HMS BELLONA 1:96

Dział poświęcony modelarstwu kartonowemu i kartonowo-fornirowemu plus inne techniki pokrewne
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

HMS BELLONA 1:96

Post autor: mati »

Witajcie,
Jestem nowy na forum, ale wkrótce chciałbym zaistnieć w relacji z budowy modelu HMS Bellona, tak więc proszę adminów o nie usuwanie tego postu, gdyż powoli będę starał się go rozwijać do rangi relacji z budowy. Model chcę zbudować na podstawie wycinanki Shipyard w skali 1:96.
Na razie jestem na etapie gromadzenia materiałów do budowy tj. zakupiłem kilkanaście metrów forniru dębowego i bukowego, toczone maszty i reje, laserowo cięte wręgi. Poza tym zakupiłem ze 4km nici bawełnianych"Ariadna" gdyż chce zbudować swojego ropewalka i wszystkie liny do Bellony sam będę skręcał i rzecz chyba najdroższa lufy armat chciałbym zakupić wszystkie 74szt. toczone z mosiądzu. Efekt powinien być znakomity tylko trzeba wykartkować odpowiednią ilość pieniędzy czyli jakieś 160zł. Zastanawiałem się nad odlewaniem, ale jest to dla mnie nowość i licząc koszty silikonu, żywic, itp to chyba nie będzie barbarzyństwem kupić gotowe i to z mosiądzu. Muszę jeszcze rozkminić jak czernić mosiądz (napewno będę eksperymentował z oksydą)
Wg wycinanki Shipyardu ich model przedstawia wygląd okrętu z 1761r. ja swoją Bellonę chciałbym wykonać po remoncie, czyli po 1780r. i tu pojawia się problem bo wiem, że po remoncie Bellona wzbogaciła się o miedziane pokrycie dna (w moim modelu chcę to wykonać wykorzystując miedzianą taśmę Tiffany) na górnym pokładzie rufowym dokonano zmian poręczy i dodano 6 stanowisk dla karonad 12 funtowych... i tu zaczyna się problem bo dodano 6 karonad czy wymieniono kosztem innych dział...??
Czy po remoncie w 1780r. Bellona była dalej okrętem 74-działowym czy 80?? W książce wyd. Conway, Anatomy of the Ship przedstawiono wygląd karonad 12, 18 i 32 funtowych z tym, że 18 funtowe były zamontowane w okolicach 1795r a 32 funtowe w 1812, ale czy ktoś wie które działa zostały wymienione na karonady?? Wg opisu w 1761 Bellona nie posiadała żadnej karonady tylko 28 dział 32 funtowych, 28 dział 18 funtowych, 14 dział 9 funtowych i 4 dział 9 funtowe (short). Jak wyglądały te proporcje po 1780r. Również wg planów Corela na rufie widać 6 karonad. Szukam i szukam i nie mogę doszukać się prawdy :)
Co do dział to tyle, następna sprawa to świetlik rufowy wg Shipyardu kształt dachu jest ze skosem a wg Anatomy daszek jest prosty...??
Kolejna sprawa to malowanie okrętu... gdzieś czytałem, że w pewnym okresie raz, że wszystkie okręty Royal Navy zostały poddawane operacji miedziowania dna to zaczęto malować burty w pasy żółto-czarne coś jak w Victory, a jak było z Belloną. Czy ktoś jest w stanie podać kod koloru mniej więcej odpowiadający odcieniom Humbrola, Pactry a może Talensa...
Jak widać niejasności jest kilka, ale chcę przed przystąpieniem do budowy dokładnie zapoznać się z historią okrętu jak wyposażeniem. Mam nadzieje, że pomoże mi to wykonać model zbliżony do oryginału.
Na razie brak czasu na rozpoczęcie budowy rekompensuje sobie czytając wszystko co znajdę na temat HMS Bellona, po raz tysięczny przeglądając wycinankę Shipyardu i publikacje Anatomy of the Ship. Z góry dziękuje wszystkim za odpowiedz.
Pozdrawiam
Mateusz
Obrazek
Obrazek
The world is yours...
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

O:HMS BELLONA 1:96

Post autor: mati »

Hallo!! :D Czy ktoś pomoże...??
Pozdrawiam
Mateusz
The world is yours...
Awatar użytkownika
Jarek
Posty: 536
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS BELLONA 1:96

Post autor: Jarek »

