piła tarczowa ,,naszej'' konstrukcji

Tu pacujemy nad poradnikiem
Krucy
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Krucy »

i jeszcze jedno pytanko:) (nie naruszając Waszej uprzejmości) :P jakich wymiarów najlepiej zrobić blat ... jakich wymiarów Wy macie i jak to sięodnosi do prac? swój myślę wykonać z bakielitu
Awatar użytkownika
stach5
Posty: 47
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: stach5 »

Witam:)
zajrzyj tutaj http://sklepnarzedziowy.pl/ dzial frezy dalej frezy do metalu takie tarcze też stosuję do swojej pily tarczowej

pozdrawiam
stach5
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: vegelus »

Witam.

W swoim warsztacie mam piłę własnej roboty która była jako pierwsza. Okazało się jednak, że nie jest idealna i wiele jej barakuje. Następnie zrobiłem taką malutką (gdzieś jest na kodze, jak przejżysz moje listy to znajdziesz) a ostatnio kupiłem normalną do cięcia za 400.

Odpowiedz jeżeli chodzi o precyzyjną piłkę do listewek to proponuję zrobić to mniejwięcej tak:
1. Zakupić tarcze proxxona super cut. Są dostępne o średnicy 80mm więc trochę lepiej niż 50 i grubości 0,5.
2. wykonać wał pod mocowanie tarczy o otworze 10mm.
3. Wykonać oprawy pod łożyska do wału.
4. Jako napęd proponuję wiertarkę (głośno ale chyba nić łatiejszego nie wymyślisz)
5. to wszystko przykryć jakąś płaszczyzną
6. oczywiście jakieś trzymanie blatu, wiertarki się przyda.

Ja bynajmniej coś podobnego zamierzam zbudować, znaim nie nazbieram na proxxona.
Krucy
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Krucy »

jeżeli nie znajdę żadnego silnika odpowiadającego potrzebom to będzie trzeba wiertarkę w to zaangażować :) co do tarcz to czy znacie jakieśsklepy internetowe gdzie można je nabyć, znalazłem tylko jedną i to nie z małymi cenami :| dlaczego polecasz super cut?

1. Zakupić tarcze proxxona super cut. Są dostępne o średnicy 80mm więc trochę lepiej niż 50 i grubości 0,5. tak napisałeś powyżej i gdzie mogę ją ewentualnie nabyć

80 byłaby bardziej odpowiednia gdyż na wał pójdą łożyska a na łożyska pójdzie toczona rurka.. a powyżej jeszcze musi się znaleść blat, więc tej piłki za dużo to mi nie wystanie :)

czy blat o wymiarach kartki A4 jest wystarczający>? i czy najlepiej piłkę umieścić centralnie pośrodku wzdłóż tego formatu? :D
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Tomek Aleksinski »

Krucy napisał:
przepraszam ale chyba post założyłem nie w tym miejscu co powinienm ... proszę o przenesienie go w odpowiednie miejsce

a ta piłka byłby znacznie lepsze, gdyż posiada aż 30 zębów ?! http://www.karba.com.pl/index.php?n=products&pi=5706915016147&k=184&pk=183


"Lepszosc" czy "gorszosc" danej tarczy nie zalezy od liczby 'zebow'. Rozne tarcze, o roznej liczbie i ksztaltach zebow, maja swoje odmienne zastosowanie. Rozny tez jest ich "szrank" (grubosc tarczy).

