piła tarczowa ,,naszej'' konstrukcji

Tu pacujemy nad poradnikiem
Krucy
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Krucy »

Witam. Wczoraj natknąłem się na Wasz serwis... pogratulować pomysłu wspólnego ,,zmodelowania'' Krok po kroku ;) Jak tylko zobaczyłem i poczytałem to i tamto postanowiłem , że dołącze do ,,zabawy'' :) jestem nowicjuszem, zaczynam od zera i pierwsze co mam w planach to skonstruowanie piłki tarczowej... bo raczej bez niej nie można się obejść ;) i tu zaczyna się problem, i chciałbym prosić o pomoc z waszej strony, gdyż nie bardzo wiem jak się do tego zabrać... mam nadzieję, że pomożecie i że wyjdzie z tego coś jak ''zbuduj sam piłę od podstaw ''

pierwsze co chciałbym się dowiedzieć to jakiej średnicy piłka jest najlepsza ?! otóż typowe piłki modelarskie mają średnicę rzędu 50mm .... ja zastanawiam się nad piła tarczową o średnicy coś około 150 mm, gdyż piłka taka mogła by posłóżyć przy pracach domowych ... jak przycinanie paneli itp pytanie tylko jak to się ma do modelarstwa ?

i ciekaw jestem do ilu obrotów można rozkręcić piłkę modelarską o srednicy 50mm itp? bo tą znacznie większą do 10.000 obr

dodam, że szerokość zęba takiej piłki to około 2,7mm, a jaką grubość ma piłka typowo modelarska !? co o tym sądzicie ?

tu jest taka piłka np. http://www.karba.com.pl/index.php?n=products&pi=5706915016109&k=184&pk=183 o średnicy 128mm i o śrdnicy wewnętrznej otworu 20mm ?! myslicie , że była by dobra?!
Krucy
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Krucy »

przepraszam ale chyba post założyłem nie w tym miejscu co powinienm ... proszę o przenesienie go w odpowiednie miejsce

a ta piłka byłby znacznie lepsze, gdyż posiada aż 30 zębów ?! http://www.karba.com.pl/index.php?n=products&pi=5706915016147&k=184&pk=183
Krucy
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Krucy »

130mm wydaje mi się, że nie jest to sporo... jak płyta cd ... z czego będzie wystawać około 35 mm ponad blat gdyż toczony wałek będzie zaraz pod nim a i czeba zostawić miejsca na zaciski tarczy.... myślę rozbujać tą piłę do 5000 obrotów na minutę, jeśli znajdę jakąś z dopuszczalną 10000 to będę robił na 8000... przy takiej prędkości i przy tylu zębach nei ma mowy o szarpaniu drzewa .... a listewki będą niemal, że idealnie gładkie .......... czy się mylę ?!
Awatar użytkownika
Marecki
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Marecki »

Musisz zdecydować czy chcesz piłę do prac modelarskich czy do cięcia paneli podłogowych ?!
Nie napisałeś w jakiej skali będziesz robił modele ?! - może ta duża piła wystarczy :)
Pozdrawiam
Marek Kalk
Obrazek Obrazek
Krucy
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Krucy »

proszę o wyrozumiałość :) ja piłki modelarskiej na oczy nie widziałem .... gdzie można kupić w sieci piłki tarczowe miniaturowe ?! i do jakich prędkosci one pracują?
Awatar użytkownika
RomekS
Posty: 3205
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska Toru\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: RomekS »

Krucy napisał:
..... .... a listewki będą niemal, że idealnie gładkie .......... czy się mylę ?!


