

Awatar użytkownika
maciejza
Posty: 512
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: maciejza »

Krucy napisał:
!

otóż wał będzie wyglądał jak na rysunku i teraz pytanie :
Obrazek


heh wypisz wymaluj to co ja w tej chwili chowam w szafie ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
michał 2
Posty: 28
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: michał 2 »

wprawdzie temat dawny ale czy ktoś zbudował pilarkę własnej konstrukcji i może przedstawić zdjęcia na forum?
jaki jest efekt prac na pilarce ?
jakie są zalety i wady własnej konstrukcji ?
na zdjęciach widać jak wygląda moja konstrukcja oraz efekty pracy
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Tomek Aleksinski »

michał 2 napisał:
wprawdzie temat dawny ale czy ktoś zbudował pilarkę własnej konstrukcji i może przedstawić zdjęcia na forum?
jaki jest efekt prac na pilarce ?
jakie są zalety i wady własnej konstrukcji ?
na zdjęciach widać jak wygląda moja konstrukcja oraz efekty pracy


Interesujace zastosowanie wiertarki do napedu pilki stolowej! :)
Pytasz, czy ktos zbudowal sobie taka pilke? Przeciez dwie strony wstecz jest link do mojej relacji z budowy takiej wlasnie pilki. W tym linku napisalem tez kilka slow o aspekcie bezpiecznego uzywania takich narzedzi.
Wyjasnij nam, prosze, w jaki sposob podnosisz i opuszczasz tarcze w swej pilce, a takze czy istnieje mozliwosc ukosnego jej ustawiania wzgledem stolu?
Widze, ze jestes w stanie ciac na niej listewki o grubosci 2 mm. To niezle! :) Ale, czy ta grubosc jest wystarczajaca do budowy modeli (czy nie bedziesz musial wyciac jakos jeszcze cienszych listewek, np. do budowy gretingow)? To oczywiscie zalezy tez od skali Twego modelu.

Moja najmniejsza pilka stolowa, to amerykanski PREAC. Na niej udaje mi sie ciac drewno do grubosci kartki papieru!
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Tomek Aleksinski »

Tomek Aleksinski napisał:
Widze, ze jestes w stanie ciac na niej listewki o grubosci 2 mm. To niezle! :) Ale, czy ta grubosc jest wystarczajaca do budowy modeli (czy nie bedziesz musial wyciac jakos jeszcze cienszych listewek, np. do budowy gretingow)?


Przeoczylem inne zdjecia pokazujace tez Twe listewki o grubosci 1 i 1,5 mm. Swietnie!!!
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: kagra »

Witam
Dla odmiany przedstawiam następną samoróbkę do cięcia cienkich listewek a nawet frezowania drobnych detali.Przyrząd też na wiertarce Ema-Celma.Widzę że te wiertarki są nie do zdarcia.Moja ma przeszło 30 lat i dalej służy.Na tej maszynce też mogę ciąć listewki poniżej 1mm co w zupełności wystarczy do celów modelarskich.Cieńsze rzeczy można wycinać z forniru.Obecnie jest możliwość kupienia za niewielkie stosunkowo pieniądze wszelkiej maści urządzenia.Młodzi tego nie wiedzą że 30 lat temu kupno takiej wiertarki to było szczęście modelarza.Kombinowało się różne przystawki które służą do dzisiaj.Pozdrawiam.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Budrys
Posty: 577
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Budrys »

michał 2 napisał:
. . . . na zdjęciach widać jak wygląda moja konstrukcja oraz efekty pracy . . .

Jesteśmy czytani!:P
Na forum hiszpańskim La Cuaderna Maestra pokazano:
http://koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,16082/catid,520/limit,6/limitstart,24/
W jednym z komentarzy doceniając pomysłowość określono, że jest to bardziej niebezpieczne niż . . . .

Es ingenioso pero tiene más peligro que......(He is ingenious but it has more danger than ......):evil:
Pozdrawiam
Wojciech [Budrys]
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
"Where there is a will there is a way"
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
ODPOWIEDZ