Odnosze wrazenie, ze nie rozumiemy sie w Twych postach. Czy Ty pytasz o sama tarcze czy o cala pile tarczowa (stolowa)?
Jesli zamierzasz na takiej pile ciac drewno konstrukcyjne do domu, to kup sobie taka maszyne o odpowiedniej srednicy tarczy, powiedzmy 20 czy 30 cm.
Jesli natomiast zamierzasz na niej wycinac elementy do modelowania szkutniczego (czy jakiegokolwiek innego), pilka taka musi byc odpowiednio mniejsza i proporcjonalnie precyzyjniejsza. Na swiecie jest obecnie dostepnych kilka typow takich pilek, w Europie praktycznie jest do zdobycia jeden - pilka niemiecka firmy Proxxon. Dokladniej, Proxxon produkuje dwa modele modelarskich pilek stolowych, z ktorych model FKS/E jest chyba bardziej uniwersalnym. Ten mniejszy model (zapomnialem jego symbolu) ma zastosowanie do ciecia super malych elementow i cieniusienkich listeweczek, ale w tamtym nie ma mozliwosci podnoszenia i opuszczania tarczy, czy tez ustawiania jej pod dowolnym katem - co jest waznym ograniczeniem.

Jesli nie masz duzego doswiadczenia w obrobce metalow i odpowiednich maszyn (tokarka, wiertarka stolowa czy frezarka), tudziez odpowiednio mocnego silnika do napedu takiej pily, daj sobie spokoj z budowa takiej maszyny!
Jesli nawet uda Ci sie zbudowac cos na ksztalt pilki tarczowej za stosunkowo niewielkie pieniadze, istnieje spore ryzyko jakiegos tragicznego w skutkach wypadku, bo taka domowego wyrobu pila nie bedzie w stanie precyzyjnie ustawic plotek w stosunku do tarczy (chodzi o ulamki milimetra), co moze spowodowac odbicie z duza predkoscia cietego kawalka drewna i uderzenie nim w np. twarz operatora.
Kiedys, przed laty, na swojej studenckiej praktyce w szpitalu spotkalem sie z pacjentem, ktory doznal takiego wlasnie urazu, tnac drewno na takiej pile. Mial 1/3 twarzy zmiazdzona kawalem drewna ktory odprysl od tarczy i z duza sila uderzyl go w twarz. W dnie, ogromnej kraterowego ksztaltu rany widac bylo zywa tkanke mozgowa! Brrr... Facet zmarl w wyniku infekcji mozgu po miesiacu makabrycznych meczarni!!!

Nie pisze to tu, aby Cie zniechecic do uzywania narzedzi mechanicznych w ogole, ale aby uczulic na to, ze o wypadek nietrudno i ze, nawet miniaturowa pilka modelarska, jak ten model Proxxona, moze spowodowac tragiczny w skutkach wypadek w malym ulamku sekundy. Blagam, stosujcie sie do instrukcji obslugi takiej maszyny i do przepisow bezpieczenstwa zawartych w fabrycznej broszurce dolaczonej do narzedzia!

Sila rzeczy, narzedzia zbudowane tanim domowym sposobem, takich instrukcji czy przepisow nie posiadaja, a ich czesci nie sa miedzy soba tak precyzyjnie spasowane, stanowia przeto jeszcze wieksze teoretyczne niebezpieczenstwo dla uzytkownika.
Dziadek
Posty: 339
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Dziadek »

Trochę odbiegam, ale najpierwsze chcę Ci Tomku bardzo, ale to bardzo podziękować, że tak mocno podkresliłes znaczenie bezpieczeństwa przy naszych pracach, a dokladniej mówiąc przy obsłudze narzędzi wogóle, a z napędem elektrycznym w szczególności. Na temat ten pisałem w części o elektronarzędziach "Poradnika" która lada dnia powinna być już na stronie. W swoim życiu sporo poszkodowanych bardziej lub mniej widziałem, tylko z powodu niefrasobliwości przy użytkowaniu maszyn. Stąd podpisuję się obiema rękami (mam je) pod apelem, jeśli nie ma się wprawy, nie bierzmy się za konstrukcję maszynek. Prędkość obrotowa tarczy tnącej jest znaczna, a przy braku wyważenia i tzw. "biciu" skutki moga byc naprawdę fatalne. Myślę, że lepiej naprawdę ambicje konstruktorskie odłożyc na bok (jeśli się nie ma odpowiedniego przygotowania teoretycznego i warsztatowego), a zakupić dobre urządzenie. Tak po prostu będzie zdrowiej. Pozdrawiam serdecznie
Dziadek - Wieczny Bosman
Wietrzny Bosman
Awatar użytkownika
Tomek Aleksinski
Posty: 410
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Tomek Aleksinski »

