Winda fokmarsrei (topsail ties and halyards). Układ składał się z dwóch bloków pojedynczych przy topie masztu i jednego na środku rei. Cięgło o średnicy fokwanty, od obłożenia na kołkownicy marsu, przechodziła przez blok na marsie, blok na rei, drugi blok na marsie, szła w dół, gdzie na wysokości marsu kończyła się czwartym pojedynczym blokiem układu. Fał windy (halyard) osadzany był w burcie lub pokładzie, biegl przez blok na końcu cięgna i kończył się na kołkownicy burtowej dziobnicy. Fał miał średnicę połowy fokwanty.

M Boczar „Galeona Zygmunta Augusta”
            
Więźba fokmarsrei (topsail parrel).  Nieco mniejsza jak wieźba fokrei. Składała się z dwóch rzędów korali o średnicy 5cm, deseczek długości 25cm.

M Boczar „Galeona Zygmunta Augusta”

Topenanty fokmarsrei ( topsail lifts). Składały się z dwóch bloków, z których pierwszy, na krótkim stropie, osadzony był na noku rei. Drugi, również na krótkim stropie mocowano u topu.Lina biegowa topenanty o średnicy ½ fokstenwanty, biegła od bloku na topie, ( do którego była przymocowana), poprzez blok na noku, z powrotem przez blok na topie, do kołkownicy marsa fokmasztu.

M Boczar „Galeona Zygmunta Augusta”

Brasy fokmarsrei (topsail braces).  Bras fokmarsrei zaczepiano na grotstensztagu przy pomocy wieloramiennika (crow – foot). Lina brasa o średnicy ¾ fokstenwanty, biegła przez pojedynczy blok umocowany na stropie ( średnica fokstenwanty) do noku rei, potem przez pojedynczy blok przytwierdzony do grotstensztagu, poniżej wieloramiennika, blok drugiego wieloramiennika mocowany na fokwancie, a stąd na kołkownicę burtową przy fokmaszcie.


 M Boczar „Galeona Zygmunta Augusta”