Jacht Gretel Mamoli - Relacja II

Opisy budowy jednostek żaglowych
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Jacht Gretel Mamoli - Relacja II

Post autor: krzysztof »

Właściwie zastanawiałem się dosyć długo, czy rozpocząć ten wątek bowiem NIna szczegółowo opisuje jak należy wykonać ten zestaw. P pierwsze chcę nadmienić, iż nie jest to zestaw "dziewiczy" - kupiłem go z ogłoszenia z naszej mini-giełdy. Zestaw otrzymałem częściowo sklejony - wręgi i podpokłady. Niestety zostały źle dopasowane, a że klej mocny toteż na bazie załączonych rysunków wykonałem nowy szkielet. W odróżnieniu od oryginału zastosowałem sklejkę 2,5mm, trochę przeróbek w rozstawie wręg i szkielecik gotowy. Postanowiłem również zmodyfikować co niektóre elementy, ale to stopniowo. Na pierwszy ogień pójdzie kil - będzie z litego drewna.

Kilka zdjęć co zrobiłem z doskoku wieczorami:

Obrazek

Obrazek

To co otrzymałem - szkielet oryginalny.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Jacht Gretel Mamoli - Relacja II

Post autor: krzysztof »

Jako, że zacząłem relację, kilka dalszych zdjęć z wczorajszej i dzisiejszej sesji. Opisywać pracnie będę bo technika ogólnie znana. Zwracam tylko uwagę na konieczność dokładnego szlifu wręg by nie było wypukłości z zaklęśnięć w kadłubie

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Jacht Gretel Mamoli - Relacja II

Post autor: krzysztof »

Dalsza dłubanina, pierwsze poszycie położone.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Thorus
Posty: 75
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Odp:Jacht Gretel Mamoli - Relacja II

Post autor: Thorus »

witam

nawet ciekawie to wychodzi:) kadłub wydaje sie być do picowany:) mam tylko pytanie o odnośnie techniki- jako iż jestem jeszcze początkujący mam pytanie, bo miedzy wręgi widzę ze włożyłeś jakąś piankę, potem ja ładnie dociąłeś tak aby był jednolity kształt kadłuba, i mam pytanie co potem? nałożyłeś jakiś utwardzacz na nią? może poszycie z listewek? bo tak wygląda jakby już było założone?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Jacht Gretel Mamoli - Relacja II

Post autor: krzysztof »

pianka została wyszlifowana zgodnie z wręgami, na to naklejone pierwsze poszycie z listewek fornirowych 0,5mm, które również przeszły szlif. Dodatkowo lekka szpachla akrylowa, papier 120 i 800. Kadłub gotowy do głównego krycia. Nic nowego, technika podglądnięta od lepszych.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
Nina
Posty: 174
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"","lat":"","lng":""}

Odp:Jacht Gretel Mamoli - Relacja II

Post autor: Nina »

Krzysztof jestem rozczarowana :( Czekałam na Twoją szczegółową relację z krycia kadłuba, a Ty pokazujesz gotowy. Mam nadzieję,że drugie krycie będzie bardziej ukazane.
Interesuje mnie jak będą przebiegały listewki i w jakiej kolejności.
Twój model wychodzi bardzo ładnie:)
8.03.2007 - Łódź Wikingów
8.06.2014 - Dżonka
12.05.2021- Gozzo da Pesca
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Jacht Gretel Mamoli - Relacja II

Post autor: krzysztof »

Pierwsze pokrycie nie wymaga szczegółów w rozmieszczeniu listewek. myślę, że zasadne byłoby użycie listewek 2mm oraz 4mm w zależności jak przebiegają wypukłości kadłuba. Burtową listwę dałem szerszą, obciąłem ją do przebiegu pokładu. Jeśli wykonamy bardzo szczegółowy szlif wręg i wypełnienia, to szpachla będzie niepotrzebna, lub w znikomej ilości.
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Jacht Gretel Mamoli - Relacja II

Post autor: krzysztof »

Ostatnio mnie wzięło, miast oglądać duperele, to je sam wykonuję. Dziś pokład dziobowy i wykończenie burt w części rufowej - niestety nie będzie widać w skończonym modelu - ławka zakryje.Jestem zadowolony,daje efekt cierpliwe sprawdzanie wymiarów przy klejeniu szkieletu i szlifowaniu. Pokład kleiłem od osi symetrii i po obu burtach nie ma żadnej różnicy!! Małe a cieszy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
Awatar użytkownika
Rafal
Posty: 116
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Jacht Gretel Mamoli - Relacja II

Post autor: Rafal »

Cześć,
Chciałem zapytać, bo albo nie doczytałem albo gdzieś mi umknęło, jaka to skala i długość modelu bo z tego co widzę po klawiaturze (od "z" do prawego ctrl) to jakieć 20 cm. Straszne maleństwo ale ładnie Ci to wychodzi.
Pozdrawiam
Rafał
Pozdrawiam
Rafał A.

www.motogaragekutno.pl
Awatar użytkownika
krzysztof
Posty: 972
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Odp:Jacht Gretel Mamoli - Relacja II

Post autor: krzysztof »

Skala 1/54, fakt - maleństwo
Dzisiejsza robótka: ławeczka, pokład rufowy, kołkowanie pokładów,mały szlif ostrzem,nie papierem
Obrazek
Obrazek
Obrazek
pozdrawiam Krzysztof

krzysztof.t.wasilewski@wp.pl
ODPOWIEDZ