Karl und Marie budowa wieskolek

indywidualne relacje z budowy uczestników projektu Karl und Marie
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

WItam

Dziś znowu powalczyłem przy szalupie. Do pewnego momentu wszystko było OK...

Obrazek

Obrazek

Już myślałem że dojadę do końca z tym poszyciem, zostało po 3 listwy z każdej strony i zaczęły się schody. Mianowicie po przyklejeniu listew poszycia do poprzedniej listwy jest problem z dogięciem tej listwy do wręg.

Obrazek


Oczywiście można to zrobić na siłę, bo to wszystk ocieniutkie, ale nie wiem czy to bedzie prawidłowo. Wydaje mi się że środkowe przekroje powinny być bardziej pękate a ciut niższe....

Wobec powyższego postanowiłem te 3 ostatnie listwy po każdej stronie dokleić jedna do drugiej nie trzymając się szerokości wręgi. Następnie do tak zrobionej szalupy doprofiluję wręgi. Zdjąłem szalupę z kopyta....

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W okolicach dziobu i rufy widać błyszczące miejsca. To klej CA który przeniknął przez miejsca, w których folia była przekłuta pinezkami... Generalnie jak przy kleju CA nie powinno się przekłuwać tej folii. W miejscu, gdzie szalupa przykleiła się do kopyta, był problem przy ściąganiu. Ale generalnie z dotychczasowych prac jestem zadowolony, więc brnę dalej. Za chwilę szalupka z powrotem na kopyto i oklejamy do końca...


Pozdr
Wes
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Witam

Poszycie szalupy skończone. Wyszło jak na zdjęciu poniżej, Teraz doklejam końcówki wręg do poszycia od wewnątrz. Jedna strona prawie gotowa. Musiałem usunąć listewki które szły od dziobu ku rufie. Na zdjęciu widać jedną listewkę usuniętą (na dalszej burcie) i część wręg już doklejonych. Resztę zrobię jutro (czyli dziś).

Pozdr
Wes
Obrazek
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Witam

Skończyłem poszywanie kadłuba szalupy. Wklejone też wzmocnienia pod łańcuchy, dziurki nawiercone wiertłem 0,7mm. Tak to wygląda....

Obrazek

Następnym etapem było wykonanie podłogi....

Obrazek

Następnie wkleiłem ławeczki (jeszcze nie mają wzmocnień) i te dwa kawałki na podłodze, to chyba po to co by wioślarz nie spadł z ławki, tak myślę......

Obrazek

Następnie dokleiłem tylną część relingu i ławkę na rufie (która wyszła za wysoko - błąd przy przyklejaniu listew wewnętrznych). Na zdjęciu widać też kawałek kilu na dziobie, którego wkleiłem po to, aby można było do niego dokleić relingi. Widać też jeden reling, który jest wygięty do odpowiedniego (prawie) kształtu i przyłożony na sucho. Muszę trochę poprawić tylnią część i przyklejamy....

Obrazek

Obrazek


Chciałbym jeszcze dorobić wiosła i przywiązać je do ławek, co myślicie? Zastanawiam się jak iwymiar powinny mieć taki wiosła. Żeby dodać trochę realizmu, może rzucę jakiś sznur na podłogę, albo coś takiego....

Na razie tyle mam, powoli trzeba kończyć szalupę i zabierać się za Karla bo się trochę zakurzył na lodówce..


Pozdr
Wes
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: stefan »

wieskolek napisał:
Witam

Skończyłem poszywanie kadłuba szalupy.


Fajna szalupa tylko...jak by rozlazła na boki...chyba nie czytałeś dokładnie jak powinna być zrobiona, koledzy o tym pisali w projekcie K&M
Obrazek
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Witam

No rozlazła się, nie ma co..

Pisałem o tym, że podczas poszywania miałem problem z ukształtowaniem listew poszycia w ten sposób, aby przylegały do wręg lezących na kopycie, w skutek czego szalupa jest szersza niż miała być. Pomimo tego postanowiłem ją skończyć.

Pozdr
Wes
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Witam

Wkleiłem relingi i zacząłem robić dulki. Powoli to idzie ale nic nie poradzę.....

Obrazek

Pozdr
Wes
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Witam

Przedstawiam fotki stanu na wczoraj wieczór...Dorobiłem kil i dulki wioseł oraz wzmocnienia ławek.

Pozdr
Wes
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Witam

Dłubnąłem dzis trochę przy poszyciu Karl und Marie. Żeby można było ciągnąć dalej poszycie, musiałem coś zrobić z rufą.

Najpierw szablon z tektury.

Obrazek

Następnie przykleiłem 4 listewki forniru szerokości 5mm (na zdjęciu widać trzy listewki).

Obrazek

Następnie obciąłem wystające listewki poszycia tak aby pokrywały się w płaszczyźnie z rufą. Traz można dalej poszywać boki kadłuba. Mam nadzieję że będzie ok.

Obrazek

Pozdr
Wes
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

WItam

Prace przy poszywaniu trwają, chociaż tempo jest bardzo powolne.

Idąc za radą Romka zacząłem kleić jedną listwę po całej długości, łączenia listew będą imitowane przez nacięcie.

Obrazek


Na rufie listewka układa się tak jak widać na zdjęciu więc trzeba zastosować stealers :whistle: .

Obrazek

Na listewce narysowałem przybliżony kształt, który trzeba wyciąć. Ale to dopiero wieczorem.......

Obrazek

Pozdr
Wes
Awatar użytkownika
wieskolek
Posty: 113
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Karl und Marie budowa wieskolek

Post autor: wieskolek »

Witam

Stealersy po obu stronach wklejone, tak to wygląda......

Obrazek


Jutro dalszy ciąg relacji. Będzie więcej czsu więc może coś podgonię.

Pozdr
Wes
ODPOWIEDZ