Le Fleuron

Opisy budowy jednostek żaglowych
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Le Fleuron

Post autor: myszor »

Witam .
Po wielu latach przygotowywania materiału , dokumentacji i narzędzi wreszcie zdecydowałem sie na rozpoczęcie budowy tego pięknego modelu żaglowca .
Wszystko idzie na bok i teraz przez jakiś czas tylko Florek . Budowa ogarnięta , pogoda pod psem wiec można zaczynać .
Będę go budował z drewna gruszki . Pierwszy raz mam do czynienia z takimi planami i taką ilością drewna do przerobu ;)
Pomalutku zacząłem od stępki rufowej i dziobowej .
Do budowy tak dużego modelu trzeba było zbudować stocznie ze sklejki 15 mm.
Skala tego modelu pozwoli mi na spokojne i dokładne budowanie bo już oczy nie takie do mniejszych modeli.
Mam teraz warunki i duuuużo czas na poświęcenie się modelarstwu .
Trzymajcie kciuki bo nie będzie to prosta budowa i na pewno będzie dużo błędów i poprawek .
W następnym poście pokaże gdzie i czym spróbuje zbudować Florka .
Załączniki
flor9.JPG
flor8.JPG
flor7.JPG
flor6.JPG
flor5.JPG
flor4.JPG
flor3.JPG
flor2.JPG
flor1.JPG
flor.JPG
flor11.JPG
Ostatnio zmieniony 28 lis 2016, 09:17 przez myszor, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Le Fleuron

Post autor: Borek »

Gratuluję wyboru tematu i odwagi - model wyjdzie ogromny. Ale z Twoimi umiejętnościami miziania drewna efekt będzie piękny. Kibicuję, aby projekt został ukończony.
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Awatar użytkownika
Jarcio
Posty: 90
Rejestracja: 17 lut 2011, 13:43

Re: Le Fleuron

Post autor: Jarcio »

Andrzeju pełen szacunek za odwagę w rozpoczęciu tak złożonego i jednocześnie szalonego projektu. Wymiary modelu w tej skali są przerażające: kadłub długość 232 cm, szerokość 54, wysokość 68, a w przypadku wykonania modelu z olinowaniem model będzie miał 296 cm długości, 116 szerokości i 233 cm wysokości. Już wiem teraz, czemu kupiłeś taką wielka chałupkę :D .
Jest to wg mnie jeden z najpiękniejszych żaglowców, jeśli nie najpiękniejszy. Sam chciałbym mieć taki w swojej kolekcji, oczywiście nie w takiej skali :) . No i oczywiście oczekujemy, że będzie co najmniej tak dobrze wykonany jak model Gerarda Delacroix, a nawet ma być piękniejszy. Ale drewna to zużyjesz pewnie tyle, że pół wsi przez zimę mogłoby palić nim w piecach?
Awatar użytkownika
Kazek
Posty: 717
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Le Fleuron

Post autor: Kazek »

I to jest to co tygryski lubią najbardziej :D
Wspaniały projekt Andrzeju życzę powodzenia i wytrwałości ,umiejętności masz ,drewna kilka kubików więc nie powinien być problem tylko budować .
Będę kibicował wytrwale byś budowę ukończył .
Pozdrawiam Kazik :)
Awatar użytkownika
Siberian
Posty: 63
Rejestracja: 11 sty 2014, 20:58

Re: Le Fleuron

Post autor: Siberian »

Witam.
Będę często tu zaglądał, śledząc postępy. Nie buduj zbyt szybko, żeby tegoroczna grusza zdążyła dojrzeć do modelarstwa. :)
Podobnie jak relacja Kazka, tak i Twoja, będzie dla mnie pewnym materiałem szkoleniowym na przyszłość. Może kiedyś też podejmę ościste wyzwanie.
Pozdrawiam, Wojtek.
Awatar użytkownika
Zdzisław
Posty: 23
Rejestracja: 16 lut 2015, 11:49

Re: Le Fleuron

Post autor: Zdzisław »

