BISMARCK w skali 1:100 / Rekonstrukcja legendy

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
TomekA
Posty: 386
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:04

Re: BISMARCK w skali 1:100 / Rekonstrukcja legendy

Post autor: TomekA »

Niesamowita precyzja w wykonaniu najdrobniejszych detali! Hats off!
JADAR62
Posty: 11
Rejestracja: 24 wrz 2022, 08:58

Re: BISMARCK w skali 1:100 / Rekonstrukcja legendy

Post autor: JADAR62 »

Dzień Dobry. Aż się zarejestrowałem, aby podglądać tą mistrzowską budowę. Relacja się mocno przedłużyła, ale warto czekać na ciąg dalszy.
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 558
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: BISMARCK w skali 1:100 / Rekonstrukcja legendy

Post autor: Tomasz_D »

Relacja się nie przedłuża, może trudno w to uwierzyć ale modeluję praktycznie codziennie i to od wielu już miesięcy; wcześniej były przerwy. Początkowo pokazywałem wiele etapów powstawania niektórych elementów w modelu ale skoro wszyscy już wiedzą jak je robić to teraz ograniczam się tylko do pokazywania poszczególnych podzespołów, a budowa tych trwa nierzadko całe miesiące. Tak jest i tym razem, właśnie wykonuję najniższe poziomy nadbudówek a składały się one będą z kilkudziesięciu tysięcy elementów więc i długość budowy jest znaczna.
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 558
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: BISMARCK w skali 1:100 / Rekonstrukcja legendy

Post autor: Tomasz_D »

Od 8 miesięcy nic nie pokazywałem w temacie ale to nie znaczy że przy modelu nic się nie dzieje, wręcz przeciwnie, praktycznie codziennie przybywa kolejnych elementów a w tej chwili jestem na etapie wykonywania i wyposażania najniższych i przy tym największych poziomów nadbudówek.
Codzienną modelarską monotonię wypełniają mi między innymi takie prace jak układanie ryfli na częściach pokładów będących podstawami artylerii p-lot.
0269.jpg
przygotowywanie płyt ze wzorem kropelkowym na inne części pokładu
0270.jpg
troszkę tych płyt wykonałem a samych wgnieceń z tego co pamiętam około 15 tysięcy
0271.jpg
później wszystkie przygotowane płyty należało dopasować zgodnie ze wzorem do pokładu
0272.jpg
kolejnym etapem i chyba najbardziej mozolnym było układanie deskowania na obydwu nadbudówkach
0273.jpg
0274.jpg
0275.jpg
0276.jpg
wykonywanie różnej maści wentylatorów, okapów
0277.jpg
oraz innych detali będących na wyposażeniu
tutaj trały, częściowo elementy odlewałem z żywicy a częściowo wykonałem z hipsa
0278.jpg
zasobniki na wyciory do dział artylerii głównej
0279.jpg
trenażery dział kalibru 105 i 150 mm
0280.jpg
jakieś trapy wiszące na ścianach nadbudówki
0281.jpg
a przy okazji ich wykonania przypomniałem sobie że zapomniałem podobne wykonać wcześniej a umieszczone one są przy małych hangarach - więc postanowiłem to nadrobić
0282.jpg
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: BISMARCK w skali 1:100 / Rekonstrukcja legendy

Post autor: Jarcio »

Genialne. To szaleństwo wymaga leczenia, ale zgłoś się po odpowiednie tabletki dopiero kiedy skończysz budowę:)
Awatar użytkownika
ArturN
Posty: 12
Rejestracja: 23 gru 2011, 07:11
Lokalizacja: {"name":"Polska Opole","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: BISMARCK w skali 1:100 / Rekonstrukcja legendy

Post autor: ArturN »

Hmmm ja to deskowanie miałem w palcach, zdjęcia nie oddają go w pełni. To trzeba zobaczyć na żywo. A propos leczenia czy ktoś kiedyś widział modelarza psychiatrę ?? :lol:
Pozdrawiam
Artur N
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: BISMARCK w skali 1:100 / Rekonstrukcja legendy

Post autor: Jarek »

Tomku, ogromne gratulacje ! Za wytrwałość i cierpliwość.
Jesteśmy świadkami powstawania modelu mistrzostwa świata. Serwujesz nam ucztę, która karmi i cieszy nasze oczy.
Nabawiamy się po części kompleksów, a z drugiej strony dajesz nam kopa do wysiłku (aby chociaż w części) dorównać Tobie. ;)
A swoją drogą: czy masz może orientację, czy istnieje już na świecie model takiej klasy ?
Awatar użytkownika
futaba
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}
Kontakt:

Re: BISMARCK w skali 1:100 / Rekonstrukcja legendy

Post autor: futaba »

To co Tomek nam tu serwuje, to absolutny światowy top. Jestem przekonany, że tak odwzorowanego i zgodnego z rzeczywistością Bismarcka nie ma. Ale widziałem wiele lat temu na MŚ NAVIGA C skończoną centralną nadbudówkę pancernika Roma. Model ten budował włoski modelarz także w skali 1:100 i jakość wykonania tej nadbudówki była obłędna, reszta modelu była w trakcie budowy.
Pozdrawiam
Grzegorz Jermołaj
Pływające i latające RC.
Awatar użytkownika
Tomasz_D
Posty: 558
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: BISMARCK w skali 1:100 / Rekonstrukcja legendy

Post autor: Tomasz_D »

Jarek pisze: 27 gru 2022, 11:01 A swoją drogą: czy masz może orientację, czy istnieje już na świecie model takiej klasy ?
to zależy co rozumieć przez klasę, jeśli jednostkę i skalę to tak, istnieje wiele modeli Bismarcka w skali 1:100 i kolejne wiele powstaje. Jeśli chodzi zaś o wykonanie, technikę budowy, odwzorowanie detali to już trzeba by powołać komisję by je porównała i oceniła
Awatar użytkownika
Pancernik
Posty: 44
Rejestracja: 28 sty 2023, 22:17

Re: BISMARCK w skali 1:100 / Rekonstrukcja legendy

Post autor: Pancernik »

Przepiękna robota . Znam to uczucie gdy bez dalszej pracy nie można po prostu żyć . Podziwiam to mało powiedziane .
ODPOWIEDZ