SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Relacje z budowy tych jednostek
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: Hadżi »

Witam!

Nadszedł czas, aby od nowa reaktywować relację z budowy modelu badawczego ok. podwodnego SIEWIERJANKA. Kiedyś relacja była prowadzona na PWM-emie.

A, że PWM jest już „martwy” wiec od nowa przenoszę na Kogę i po umieszczeniu dotychczasowych materiałów relacja będzie dalej kontynuowana.

Jest to model badawczego okrętu podwodnego dla rosyjskiego rybołówstwa. W rzeczywistości jest to niemiecki U-boot zatopiony na płytkich wodach przybrzeżnych Rosji. Po wojnie podniesiony z dna. Podczas remontu pozbawiono go uzbrojenia i przystosowano do celów badawczych.

Model wykonywany w/g planów zamieszczonych w "Modelarzu" nr 5/1969
powiększonych ze skali 1:100 do 1:25 wykonuje od podstaw.

Etap00b_plan_generalny.jpg


c.d.n..

Pozdrawiam

"Hadżi"
Ostatnio zmieniony 02 sty 2017, 20:41 przez Hadżi, łącznie zmieniany 2 razy.
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
TUGER
Posty: 0
Rejestracja: 15 maja 2015, 08:21

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: TUGER »

Witaj Hadzi.
Oglądałem kiedyś twoje relacje właśnie na PWM . Fajnie ze dokończysz bo się fajnie zapowiadało.

powodzenia
pozdr
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: Hadżi »

Witam!

Etap 1
Wydrukowanie lub przekopiowanie przekroi poprzecznych kadłuba.

W moim przypadku wydrukowane przekroje nakleiłem na sklejkę gr. 4mm. Obrys każdej wręgi pomniejszono o grubość poszycia, w tym przypadku wynosi ona 2mm. Czarna linia obrysu wręgi ma właśnie taką grubość i wytnę je po wewnętrznej krawędzi. Punkty czarne to kwadraty, które będą wycięte. Są to miejsca wklejania listew wzdłużnych i mają wymiary 5x5mm. Im więcej jest listew tym stabilniejszy będzie szkielet. Ja zastosowałem minimalnie 6szt, choć zaznaczonych jest osiem. Po wycięciu wręg, wręgi [dziobowe] od nr 5 - 9,5 trzeba lekko zukosować od lewej krawędzi w kierunku prawej na głębokość ok. 1mm. Wręgi [rufowe] do nr 4 - 0,5 od prawej do lewej krawędzi.

Etap01_f1_wregi.jpg
Etap01_f1_wregi.jpg (20.12 KiB) Przejrzano 10090 razy


c.d. nastąpi

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: Hadżi »

Witam!

Etap 2
Sklejanie szkieletu kadłuba.

Do sklejania tego modelu w większości będę stosował klej "Wikol". Sam szkielet sklejałem klejem o naturalnej gęstości. Na osi symetrii deski montażowej jak i na dwóch listwach wzdłużnych [środkowych] odznaczyłem rozstaw wręg zgodnie z planem. Nałożyłem wszystkie wręgi w kolejności na dwie środkowe listwy wzdłużne. Rozstawiłem je w wyznaczonych punktach od wręgi nr 5 przesuwając ich grubość w kierunku dziobu, od wręgi nr 4 w kierunku rufy rys.[1].

