OKSYDOWANIE / CZERNIENIE


Oksydowanie to proces pokrywania powierzchni metali cienką warstwą ich tlenków w celu zabezpieczenia przed korozją. Warstwą oksydy pokryć można jedynie stal, żeliwo lub staliwo.
Istnieje kilka metod oksydowania: między innymi elektrolitycznie (w procesie anodowego utleniania) lub chemicznie (na zimno lub na gorąco).

Z dawnych czasów (ale nie liceum) pamiętam, że do czernienia stali metodą termiczną używano kopyt końskich (szczegółów już nie pamietam).

Ot i cała moja wiedza do momentu, gdy sam postanowiłem poczernić stalowe kulki do modelu Santisima Trinidad przy pomocy oksydy:
OKSYBLACK - płyn
oksyda na zimno do stali, znalu itp.

Stalowe kule armatnie


Wg instrukcji odtłuściłem kilka kulek i pędzlem naniosłem oksydę na ok. 5 min., potem wypłukałem w ciepłej wodzie, wytarłem i pozostawiłem do wyschnięcia.


ta matowa kulka jest poczerniona

Czernienie dobrze wyglądało, więc poczerniłem całą partię kulek. Niestety zauważyłem, że jedne kulki były bardziej matowe od innych. Do relacji zrobiłem zdjęcia i na powiększeniu dostrzegłem coś czego nie powinno być...rdzę.Prysnąłem WD-40, odczekałem parę minut i wytarłem szmatką (nie muszę dodawać, że szmatka była brązowa). Kulki odtłuściłem w Denaturacie i powtórzyłem czernienie, ale wydłużyłem do 15 min. Różnice w matowości jednak dalej są, ale kulki są pięknie poczernione.Kulki w "magazynkach" czyli w pojemnikach na kule"

W instrukcji zalecają po oksydowaniu płukać ciepłą wodą, wysuszyć i natłuścić. Natłuszczanie odpada, bo będzie błyszczeć, więc trzeba będzie matowym werniksem (np. damarowym, końcowym ;-) ) "malnąć".

Zrobiłem też czernienia na próbce pomalowanej pastą pozłotniczą RENESANS - też poczerniło. Czerniłem też drut mosiężny i miedziany.

_______________________________________________________________________________

Działa - odlewy z kolekcji DeA

Najpierw na próbę na kilkanaście sekund zanurzyłem koła, żeby zobaczyć czy Oksyblack działa, efekt jest, więc poddałem oksydowaniu lufę. Przed oksydowaniem należy odtłuścić wszystkie elementy po oksydowaniu spłukać wodą z mydłem (stalowe elementy można lekko "naoliwić"). Oksydowaniu można też poddać blaszki mosiężne, drut i oczka (chociaż te oczka są chyba za duże do skali modelu).

Jak widać Oksyblack-płyn czerni bardzo dobrze (nie jest to taki czarny jak czarna farbka - zdjęcie kontrastuje). Mnie efekt zadowala. Będę robił odlewy z żywicy, to na nich "potrenuję" malowanie :lol:

Oksydowanie można połączyć z nakładaniem brązy metodą suchego pędzla - drybrush
____________________________________________________________

LINKOWNIA


Strony z oksydami (stal, znal, srebro) i patynami (miedź i stopy miedzi)

http://www.hobby4men.com/oksyda-na-zimno-oksyblack-plyn-60-ml
http://www.maski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=53

http://www.oksyda.com.pl/kat/2/patyny.html
http://www.oksyda.com.pl/kat/1/oksydy.html

______________________________________________________