Musisz "jakos" rozwiazac precyzyjne prowadzenie listewek, precyzyjny dobrze zamocowany blat stolika i wiele innych precyzyjnych elementow.
Jak zrobisz to nieprecyzyjnie to listewki moga byc co prawda gladkie ale nierowne.
Tez "przerobilem" pile na ciecie listewek (jest gdzies w moich postach),
ale wierz mi w tej chwili odkladam na Proxxona. Tego malego :woohoo: :woohoo:
Pila ktora proponujesz jest dobra do wstepnego przyciecia listewek, ktore i tak trzeba potem pociac "porzadnym" narzedziem.
Jezeli masz mozliwosc precyzyjnego (powtarzam to z uporem maniaka :blink: ) wykonania pily to przedsiewziecie moze sie udac.
W przeciwnym razie proponuje niezawodnego precyzyjnego Proxxona.
Na pile "amatorskiej" trudno jest zrobic profesjonalne rowne listewki.
To moje zdanie i nic Ci nie narzucam, zrobisz jak zechcesz.

Sam to przechodzilem i po paru niezbyt udanych zakupach "dziwnie tanich" narzedzi doszedlem do wniosku, ze to sie nie oplaca,
ze rowniez nie nie zrobie rownie dobrze jak fabryka (nawet chinska).

Ja bym szukal .....
I pytanko gdzie i za ile kupie nowego lub uzywanego Proxxona.
Chodzi o pile tarczowa mala :)
Krucy
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Krucy »

sądze, że spróbuję ... będę się starał i sam się przekonam co ten sprzęt będzie wart, a jeśli będzie mało precyzyjnie ciąć listewki to zawsze piła znajdzie zastosowanie do przycinania większych kawałków drewna, paneli i takich tam podobnych prac ... pozdrawiam
Awatar użytkownika
jerry_bee
Posty: 922
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: jerry_bee »

witamy na pokładzie kolejnego straceńca!

Krucy napisał:
Witam. Wczoraj natknąłem się na Wasz serwis... pogratulować pomysłu wspólnego ,,zmodelowania'' Krok po kroku ;) Jak tylko zobaczyłem i poczytałem to i tamto postanowiłem , że dołącze do ,,zabawy'' :)


... i zapraszamy do zabawy!!!


Krucy napisał:
jestem nowicjuszem, zaczynam od zera i pierwsze co mam w planach to skonstruowanie piłki tarczowej... bo raczej bez niej nie można się obejść ;) i tu zaczyna się problem, i chciałbym prosić o pomoc z waszej strony, gdyż nie bardzo wiem jak się do tego zabrać... mam nadzieję, że pomożecie i że wyjdzie z tego coś jak ''zbuduj sam piłę od podstaw ''


skoro jesteś nowicjuszem, to może zamiast od konstruowania piły tarczowej albo innego urządzenia laserowego ;) zacznij od przymiarek do modelu. bo: 1/ jest ryzyko, ze po wycięciu szkieletu zrezygnujesz (wtedy strata czasu i sił niewielka) i 2/ większość prac przy modelu mozna wykonać za pomocą narzędzi ręcznych. pewnie, że mechaniczne się przydają i pozwalają zaoszczędzić sporo czasu, ale dopóki nie wsiąkniesz w to hobby na amen to moim zdaniem nie warto. narzędzi ręcznych trzeba zebrać całkiem sporo, to w miarę duży wydatek, a przydadzą się nie tylko w modelarstwie. jeśli dojdziesz do etapu, kiedy naprawdę będziesz musiał coś przyciąć to może wystarczy wizyta u stolarza. albo nasz sklep ;).
--------------------------
pozdrawiam, jerry_bee
Krucy
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Krucy »

mam nadzieję, że łatwo po milionach napotkanych schodaach się nie poddam :) a koszt mojej piłki wyniesie mnie tyle co sama tarcza: to jest do 50 zł ... teraz ubolewam nad zrobieniem piłki typowo modelarskiej ... to jest z średnicą tarczy 50mm... zastanawiam się od czego silnik byłby odpowiedni... zważywszy uwagę że chciałbym osiągnąć coś około 8000 obrotów na minute... i myślę zastosować regulowaną prędkość ....

zastanawiam się jak wykonać wał napędowy wraz z mocowaniem tarczy (może ktoś z grona sznownych kolegów) mógłby zerknąć na swoje cudo i mi podpowiedzieć? :) Wał będzie napędzany paskiem klinowym...

z piłką zawsze rażniej :)
ODPOWIEDZ