Etap02_rys001_wklejanie_wreg.jpg
Etap02_rys001_wklejanie_wreg.jpg (23.07 KiB) Przejrzano 9989 razy


Zacząłem przyklejanie wręg właśnie od tych dwóch środkowych. Najpierw przykleiłem je małymi kroplami do deski. Po ustaleniu pionów i kątów wzajemnych przykleiłem listwy środkowe. Do stabilizacji posłużyłem się pozostałymi ścinkami sklejki przyklejając je kroplami kleju z jednej lub dwóch stron. Podpierałem również wręgi w razie potrzeby od dołu. Następne wręgi przyklejałem jedną w przód drugą w tył ciągle sprawdzając piony, kąty i symetrię szkieletu. Biała strzałka wskazuje elementy pomocnicze. Czarna - wycięcia na wręgach na kil. Czerwona - wystające krawędzie listew poza obrys wręgi. Uwaga! Tych krawędzi nie należy na tym etapie ścinać! [foto. Etap 2]

Etap02_2_szkielet_dziob.jpg
Etap02_2_szkielet_dziob.jpg (22.77 KiB) Przejrzano 9989 razy


Etap 2a

Ze względu na uciekanie dennej krawędzi wręg rufowych ku górze i na ich charakterystyczny kształt skróciłem dolne listwy strzałka czarna. Ich przedłużenie przeniosłem o jeden poziom wyżej strzałka czerwona. Górne skróciłem na wrędze gwarantującej ich wklejenie strzałka zielona. W ten sposób zachowałem symetrię i sztywność szkieletu kadłuba. [foto.Etap2a]

Etap02a_f2a_szkielet_rufa.jpg
Etap02a_f2a_szkielet_rufa.jpg (18.79 KiB) Przejrzano 9989 razy


c.d. nastąpi

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: Hadżi »

Witam!

Etap 3
Wykonanie dziobnicy i ostrogi rufowej

Po usunięciu elementów pomocniczych szkielet kadłuba przyklejono do deski montażowej na sześciu podpórkach jak wskazują czarne strzałki. Wyrównano powierzchnie czołowe skrajnych wręg. Element dziobnicy i wodnice dziobowe, które wskazuje biała strzałka wyciąłem ze sklejki modelarskiej gr. 2mm. Wpierw przykleiłem element dziobnicy, później na przemian wodnice. [foto. Etap 3]

Etap03_f3_szkielet_dziob.jpg
Etap03_f3_szkielet_dziob.jpg (16.12 KiB) Przejrzano 9774 razy


Ze sklejki modelarskiej gr. 2mm również wyciąłem trzy elementy ostrogi sterowej, które wskazują czarne strzałki. Wodnice rufowe zielone strzałki i elementy wygięcia grzbietowego rufy - białe strzałki. Dolne jarzmo osi steru kierunku w ostrodze jest cienkie i podatne na uszkodzenia. Tymczasowo zabezpieczyłem je przyklejając punktowo kroplami kleju obustronnie kawałkami listew. Na zdjęciu czerwona strzałka wskazuje jedną z nich. [foto. Etap 3a]

Etap03a_f3a_szkielet_rufa.jpg
Etap03a_f3a_szkielet_rufa.jpg (17.08 KiB) Przejrzano 9778 razy


c.d. nastąpi

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: Hadżi »

Witam!

Etap 4
Przygotowanie szkieletu kadłuba do wypełnienia.

Szkielet kadłuba został ostatecznie zdjęty z deski montażowej. Okleiłem go płachtami papieru gazetowego smarując krawędzie wręg klejem. Płachty papieru przyklejałem z dużym zakładem i tu popełniłem błąd, który wynikł dopiero później. Każdą przestrzeń między wręgową należy oklejać w taki sposób ażeby naddatek papieru wystawał na przyklejony poprzednio, a nie do środka. Ta część papieru powinna być równo przycięta po krawędzi wręgi. Nie zaklejona została część pokładowa i nad nią powinno wystawać ze 3cm papieru oraz część dziobowa i rufowa jak widać na zdjęciu. [foto. Etap 4] Tak przygotowany szkielet jest gotowy do wypełnienia nie konwencjonalnym materiałem.

