OSPREY / Okręty wojenne Tudorów cz.1 i 2

Karrex Dyskusja rozpoczęta przez Karrex 3 lat temu

Okręty wojenne Tudorów (1): Flota Henryka VIII

 

Wydawca napisał/a:
...
Ekspert od historii morskiej Angus Konstam bada rozwój raczkującej floty Tudorów od jej początków w charakterze tymczasowo mobilizowanej floty statków handlowych w XV wieku do stałej marynarki pod panowaniem Henryka VIII. Zarysowane zostało innowacyjne użycie przez Henryka okrętów jako platform artyleryjskich w latach przed bitwą pod Portsmouth w 1545 roku, w której jego flota pokonała znacznie większą francuską armadę. Nieszczęsna „Mary Rose” była zaledwie jednym z wielu potężnych okrętów, które wytyczyły drogę do późniejszej angielskiej morskiej dominacji. Ta książka ożywia te ogromne drewniane okręty wraz z ewolucją ich konstrukcji za pomocą kolorowych rysunków i historycznych źródeł ikonograficznych.
...


Data wydania: 2016
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 48 stron
Format: 25X18,5 cm

Większość ilustracji czarno-biała (ta poniżej również - barwna reprodukcja z neta)
 


Karaka Mary Rose, 1509-1545

 
Tylko cztery karty z barwnymi ilustracjami.
 
 

Okręty wojenne Tudorów (2): Flota Elżbiety IWydawca napisał/a:
...
W drugiej części opracowania floty Tudorów marynistyczny ekspert Angus Konstam opisuje niesamowitą transformację floty pod panowaniem królowej Elżbiety I. W okresie tym narodził się zupełnie nowy typ okrętu wojennego, zaprojektowany specjalnie po to, by zdominować oceany i rozszerzyć imperium. Szczegółowo opisując działania wojenne w czasach wilków morskich Francisa Drake’a i Waltera Raleigh oraz walkę z Niezwyciężoną Armadą autor wyjaśnia innowacje technologiczne, które umożliwiły tej niewielkiej, lecz efektywnej marynarce na pokonanie większej floty hiszpańskiej.

Wypełniona wynikami najnowszych badań, dogłębnymi analizami, fotografiami, kolorowymi rekonstrukcjami i szczegółowymi przekrojami, ta książka to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika marynistyki i dla każdego, kto pragnie zrozumieć jak Brytania zdobyła panowanie nad morzami i utrzymała swą hegemonię na oceanach w epoce żagla.
...


Data wydania: 2016
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 50 stron
Format: 25X18,5 cm

Większość rycin czarno-biała; cztery karty z kolorowymi ilustracjami.
Rycina poniżej z neta, w książce niestety dużo słabszej jakości.Królowa Elżbieta I (1533-1603) w podeszłym wiekuWhite Bear, 1563; rycina ClaesaVisscherarycina z Fragments of Ancient Shipwrightry - Baker 1586 (z neta)rycina z Fragments Bakera z 1586 r. przedstawia kształt stępki galeonu Revenge (z neta)


na tej rycinie z Fragments of Ancient Shipwrightry Bakera szkutnik porównał kształt kadłuba do ryby (z neta)

 
Jedna z barwnych ilustracji.
 

_________________

_________________

Pozdrawiam
Karol