Le Coureur

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
Karrex
Posty: 1194
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Coureur

Post autor: Karrex »

Też stosuję sambę, znam ją pod nazwą wawa. Ze względu na łatwość obróbki dawałem ją głównie do wypełnień (dziób, rufa) i na całe pierwsze poszycie na ST, ale również jasne detale (belki na dziobie) i część 2 poszycia (mogłem sobie pozwolić na selekcję i wybierałem takie listwy, w których pory były jak najmniejsze).

Wawa (samba) dobrze przyjmuje bejcę, jednak te pory się uwidaczniają (jaśniejsze cętki) - zrób próbki na ścinkach i sam zdecydujesz, czy Ci to przeszkadza.
Myślę, że przy skali 1:48 nie będzie to bardzo deprecjonować, ale mogę się mylić.
Mam tą przewagę nad kolegami, że sambę mam przed oczami, a nie powiększenia na monitorze. Pory w drewnie nie są tak duże, ale bejcowane to już będzie inna inszość.

W bejcowanym buku też widać cętki, na brzozie (jak się źle trafi) można się przejechać, bejcowanie może wyjść plamiasto - to z moich obserwacji tych gatunków drewna.

I nie na temat:
myszor napisał:
...
No i ładnie Ci to wychodzi .
...
Dobrze że zdecydowałeś się na drewno . Kiedyś trzeba zrobic ten pierwszy raz . Nie będziesz żałował . Powodzenia .:)
...

myszor napisał:
...
Bardzo ładnie robisz i szkoda oszpecić model jakimś egzotycznym drewnem które nadaje się do budowy tratw a nie fajnego modelu . Spróbuj . Pozdrawiam :)
...

Andrzej, czyżbyś startował w wyborach ;), wypisz, wymaluj - nasza elita polityczna :laugh::P
Pozdrawiam
Karol

W stoczni: Santa Maria, San Juan Bautista, Santisima Trinidad, L'Ambitieux

Pozłotnictwo


Obrazek
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Coureur

Post autor: myszor »

Karolu , nie oszukujmy siebie i Roberta . Samba (wawa) nie nadaje się do modeli jako wykończenie . Z tego niech budują w Afryce czółna . Te egzotyki to w kosmos wyślij .Chłop widać robi ładnie i niech tego drewna dalej nie pcha . Lepiej trochę poczekać na lepszy materiał . Ja Robertowi napisałem żeby spróbował pogadać z Mirkiem jak nie ma gdzie dostać innego . Na pewno nie pożałuje że zabrał się za budowę z drewna . Przepraszam Robert jeżeli mój poprzedni post sprawił Ci przykrość :( .Pozdrawiam :) .
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
obi
Posty: 92
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Coureur

Post autor: obi »

Dzięki ale jest mały problem ja do polski mam ponad 1500km i ewentualne przesyłki to są już koszty nie mówiąc o stanie w jakim to do mnie dociera , wiem z doświadczenia .Z drugiej strony to wizualnie 50% pracy mam za sobą , w sumie to nie wiem muszę to przemyśleć cała góra przede mną .
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
obi
Posty: 92
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Coureur

Post autor: obi »

Witam

Zrobiłem próbę malowania, wygląda tak

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Robert
Awatar użytkownika
kagra
Posty: 1095
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Coureur

Post autor: kagra »

Widać,że próbkę potraktowałeś jakimś olejem i cała faktura drewna się uwypukliła.Efekt przy tego rodzaju drewnie nieszczególny.Jest jeszcze wyjście.Olej na bok a zastosować środek gruntujący, u nas to nazywa się kapon.Szkoda tak ładnego poszycia.Kapon powinien jedynie zagruntować nie zmieniając tak radykalnie barwy.Spróbuj.Pozdrawiam.K.
Awatar użytkownika
mati
Posty: 554
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"","desc":"Sosnowiec,G\u00f3rno\u015bl\u0105sko-Zag\u0142\u0119biowska Metropolia,wojew\u00f3dztwo \u015bl\u0105skie,Polska,pl","lat":"50.2780834&am

O:Le Coureur

Post autor: mati »

No chyba poszedł na to olej... samba wygląda teraz miejscami jak... sierść geparda ;) może jakaś bejca rustykalna?? orzech?? zobacz mój jacht... może kolor ci będzie odpowiadał... a potem kapon?? bo teraz chyba zbyt centkowane masz to drewienko... ale jestem pod wrażeniem poszycia zakładkowego... wyszło ci pięknie... trzymaj tak dalej :)
Pozdrawiam
Mateusz
The world is yours...
Awatar użytkownika
obi
Posty: 92
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Coureur

Post autor: obi »

Witam

Pierwsza próba z kolorem to nie lakier ani bejca dałem na to wosk i wyszło jak wyszło.
Przez ostatnie dni jeszcze trochę eksperymentowałem , ale zawsze ten sam efekt wychodzą cętki, potraktuję to chyba czymś bardzo ciemnym wtedy będą mniej widoczne , w sumie i tak chciałbym uzyskać efekt starego drewna . Puki co dałem spokój z malowaniem i zacząłem dłubać lustro rufy jeszcze bez okien ,ale do niedzieli chyba wstawię (bo zima idzie :) )

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam Robert
myszor
Posty: 1061
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Coureur

Post autor: myszor »

No , rośnie Nam kolejny " zdolniacha" . Ładnie Ci to idzie . Dalej pchasz tą egzotykę . Ale szanuje to i nie zwracam już na to uwagi . Widze że będzie ładny model . Pozdrawiam :)
Pozdrawiam . Andrzej :)

Drewno to surowiec , który od niepamiętnych czasów odgrywał wielką role w życiu człowieka , dlatego też powinno być traktowane z należytą atencją .
Awatar użytkownika
awas
Posty: 434
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Le Coureur

Post autor: awas »

Znakomicie to robisz.
Pozdrawiam, Artur
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Le Coureur

Post autor: mirek »

Robota naprawdę ładna i czyściutka
Pozdrawiam Mirek Rybus
ODPOWIEDZ