Etap04_f4_oklejenie_papierem.jpg
Etap04_f4_oklejenie_papierem.jpg (21.69 KiB) Przejrzano 9614 razy


Etap 4a

Na [foto. Etap 4a] widoczne są jeszcze nie wypełnione przestrzenie między wręgowe. Ten kadłub będzie wykonany metodą skorupową na kopycie. Kopyto to forma zewnętrzna a nie wewnętrzna pomniejszona o gr. poszycia. Do tej pory jako materiału wypełniającego używałem ciekłego gipsu i po jego stężeniu obrabiałem kształty. Ten model w skali 1:25 mierzy ok. 140cm. Forma gipsowa ważyłaby bardzo dużo. Postanowiłem, więc wypełnić szkielet innym materiałem, ale o tym w następnym etapie.

Etap04a_f4a_oklejenie_papierem.jpg
Etap04a_f4a_oklejenie_papierem.jpg (16.01 KiB) Przejrzano 9614 razy


c.d. nastąpi.

Pozdrawiam

“Hadżi”
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
TUGER
Posty: 0
Rejestracja: 15 maja 2015, 08:21

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: TUGER »

Rozumiem ze jedziesz dalej z tematem który zacząłeś na PWM a nie od nowa. Wprowadzasz jakieś zmiany?
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: Hadżi »

Witam!

Etap 4b
Wykonanie wypełnienia szkieletu

Jak widać na [foto. Etap 4b] wypełnieniem będzie Pianka poliuretanowa. Przed użyciem pojemnik z pianką należy silnie wstrząsać. Podczas wypuszczania pianki pojemnik musi być odwrócony do góry dnem. Inaczej gaz z pojemnika szybko ucieknie i nie wypchnie wszystkiej pianki. Przestrzenie należy wypełniać warstwowo, co najmniej dwa, trzy razy. Za każdym razem należy odczekać aż pianka się rozpręży i trochę stężeje. Ma ona tendencję do rozpychania. Dlatego szkielet powinien być solidnie sklejony. Dobrze jest jak pianka powoli się rozpręża. Tworzy wówczas małe pęcherzyki. Dzieje się to przy małej wilgotności powietrza. Jak już wcześniej pisałem wewnątrz przestrzeni nie powinno być zbędnego papieru, bo pianka wypełniając taką przestrzeń nie wszędzie dotrze i pozostaną miejsca nie całkiem wypełnione. Później trzeba je będzie ponownie wypełniać.

Etap04b_f4b_wypelnianie_pianka.jpg
Etap04b_f4b_wypelnianie_pianka.jpg (35.41 KiB) Przejrzano 9595 razy


Etap 4c

Ja nie chciałem czekać i przestrzenie wypełniłem od razu prawie całe. Drugie tyle pianki wylało się na drugą stronę i zostało odcięte nożem. Nie należy się spieszyć, bo duża ilość pianki jest tracona bezpowrotnie. Pianka zanim stężeje jest bardzo lepka i można nią pobrudzić wiele rzeczy. Ja zabezpieczyłem się przed tym rozkładając na stole i podłodze stare gazety. Jeżeli dojdzie do zabrudzenia należy usunąć ją przy pomocy rozcieńczalnika uniwersalnego, do poliuretanów lub acetonem. Nadmiar stężałej pianki, co najmniej po dwóch dniach odcinamy z grubsza ostrym nożem. Część dziobową i rufową wypełniamy na końcu. Wcześniej z części rufowej zdejmujemy zabezpieczenie ostrogi. Kładziemy kadłub najpierw na jednym boku i wypełniamy ostrożnie jedną stronę. Po częściowym stężeniu pianki odwracamy kadłub na drugą stronę i czynimy to samo.
Uwaga! Po położeniu jednej warstwy pojemnik z pianką stawiamy w pozycji pionowej i pozwalamy wypłynąć trochę pianki z rurki i jej stężeć. Stężała pianka odetnie dostęp wilgoci do jej wnętrza. Później po jej usunięciu i przepchaniu rurki drutem będzie nadawała się do dalszego użytku. Dlatego nie należy odkręcać dozownika z pojemnika aż do całkowitego wykorzystania pianki. Foto. Etap 4c przedstawia wypełnienie piankowe po rozprężeniu i stężeniu.

