Monitor Bosna 1918r sk.1:50

Relacje z budowy tych jednostek
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Monitor Bosna 1918r sk.1:50

Post autor: ryszardw »

Postanowiłem wykonać coś co będę w stanie dokończyć .Taką mam nadzieję .Wybór padł na monitor dunajski .Potężnie uzbrojony i ciekawy .Będę miał sporo problemów bo posiadam plan główny bez szczegółów .Dł. modelu 1,3m a więc kawał dechy .Jak go malować ,pewnie na zielono .Wypukłość pokładu 0,5m przy szerokości 10m .Pokład bez desek chyba ,bez ryfli .Na dziobie pręt z kulką ,do czego służyła i jak była malowana .Może ktoś dysponuje starymi zdjęciami uzbrojenia poszycia ,chodzi mi o nitowanie .Na razie kadłub wykonany z deszczułek olchowych dno 9mm klejone z 4 desek ,burty z desek 3mm .Deski kupiłem z 50 lat temu w składnicy harcerskiej i teraz się przydały .Pozdr.R
Załączniki
DSC02357.jpg
DSC02376.jpg
DSC02378.jpg
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Monitor Bosna 1918r sk.1:50

Post autor: ryszardw »

Pokład położony .Wykonałem go ze sklejki 0,5mm .I dalej nie mam pojęcia czy był gładki czy ryflowany .Rozsądek mówi że powinien mieć powierzchnię ryflowaną przy takim pochyleniu . Z rysunku nic nie wynika .Ze względów strategicznych powinien być gładki pociski mogą się ześlizgiwać .Jakąś decyzję muszę podjąć .Pozdr.R
Załączniki
DSC02380.jpg
Awatar użytkownika
ataman
Posty: 965
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Monitor Bosna 1918r sk.1:50

Post autor: ataman »

Tak na szybko, z własnej ciekawości poszperałem trochę, znalazłem zdjęcia SMS Bodrog - taki podobny, tam wygląda na gładki pokład
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Monitor Bosna 1918r sk.1:50

Post autor: ryszardw »

Możliwe że mam to zdjęcie ,ale pokaż .Szukam jakichkolwiek zdjęć broni ,armat wkm z tego okresu .Dzięki Pozdr.R
Awatar użytkownika
PufcioFromWiocha
Posty: 66
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Monitor Bosna 1918r sk.1:50

Post autor: PufcioFromWiocha »

Witam,
https://i.redd.it/cr9xi0n599241.jpg - tutaj masz zbliżenie na pokład monitora SMS Temes, pokład wygląda na gładki.
Zdjęcie pochodzi stąd:
https://www.google.com/imgres?imgurl=ht ... StISWgS6WM
Pozdrawiam
Paweł
https://pawelskrzypek.pl/
Awatar użytkownika
gdas
Posty: 53
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Monitor Bosna 1918r sk.1:50

Post autor: gdas »

Witam
Moim zdanie nie do końca , jeśli to zdjęcie jest faktycznie tego monitora to w osi symetrii jest faktycznie płaski ale boki są pod skosem co dobrze widać na barbecie wieży przy burcie
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Monitor Bosna 1918r sk.1:50

Post autor: ryszardw »

Dzięki za odzew .To nie jest ten monitor .Flota dunajska miała ich sporo i różniły się uzbrojeniem i wyglądem .Bosna była wyjątkowo silnie uzbrojona .Z dokumentacji wynika że pokłady miała mocno wypukłe .Brak jednak widoku szczegółowego .Potem pokażę skany teraz muszę zając się podtopieniami po ulewie .Wszelkie informacje i zdjęcia proszę przesyłać na adres ml. piumek@wp.pl Z góry za wszystko dziękuję .R
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Monitor Bosna 1918r sk.1:50

Post autor: ryszardw »

Przesyłam skan żeber i widać tą dużą wypukłość .Zaciekawiła mnie kulka na pręcie na dziobie czemu służy i jak ją malowano .w miarę czasu będę miał dużo pytań .Szmatki i sznurki są mi bliższe .Prześledziłem dostępne zdjęcia i doszedłem do wniosku ze pokład był gładki .To taka mała odmiana na naszym Forum .R
Załączniki
scan 1.jpg
scan 2.jpg
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Monitor Bosna 1918r sk.1:50

Post autor: ryszardw »

Mam problem z farbą podkładową .Aerator nie rozpyla tylko pluje .Co jest powodem czy rozpylacz a może farba .Proszę o radę co mogę zrobić .R
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Monitor Bosna 1918r sk.1:50

Post autor: ryszardb »

Wrócę do dyskusji o pokładach . Pokłady otwarte zawsze mają wypukłość i od wieków projektowane w ten sam sposób. Gdyby nie ta wypukłość na pokładzie zawsze by utrzymywała się woda ( chociażby przez "krowie żebra" które powstają w czasie eksploatacji) i marynarze chodzili by w wodzie, gorzej zimą , z wody zrobiło by sie lodowisko. Jakiś czas temu opublikowałem w Budownictwie Okrętowym artykół o rysowaniu linii teoretycznych , który jest zamieszczony również n a Kodze.
Wygląda to tak
Sposób 1 pokazuje rysunek 8. Wysokość wypukłości w płaszczyźnie symetrii PS przyjmujemy jako b = B/50 , tym promieniem zataczamy okrąg. Podstawę ćwierć okręgu i jego obwód dzielimy na równą ilość części np. 4 ( jak na rysunku) czy 5 w zależności jaką chcemy uzyskać dokładność w rysowaniu krzywej. Punkty okręgu podstawy łączymy ze sobą (linie czerwone) .Połowę szerokości pokładu B/2 dzielimy na taką samą ilość części co okrąg i rysujemy z punktów podziału prostopadłe do podstawy o długościach odpowiadająch odcinkom okręgu kolejno b1 , b2 , b3 ,b4 . Teraz łączymy wierzchołki prostych bn i otrzymujemy w ten sposób krzywą wypukłości pokładu
Obraz1.jpg
Sposób 2 ukazuje rysunek 9. W tej metodzie rysujemy całą szerokość statku . Wypukłość b = B/50 dzielimy jak poprzednio na równe części i tak samo połowę szerokości statku B/2 dzieli na taką samą ilość części.
Obraz2.jpg
Z punktu M w odległości B/2 od PS prowadzimy poprzez punkty podziału w PS proste do przecięcia z pionowymi podziału B/2 i przez tak otrzymane punkty prowadzimy krzywą wypukłości.

Znajdziesz tam jeszcze dwa sposoby na wytyczenie wypukłości pokładu.
Przepraszam za popsucie relacji i czekam na dalszą jej część

Pozdrowienia Ryszard
ODPOWIEDZ