Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Pierwsze kroki w modelarstwie szkutniczym
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Więc po powitaniu grzecznie się przenoszę do nowicjuszy , gdyż to są moje początki w drewnie.
1-go skończyłem plastikowy ( z plastiku został kadłub i nadbudówki) model Mayflower
ObrazekObrazek
Teraz czas na drewno
Obrazek
Tyle powtórki . Jak pisałem w "powitaniu" dalej brnę w poprawianiu owrężenia . A ponieważ są jednak postępy pozwoliłem sobie na zawracanie Wam "Mistrzowie" głowy i parę zdjęć , z tego jak mi to wychodzi. Uwagi krytyczne mile widziane ( ja naprawdę się dopiero uczę).
Dziób już ustawiony i brnę dalej w poniższy sposób, po kolei z każdym wręgiem
Obrazek
Obrazek
Beleczki które wklejam dla dosztywnienia konstrukcji , w razie potrzeby mogę usuwać.
Na tym , nie bardzo udanym zdjęciu widać jakiego odchyłu (na lewą burtę) dostała rufa
Obrazek ;)
Dzisiaj w sklepie w Gdańsku wykupiłem ostatnie 11 listewek 5x2mm. :?: Może ktoś podpowie gdzie dokupić resztę.Potrzebuję też listewek z gruszy na poszycie. :?:
Awatar użytkownika
jakmiz
Posty: 116
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: jakmiz »

Witam
Wszystkie potrzebne " drewienka" dostaniesz u Naszego Nieocenionego Mirka : http://www.koga.net.pl/profile/124-mirek.html
Pozdrawiam Kuba
W stoczni: zagadka
Zwodowane: Santa Maria,HMS Bounty,Berbice
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Dziękuję już otrzymałem od kolegów informację.
Na razie nie mam się czym chwalić, dalej poprawiam swoje błędy i doszedłem już do rufy. Wszystkie wręgi odcinam przestawiam i kleję dodając wzmocnienia.]
Obrazek
Dziś zmajstrowałem sobie w końcu piłkę do cięcia listewek. Naoglądałem się tego na forum i w końcu do Dremelka dorobiłem stolik i mam pierwszą piłę, a do tej pory wszystko ręcznie
Obrazek
Obrazek
Nie jest to cudo ( szczególnie w porównaniu z Waszymi) ale działa i tnie 8-)
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Przyklejone pokłady - główny i górny rufowy. Pokład rufówki założony tymczasowo , gdyż przeszkadzał by mi w kładzeniu klepek pokładu. Zacząłem wypełniać przestrzenie między wręgowe na rufie .
Obrazek
i pytanie czy robię to właściwie ? Naoglądałem się Waszych relacji i chyba to tak ma wyglądać . Robię to ze ścinków sklejki pozostałych z wycinanki detali. Jest to miękka sklejka z balsy w środku u góry nie wiem z czego ale jest miękkie , strzępi się jak diabli.
Obrazek
Przyczepiłem tymczasowo listwę wzdłuż pokładu głównego
Obrazek
Obrazek
Od poniedziałku przerwa , ale póki co mam jeszcze sporo odpadów i na płaskie części kadłuba chyba wystarczy, a po urlopie kupię lipę i będę wypełniał części bardziej obłe. :geek: :ugeek:
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

W końcu udało mi się wypełnić przestrzenie między wręgami. Teraz czeka mnie długa droga szlifowania.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Popełniłem już dużo błędów ,ale do naprawienia. Momentami wydaje mi się, że wykonanie kadłuba przerasta moje możliwości. Idę w zaparte i brnę dalej. Przy okazji połamałem dużo wręgów wystających nad pokład (wręgi jak i szkielet wykonane są z kruchej sklejki z balsy) i zastanawiam się czy ten szkielet nadburcia nie wymienić na listewki z dębu - wyciąć oryginalne. :(
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: kagra »

Ryszard daruj sobie dąb.Mimo,że w oryginale był stosowany to do celów modelarskich raczej się nie nadaje ze względu na twardość i zbyt wyrażną fakturę nie w skali.Masz wiele innych materiałów przyjemniejszych w obróbce,olcha,brzoza topola.Wystarczy odwiedzić jakiś market i kupić gotową sztachetę czy łatę montażową ewentualnie zakład stolarski gdzie takich odpadów mają mnóstwo.Pozdrawiam.Kazimierz.
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardw »

Kaziu ma rację.Ponad to posiada pory które są potem widoczne.Ja polecam olchę .Dobrze się barwi i obrabia.Łatwo dostępna.Kupisz sztachetę w Praktikerze i natniesz listew na cały model.Pozdr.R
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Dzięki - zostałem przekonany. Szlifowanie już poza mną .Jeszcze wymaga dopracowania, ale już coś widać. Zastanawiam się czy kadłub szpachlować , czy kłaść listwy od razu. Te szpary które pozostały są małe i listwy poszycia nie powinny się na nich przegłębiać . Nie mam doświadczenia i nie chcę znów zrobić jakiejś głupoty. Na zdjęciach widać jakie tornado przeszło po wręgach nadburcia.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio w poszukiwaniu forniru brzozowego na pokład, udałem się do hurtowni drzewa egzotycznego. Mają tam forniry z przedziwnych drzew i z naszej olchy ,dębu ale brzozy niestety nie znalazłem. Zresztą oni sprzedają tylko w pakietach po paręnaście metrów kwadratowych. Ale z ich śmietnika odpadów drewna wyciągnąłem listwy ok. 1m długości z różnych gatunków drewna ,których nazwy niestety nie znam. Może ktoś rozpozna na zdjęciu ?
Obrazek :?: :?: zdjęcie z lampą
Obrazekbez lampy :?: :geek:
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: mirek »

Tak moje oko to :
1i 2 to Avodire
3 i 4 to Sapelli a 5 to Badi
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
ryszardb
Posty: 146
Rejestracja: 12 lip 2011, 11:36
Lokalizacja: {"name":"Polska Gda\u0144sk","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Mayflower , w.g Billing Boats 1:60

Post autor: ryszardb »

Jeszcze jedno dyletanckie pytanie : które z nich i na co użyć w modelach żaglowców. Widziałem tego złomu dosyć dużo , ale nie wiedziałem co wziąć. W blokowym mieszkanku nie ma specjalnie miejsca na przechowywanie. :oops:
ODPOWIEDZ