Etap04c_f4c_pianka_utwardzona.jpg
Etap04c_f4c_pianka_utwardzona.jpg (19.83 KiB) Przejrzano 9595 razy


c.d. nastąpi.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: Hadżi »

Witam!

TUGER pisze:Rozumiem ze jedziesz dalej z tematem który zacząłeś na PWM a nie od nowa. Wprowadzasz jakieś zmiany?


Na razie wszystko wstawiam, to co było na PWM-mie, aby była ciągłość relacji bez żadnych zmian.

Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: SIEWIERJANKA badawczy ok. podwodny

Post autor: Hadżi »

Witam!

Wykonanie wypełnienia pianką w ten sposób nie jest dobrym rozwiązaniem. Po pierwsze: pianka rozpręża się i może zwichrować szkielet. Po drugie: w początkowej fazie jest lepka i brudzi. Po trzecie: pęcherze są sporych rozmiarów które trzeba szpachlować. Lepszym rozwiązaniem jest wklejanie pianki miedzy wręgi już utwardzonej. Taką piankę można pozyskać z różnych opakowań zabezpieczających sprzęt AGD do transportu. Bardzo dobra jest pianka zastosowana w lodówkach jako izolacja termiczna. Te pianki są gęste o bardzo małych pęcherzykach, łatwo się dają ciąć i obrabiać. Są dosyć twarde na wgniecenia. Jeżeli takiej nie ma, to montażową wypuścić do jakiegoś otwartego opakowania, poczekać aż się utwardzi i dopiero pociętą wklejać.

Etap 5
Szlifowanie wypełnienia piankowego

Z grubsza okrojoną nożem piankę dalej obrabiamy papierem ściernym. Na początku należy przewidzieć i pozostawić nadmiar pianki w miejscu rozszerzenia pokładu śródokręcia. Tą część kadłuba pozostawiamy do obróbki na sam koniec. Przygotowujemy sobie dwa klocki ścierne. Jeden płaski równy prawie dwóm szerokościom najszerszego rozstawu wręg. Drugi walcowy i krótszy. Oklejamy je papierem ściernym o gradacji 50-80. Mając klocki przystępujemy do obróbki kadłuba szlifując go w poprzek po dwóch sąsiednich wręgach płaskim klockiem. Część rufową szlifujemy klockiem walcowym. Podczas szlifowania ścinamy wystające krawędzie listew nie osłabiając szkieletu kadłuba. Tam gdzie nie można zeszlifować papierem musimy ściąć je dłutem. Po oszlifowaniu pianki widać wszystkie niedokładności i dziury pęcherzowe. Jeżeli są zbyt duże wypełniamy je ponownie. Do tego kadłuba zużyłem jedną dużą (750ml) i część małej (500ml), a mogłem zużyć nie całą nawet dużą. Na końcu szlifujemy na płasko pokład i kształtujemy jego rozszerzenie na śródokręciu wg planu. W miejscu rozszerzenia pokładu występuje nawis ukośnie ścięty w kierunku wyoblenia burty. Będzie ono wyraźnie uwidocznione w jednym z następnych zdjęć. [foto. Etap 5]

Etap05_f5_pianka_oszlifowana.jpg
Etap05_f5_pianka_oszlifowana.jpg (29.5 KiB) Przejrzano 9435 razy


Etap 5a

Strzałka zielona wskazuje miejsca niedokładnie wypełnione pianką i dziury pęcherzowe. Czarna wskazuje zeszlifowane krawędzie listew wzdłużnych. Tymi niedokładnościami nie należy się przejmować, znikną one w trakcie dalszych prac. foto. Etap 5a
Etap05a_f5a_rufa_oszlifowana.jpg
Etap05a_f5a_rufa_oszlifowana.jpg (21.54 KiB) Przejrzano 9435 razy


c.d. nastąpi.


Pozdrawiam

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
ODPOWIEDZ