Witam
Super Andrzeju, że budujesz taki model. Lubię duże modele, ale jeżeli będzie on miał takie wymiary jak pisze Jarcio - to nawet dla mnie jest on ogromny. Będę z zainteresowaniem śledził każdy Twój wpis.
Życzę powodzenia w budowie.
Pozdrawiam serdecznie Zdzisław
Awatar użytkownika
ryszardw
Posty: 898
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Le Fleuron

Post autor: ryszardw »

Przy tej skali można poszaleć i pokazać kunszt stolarski .Na reszcie się spełnisz .Przy tej pracy piła taśmowa jest nieodzowna .Ja ze swoją nie mogę sobie poradzić Zrobiłem prowadnice łożyskowe a i tak po max 10min. taśma pęka na drewnie miękkim ~5mm .Zerwałem już 4 taśmy i jestem zniechęcony bo nie znam powodów .Może winne jest zgrzewanie czołowe a nie na zakładkę .Piły zgrzewam w Ostrzalni .Może ktoś miał podobny problem i go rozwiązał.Pozdr.R
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Le Fleuron

Post autor: myszor »

Witam .
Dzięki Koledzy .
Porobiłem trochę pił różnej mocy i przeznaczenia .
Jedna jest do cięcia wstępnego grubych kawałków gruszki . Następne już do dokładniejszego cięcia i robi się jeszcze jedna już do delikatnych cięć .
Chyba mam jebla na punkcie pił :lol:
Są i będą służyć . Co chwile coś trzeba albo zmajstrować albo zakupić . Wszystko się przydaje a dłuta najbardziej .
Zrobiłem też zapas drewna gruszy aby nie zabrakło . Będzie można spokojnie budować nie tylko Florka .
Dłubie dalej stewy . Pomalutku i bez pośpiechu . Uczę się . To nie takie proste . Niektóre części dorabiałem po trzy razy bo były szpary na połączeniach . Ale już opanowałem jak to trzeba robić .
Panie Ryszardzie , proponuje zmniejszyć naciąg . Też na początku rwałem taśmy i po próbach z naciągiem ustawiłem tak że już nie strzelają . Trzeba też ustawić położenie taśmy na górnym kole , tym pokrętłem na bocznej ściance . U mnie taśma jest na środku tej gumy co pokryte jest koło .
Załączniki
kil.JPG
kil2.JPG
kil3.JPG
dłuto w tej pracy jest niezastąpione .
dłuto w tej pracy jest niezastąpione .
do cięcia zgrubnego , silnik 1 kW
do cięcia zgrubnego , silnik 1 kW
do cięcia dokładniejszego z "ruskiej maszynki " zrobiona
do cięcia dokładniejszego z "ruskiej maszynki " zrobiona
buduje się do precyzyjnego cięcia . wałek wytoczył mi Kolega tadheus . Dziękuje Ci bardzo , jest super dokładny .
buduje się do precyzyjnego cięcia . wałek wytoczył mi Kolega tadheus . Dziękuje Ci bardzo , jest super dokładny .
nie zastąpiona , bez niej nie ma co podchodzić do przerobu takiej ilości drewna :)
nie zastąpiona , bez niej nie ma co podchodzić do przerobu takiej ilości drewna :)
będzie służyć też jako frezarka do drewna . daje rade :)
będzie służyć też jako frezarka do drewna . daje rade :)
ścierarka zrobiona z frezarki . pięknie szlifuje deseczki .
ścierarka zrobiona z frezarki . pięknie szlifuje deseczki .
część deseczek na wręgi
część deseczek na wręgi
deseczki na kil i stewe dziobową i rufową .
deseczki na kil i stewe dziobową i rufową .
zapasik na przyszłość :)
zapasik na przyszłość :)
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
ostry_gl
Posty: 0
Rejestracja: 06 kwie 2015, 22:18

Re: Le Fleuron

Post autor: ostry_gl »

Rewelacja - trzymam kciuki:)
Pozdrawiam,
Łukasz
Awatar użytkownika
Borek
Posty: 379
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Wroc\u0142aw","desc":"","lat":"","lng":""}

Re: Le Fleuron

Post autor: Borek »

Fajne zaplecze narzędziowe, najbardziej zazdroszczę ilości materiału
Pozdrawiam serdecznie Piotr
ODPOWIEDZ