OSPREY / Holenderskie floty Wojny Osiemdziesięcioletniej...

Karrex Dyskusja rozpoczęta przez Karrex 4 lat temu

HOLENDERSKIE FLOTY

WOJNY OSIEMDZIESIĘCIOLETNIEJ

1568-1648

Format 25X18,5 cm,
miękka oprawa,
Książka drukowana na kredzie,
52 strony,
ilustracje    Nowonarodzona, malutka Republika Zjednoczonych Prowincji Niderlandów uzyskała niepodległość od potężnego imperium hiszpańskiego, walcząc i zwyciężając w wojnie osiemdziesięcioletniej w latach 1568-1648. W tym długim konflikcie walki na morzu odegrały kluczową rolę w wyłonieniu ostatecznego zwycięzcy. Flota ukształtowała nowe imperium na morzach i oceanach, zwiększając dochód narodowy tak bardzo, że państwo mogło dalej prowadzić kosztowną wojnę o niepodległość. Najbardziej rozstrzygające bitwy stoczono jednak na wodach przybrzeżnych i śródlądowych. Najważniejsze hiszpańskie oblężenie (Lejda 1574) zostało złamane przez flotę płynącą na ratunek miastu przez zalane poldery. Bitwa pod Nieuwpoort w 1600 r., jedna z bardziej decydujących bitew zachodniej historii, była skutkiem sukcesu największej floty inwazyjnej przed II wojną światową. Za pośrednictwem kolorowych rysunków książka ta pokazuje, jak holenderskie floty toczyły globalną wojnę o niepodległość, od Brazylii do Indonezji i od Niderlandów do Angoli.


___________________________________________
Ze strony

Odpowiedzi
Karrex
Karrex

Na forum p. Krzysztofa

maxgall napisał:

Cytat z Ospreya: Holenderskie floty wojny osiemdziesięcioletniej

„Ironią losu jest to, że admirał-porucznik Jacob van Heemskerck zginął podczas tej wyprawy w trakcie bitwy pod Gibraltarem, ponieważ nie dysponował wystarczająco dużym okrętem flagowym.”

No tak! Że też na to wcześniej nie wpadłem, przecież to takie proste i oczywiste! Victory Nelsona też był za mały, dlatego zginął, a Dickmann pewnie jeszcze długo by prowadził flotę Zygmunta III do kolejnych zwycięstw, gdyby tylko dysponował wystarczająco dużym okrętem flagowym!!!

3 lat temu
loader
loader
Attachment
greenskrin
greenskrin

Ta myśl jest przełomowa w dziejach wojskowości. Im większe tym lepsze!  Zrezygnujmy z broni ręcznej bo jest mała. Lepsze armaty. Co tam armaty! Od razu gigadziała. Wszystko finalnie prowadzi do gigantomanii w stylu czołgów Maus czy innych niemieckich szalonych projektów. Wincyj wincyj wincyj!

2 lat temu
loader
loader
Attachment