OSPREY / AMERCOM / WIELKIE BITWY HISTORII

Karrex Dyskusja rozpoczęta przez Karrex 4 lat temu

Temat z 2009 r.

WIELKIE BITWY HISTORII


Informacja dla miłośników historii.
Ukazał się numer 5. kolekcji Wielkie Bitwy Historii - Osprey wydawany przez Amercom

Wielka Armada 1588


wraz z filmem DVD
"Detektywi na polu bitwy:
Tajemnica zatonięcia Wielkiej Armady"
Wydawca napisał/a:
Przyjęło się pisać o niepowodzeniu wyprawy hiszpańskiej Armady jako triumfie małego, choć obeznanego z morzem narodu nad potężnym światowym imperium. Podkreśla się także wagę odniesionego przez Anglików zwycięstwa. Uważane jest bowiem za początek elżbietańskiego złotego wieku odkryć geograficznych, morskiej potęgi i zamorskiej kolonizacji. Porażka Hiszpanów umocniła reformację protestancką w Anglii, nadała temu krajowi status głównej siły na morzach i nadkruszyła bastion Światowej potęgi Hiszpanii.
Szykuje się na "Trafalgar" - też będzie.
_________________

2010

 

Info dla miłośników wojen napoleońskich.

W numerze 7

Bitwa pod Waterloo 1815

 

Tytuły filmów: 

Na linii ognia: Bitwa pod Waterloo
Detektywi na polu bitwy: Wojny Napoleońskie - Bitwa pod Waterloo
Detektywi na polu bitwy: Masakra pod Waterloo

 

 

 

Cytat:
Siła drzemiąca w rewolucji francuskiej skupiona w ręku jednego człowieka, Napoleona Bonaparte, była potężną bronią. Napoleon nie wahał się z niej korzystać. Realizował z jej pomocą zarówno cele państwowe, dążąc do dominacji Francji w ówczesnej Europie, jak i osobiste. W ciągu siedmiu lat, które minęły od podpisania traktatu pokojowego w Tylży, gdy cesarz Francuzów był u szczytu potęgi, sytuacja całkowicie się zmieniła. Inne kraje Europy rozbudowały i zmodernizowały armie, korzystając z rozwiązań organizacyjnych i taktycznych zastosowanych przez Napoleona. W roku 1812 Rosja dowiodła cesarzowi, że jego władza nie jest nieograniczona. Wyprawa Bonapartego na Moskwę kosztowała życie ponad 600 tysięcy żołnierzy francuskich i zakończyła się klęską.
W numerze 11

 

Bitwa pod Austerlitz 1805

 

Tytuł filmu DVD: Na linii ognia: Bitwa pod Austerlitz

 

 

 

Cytat:
Austerlitz jest niewątpliwie jedną z najsłynniejszych bitew w historii. Była to nie tylko pierwsza kampania, jaką poprowadził Napoleon jako cesarz Francuzów; stanowiła także pierwszy wielki sprawdzian jego Grande Armee. Sam cesarz uważał ją za swoje największe zwycięstwo i niewątpliwie to dzięki niemu zapewnił sobie panowanie nad Europą, które trwało bez przerwy prawie dziesięć lat. Większość opisów kampanii była jak dotąd oparta niemal w całości na źródłach francuskich. Po szeroko zakrojonych poszukiwaniach w archiwach austriackich Ian Castle jest obecnie w stanie przedstawić znacznie bardziej zrównoważony obraz kampanii austerlickiej. W tej książce tworzy on kronikę wydarzeń, które znalazły swoją kulminację na polach Austerlitz.


Informacja dla miłośników żaglowców i historii.
Ukazał się numer 18. kolekcji Wielkie Bitwy Historii – Osprey.

Bitwa pod Trafalgarem 1805


wraz z filmem DVD
"Detektywi na polu bitwy:
Fatalny błąd pod Trafalgarem"Wydawca napisał/a:
Bitwa pod Trafalgarem była zaledwie epizodem w konflikcie morskim pomiędzy Wielką Brytanią a Francją, który rozpoczął się w roku 1793, a zakończył w 1815. Miała jednak charakter rozstrzygający. Ukazała nie tylko brytyjską potęgę morską, ale również znaczenie tego kraju jako głównego uczestnika wojny prowadzonej na nieznaną dotąd skalę, którą zdystansować miała dopiero I wojna światowa. Rozegrana w ramach tego konfliktu bitwa morska jest jedną z największych w historii i ostatnią stoczoną przez floty składające się z okrętów zbudowanych z drewna. W ciągu kilku godzin wiceadmirał Horatio Nelson raz na zawsze wyeliminował groźbę inwazji francuskiej i zapewnił Wielkiej Brytanii bezpieczeństwo na morzu na następne sto lat. Jedyną skazą na wspaniałej wiktorii była śmierć Nelsona, choć z drugiej strony to, że jego największemu dokonaniu towarzyszyła ofiara z życia na polu chwały, przyczyniło się do powstania trwającej do dziś legendy.Cytat:
Potężny okręt "Santisima Trinidad", duma hiszpańskiej marynarki wojennej. Ze swymi 140 działami rozmieszczonymi na czterech pokładach jednostka ta biła na głowę wszystkie pływające wówczas po morzach okręty. Samo uzbrojenie nie mogło jednak wyrównać niedostatku, jaki stanowiła generalnie kiepska załoga – była to zresztą plaga trapiąca niemal wszystkie jednostki w Połączonej Flocie (Sammlung Alfred und Roland Umhey).


___________________________

_________________

Pozdrawiam

Karol