Witaj.
Nie wiem, czy jestem w stanie odpowiedzieć Ci na zadane pytania, bo stawiasz ich bardzo wiele, ale najlepiej by było gdybyś przyjął jedną podstawową zasadę. Trzymaj się jednych planów. Nie porównuj z innymi, bo napewno znajdziesz różnice. Okręt jako oryginał nie istnieje, dlatego nie jest to tak istotne. Mam Anatomy Of The Ship "Bellona". Są to dość dokładne plany i na Twoim miejscu wzorowałbym się na tej publikacji. A jeżeli chcesz być tak dokładny to ustal sobie, że Twoja Bellona będzie z 1761 roku i wszystkie elementy z późniejszych dat ignoruj.
Kiedyś gdy zaczynałem swojego Bounty szukałem planów i wpadły mi plany publikowane przed laty w MODELARZU. Nie dosyć, że były bardzo skąpe to było tak wiele różnic w stosunku do Anatomy of The Ship, że miałem wrażenie, że to inny model.
Awatar użytkownika
Killim
Posty: 162
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS BELLONA 1:96

Post autor: Killim »

Witam, mimo, że nie jestem w stanie Ci pomóc gdyż nie posiadam żadnej dokumentacji
HMS Bellona to bardzo serdecznie Cie witam w naszym gronie;) i będę wiernie kibicował Twoim zmaganiom;)
W Stoczni:
Santa Leocadia
W Porcie:
Szmaka
Santa Maria


Kamil
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

O:HMS BELLONA 1:96

Post autor: mati »

Bellona po remoncie w 1780r. wydaje mi się atrakcyjniejsza (m.in. miedziowana część podwodna), gdybym zdecydował się na budowę okrętu z 1761r. byłoby prościej. Ale czy o to chodzi... jak dla mnie to pewien sprawdzian możliwości. Nie będzie łatwo ustalić co z tymi detalami począć, ale będę na pewno szukał, aż dojdę prawdy :) Na razie największym problemem jest dla mnie uzbrojenie. Nie mogę dojść do tego czy Bellona została dozbrojona o te 6 karonad 12 funtowych czy zostały wymienione. No i jeszcze co z kolorem poszycia, ale z tym będę eksperymentował jak w ogóle zacznę coś działać... :D Będzie to mój pierwszy model kartonowo-fornirowo-drewniany w karierze, zresztą po dłuższej przerwie... Mam nadzieje, że nie utonę na tej głębokiej wodzie... :)
Dziękuje za odpowiedz
Pozdrawiam
Matt
The world is yours...
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

O:HMS BELLONA 1:96

Post autor: mati »

Witam,
Dodałem do "pobieralni plików" zaprojektowane przeze mnie w Corelu elementy do laserowego ciecia w modelu HMS BELLONA
oto link:
http://koga.net.pl/component/option,com_remository/Itemid,306/func,fileinfo/id,109/
Enjoy!;)
The world is yours...
Awatar użytkownika
krzych31
Posty: 7
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS BELLONA 1:96

Post autor: krzych31 »

Witam. Armaty polecam moczyć w sodzie oczyszczonej około tygodnia (było gdzieś na forum) efekt jak dla mnie jest zadowalający.
Obrazek
"Gdy otworzyły się drzwi do percepcji umysłu, każda rzecz ujawniła się taką, jaką jest naprawdę".
Awatar użytkownika
PawelCH
Posty: 194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS BELLONA 1:96

Post autor: PawelCH »

Witam
Opieraj się na Anatomy .....tam wszystko jest opisane.W shipyardzie jest w kilku miejscach inaczej niż w książce.Jeżeli chodzi o kolorystykę to zostawił bym taką:


Obrazek


Pozdrawiam
Paweł
Paweł
Awatar użytkownika
Hadżi
Posty: 448
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55
Lokalizacja: {"name":"Polska k\/Olkusza","desc":"","lat":"","lng":""}

O:HMS BELLONA 1:96

Post autor: Hadżi »

Witam!

Kolego krzych31 mam do Ciebie takie pytanie na które chciałbym uzyskać odpowiedź.

Za jakie osiągnięcia i kiedy otrzymałeś order Żelazny Krzyż którym się tak chwalisz w swoim awatarku?

"Hadżi"
Na pochylni strajk zakończony: ok. podwod. SIEWIERJANKA, budowa wznowiona.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są trudne lub b.trudne.
Myślenie nie boli. Gdyby głupota bolała to nie jeden z bólu by wył.
Awatar użytkownika
krzych31
Posty: 7
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:HMS BELLONA 1:96

Post autor: krzych31 »

Żelazny krzyż otrzymałem w zeszłym roku, w silent hunter 3 ;) a ten pan to Otto Kretschmer. Po wojnie służył w Bundesmarine; w latach 1965-1969 pełnił funkcję dowódcy sił NATO COMNAVBALTAP.
"Gdy otworzyły się drzwi do percepcji umysłu, każda rzecz ujawniła się taką, jaką jest naprawdę".
ODPOWIEDZ