[Santisima Trinidad] Różnice w kolekcjach cz.2 / ARTYLERIA...

Karrex Dyskusja rozpoczęta przez Karrex 1 rok temu

ARTYLERIA

W internecie znajdziemy zdjęcie działa przypisanego do Santisima Trinidad.W przypadku starszej kolekcji (tej z OcCre), to tytuł "artyleria" jest mocno na wyrost ;-) . Lufy i lawety były metalowymi odlewami i miały niewiele wspólnego z przykładami z epoki.


pierwsza laweta i lufa w 20 zeszycie
Laweta do pomalowania na czerwono.
Uproszczone wiązanie liny hamującej.W zestawach OcCre też były niestety metalowe odlewy, ale lufy dział choć również niewiele miały wspólnego z rzeczywistą artylerią, były już toczone.
Jak pamiętam waloryzujący modelarze wykazywali sporo determinacji aby otaklować lawety,
wykonać nowe z drewna lub poszerzyć "artylerię" np. o karonady - w tym celu przycinali lufy i robili drewniane łoża.


Atrapy dział.Nowa kolekcja pod tym względem ma się lepiej. Działa są bardziej zgodne z epoką, do tego już w drugim zeszycie dodali karonady.
Lawety są z drewna.
Jak widać w fototrawionych dodatkach znajdziemy m.in. okucia, wzmocnienia kół.
To wiem do 28 zeszytu, będę uaktualniał. Z całą pewnością atrapy dział będą dłuższe niż w starej kolekcji czy zestawie OcCre.

 

___________________________________________

ŁODZIE OKRĘTOWE

Łodzie okrętowe - w kolekcjach często nazywane szalupami (w kolekcji ST były dwie) do najlepszych nie należały.Tak jak we wszystkich dotychczasowych kolekcjach były formami schematycznymi, wielce uproszczonymi - mającymi niewiele wspólnego z historycznymi przekazami, bazującymi na topornym owrężeniu, schematycznym poszyciu i detalach.

Na modelu prezentowały się raczej skromnie.
mimo różnych prób polepszania.
Modelarze o większym doświadczeniu czy szerszej wiedzy, bardziej waloryzowali łodzie wzorując się na dostępnych w internecie przykładach (dodając delikatniejsze ożebrowanie, kołowrót czy żurawik w przypadku szalupy - lancha).Lub dodawali jeszcze jedną łódź z otaklowaniem i ożaglowaniem jako dodatkowy model.


A nawet powiększali "flotę" do pięciu - dwie na śródokręciu, trzy na żurawikach rufowych.Również do sześciu - trzy na śródokręciu i trzy na rufie.
To, że mogło być więcej niż dwie czy trzy łodzie znajdziemy na obrazie Rescate del navío de línea Santisima Trinidad por el navío Pelayo en el combate del cabo de San Vicente en 1797 mal.: Antonio de Brugada Vila 1804-1863
/na pierwszym planie Pelayo, przybywa z odsieczą Santisimie Trinidad/


strzałkami oznaczyłem miejsca, gdzie czytam sylwetki łodzi

Więcej na temat zebrałem w wątku:
» Szalupy na Santisima Trinidad
http://santisimatrinidad....php?p=1260#1260


W nowej kolekcji na razie nie wiadomo ile będzie łodzi i jakich - w materiałach promocyjnych widać na śródokręciu bardziej dopracowaną łódź typu "lancha".Więcej ławek wioślarzy, wyeksponowane miejsce na rufie (dla oficerów), kołowrót oraz żurawik - to te elementy łodzi, których brakowało w edycji OcCre.
I łódź na żurawikach na rufie.
Wrócę do tematu, jak już dojdziemy do tego etapu.

___________________________________________