Dziadek napisał:
Trochę odbiegam, ale najpierwsze chcę Ci Tomku bardzo, ale to bardzo podziękować, że tak mocno podkresliłes znaczenie bezpieczeństwa przy naszych pracach, a dokladniej mówiąc przy obsłudze narzędzi wogóle, a z napędem elektrycznym w szczególności. Na temat ten pisałem w części o elektronarzędziach "Poradnika" która lada dnia powinna być już na stronie. W swoim życiu sporo poszkodowanych bardziej lub mniej widziałem, tylko z powodu niefrasobliwości przy użytkowaniu maszyn. Stąd podpisuję się obiema rękami (mam je) pod apelem, jeśli nie ma się wprawy, nie bierzmy się za konstrukcję maszynek. Prędkość obrotowa tarczy tnącej jest znaczna, a przy braku wyważenia i tzw. "biciu" skutki moga byc naprawdę fatalne. Myślę, że lepiej naprawdę ambicje konstruktorskie odłożyc na bok (jeśli się nie ma odpowiedniego przygotowania teoretycznego i warsztatowego), a zakupić dobre urządzenie. Tak po prostu będzie zdrowiej. Pozdrawiam serdecznie
Dziadek - Wieczny Bosman



Tu jest link do takiej pilki, ktora kiedys samemu zbudowalem, uzywajac narzedzi firmy Sherline
www.sherline.com
http://www.old.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=8895&highlight=

Obecnie wole jednak uzywac swojego Proxxona FKS/E! Pewniejsze narzedzie.
Krucy
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Krucy »

Ja doskonale rozumię Waszę przestrogi... ale mnie nie stać i prędko mnie stać nie będzie na firmową piłkę

jeśli chodzi o same elementy to będą one wykonane przez doświadczonego fachowca co mnie trochę uspokaja, bo i ja przecież mam obawę co do takich rzaczy...

prosiłbym o pomoc w pracy bo wycofać się nie wycofam: powie mi ktoś co z tym blatem?
Krucy
Posty: 16
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Krucy »

Dziękuję Panie Tomku za podesłny link... naprawdę bardzo się przydał i przyda a i oczywiscie za przestrogę.... wkrótcę zabieram się do pracy i będę wklejał zdjęcie do tego postu odnonśnie postępu pracy... jeśli uznacie , że maszyna nie wygląda na bezbieczną , nie włącze jej :) pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marecki
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:piła tarczowa ,,naszej\'\' konstrukcji

Post autor: Marecki »

Krucy napisał:
Zakupić tarcze proxxona super cut. Są dostępne o średnicy 80mm więc trochę lepiej niż 50 i grubości 0,5. tak napisałeś powyżej i gdzie mogę ją ewentualnie nabyć


Do wcześniej podanego linku mogę dodać jeszcze te :
http://www.langelukaszuk.com.pl/
[url]http://www.narzedzia.com.pl/lista_produktow1.asp?producent=Proxxon&grupa=Elektronarzędzia&podgrupa=Piły&typgrupy=1[/url]
w opisie pił są linki do tarcz

Krucy napisał:
czy blat o wymiarach kartki A4 jest wystarczający>? i czy najlepiej piłkę umieścić centralnie pośrodku wzdłóż tego formatu? :D

powie mi ktoś co z tym blatem?


Im większy blat tym wygodniej się pracuje .
Jako niezbędne minimum wzoruj się na blatach pił Proxxona !
KS230 przy tarczy o średnicy 50 mm ma blat 160x160 mm
FKS/E przy tarczy o średnicy 80 mm ma blat 295x240 mm
Osobiście wolałbym trochę większe blaty zwłaszcza przed tarczą tnącą .
Pozdrawiam
Marek Kalk
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