[Literatura] [Film] WYSPA SKARBÓW - Robert Louis Stevenson

Karrex Dyskusja rozpoczęta przez Karrex 4 lat temu

WYSPA SKARBÓW

- Robert Louis Stevenson

 

– powieść przygodowa opowiadająca o losach piratów, poszukujących ukrytego skarbu. Po raz pierwszy wydano ją w całości w roku 1883, natomiast w latach 1881–1882 ukazywała się w odcinkach w czasopiśmie dla dzieci "Young Folks". Stevenson wpadł na pomysł napisania Wyspy skarbów, kiedy dla zabawy narysował swojemu dwunastoletniemu przybranemu synowi Lloydowi Osbourne'owi mapę i jednocześnie wymyślił objaśniającą ją historyjkę o piratach. Następnie zaczął sukcesywnie pisać przygodową opowieść, która ukazywała się w odcinkach w periodyku dla dzieci.


 
Bohaterem książki jest Jim Hawkins, chłopak, który pracuje w tawernie "Admiral Benbow". Traf sprawia, że bierze on udział w wyprawie poszukującej skarb legendarnego kapitana piratów Flinta w oparciu o tajemniczą mapę. Nikt się jednak nie spodziewa, że wśród załogi statku znajdą się dawni towarzysze Flinta, którzy pragną odzyskać utracone łupy. Nagle okazuje się, że skarb tajemniczo zniknął... Jest jednak ktoś, kto wie, gdzie się podział.
 


To z tej ogromnie popularnej swego czasu książki pochodzi większość znanych dzisiaj wyobrażeń i mitów o piratach, w tym modelowa chyba postać pirata – Długiego Johna Silvera (kucharza okrętowego) z drewnianą nogą oraz niemniej sławna piosenka o "Umrzyka Skrzyni". Jej znany refren brzmiał:

   Piętnastu chłopa na "Umrzyka Skrzyni" 
   Jo ho ho! I butelka rumu.
   Piją na umór! Resztę czart uczyni!
            Jo ho ho! I butelka rumu.

 


 

Wyspa skarbów

Treasure Island (USA, Wielka Brytania,1990)

________________________________________________
Reżyseria: Fraser Clarke Heston,
Scenariusz: Fraser Clarke Heston,
Występują:
• Charlton Heston...........Długi John Silver
• Christian Bale...................Jim Hawkins
• Christopher Lee....................Ślepy Pew
• Oliver Reed.........................Billy Bones
• Pete Postlethwaite............George Merry
• Clive Wood...................Kapitan Smollet


SY400

 
Scenariusz napisany na motywach powieści Roberta Louisa Stevensona.

Gdzieś na dalekim morzu, nieznana żeglarzom, skrywana przez wysokie fale, leży wyspa, na której legendarny kapitan Flint ukrył swój piracki skarb.
Dla młodego Jima Hawkinsa byłby to zwyczajny dzień gdyby nie spotkanie ze starym wilkiem morskim i historia którą od niego usłyszał. Pod wrażeniem opowieści i przedstawionych dowodów istnienia legendarnej Wyspy Skarbów, dziedzic Tralawney i dr. Livesey postanawiają wynająć okręt z załogą i pożeglować po majątek, sławę i przygody.
Nikt nie przypuszcza, że wśród wynajętych marynarzy są dawni kompani kapitana Flinta...

________________________________________________

informacje zawarte w tekście pochodzą z zasobów Wikipedii i filmweb.pl
_________________