Tartana 1870

Opisy budowy jednostek żaglowych
Awatar użytkownika
jaxa
Posty: 518
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Tartana 1870

Post autor: jaxa »

robisz zajebisty model i się do tego przykładasz - śledzę to i się uczę,a reszta...
OD CZEGOŚ TRZEBA ZACZĄĆ - NAJLEPIEJ OD POCZĄTKU !!!
w szkutni: ObrazekObrazek ...i przy kei: ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
PufcioFromWiocha
Posty: 66
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Tartana 1870

Post autor: PufcioFromWiocha »

Witam,
Kadłub wstępnie uzbrojony w bloczki, żagle były wcześniej zrobione, ale zmienił się sposób mocowania bloczków na nich (wg dostępnych fotografii). Obecnie moja radosna twórczość wygląda tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Uszczelnienia masztów widoczne powyżej wytłoczyłem z blachy miedzianej 0,6mm. Jeśli ktoś będzie chciał, to wrzucę fotografie tłoczników.

Obrazek

Pozdrawiam
Paweł
https://pawelskrzypek.pl/
vegelus
Posty: 476
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Tartana 1870

Post autor: vegelus »

Z chęcią bym zobaczył tłoczniki?
Oraz technikę tłoczenia na ciepło czy na zimno?
Awatar użytkownika
PufcioFromWiocha
Posty: 66
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Tartana 1870

Post autor: PufcioFromWiocha »

Witam wszystkich
Na prośbę Vegelusa przedstawiam metodę tłoczenia blach na zimno. A na zimno dlatego, że przy głębokości tłoczenia, którą potrzebowałem nie było sensu grzać wszystkiego (o wrodzonym lenistwie nie wspomnę ;))
Jeden z tłoczników, który używałem wygląda tak (drugi jest identyczny, tylko przecięcie jest pod kątem prostym):

Obrazek
Obrazek

Tłoczniki do tłoczenia miedzi można wykonać z byle czego. Ja mam dojście do tokarki, więc wykonałem to to na tokarce ze stali zwykłej jakości. Taki sam efekt można uzyskać za pomocą np. wiertarki stołowej. Ważne jest tylko, aby otwory pod elementy ustalające (śruby) wykonać przed rozcięciem tłocznika - chodzi o centryczność otworu prowadzącego stempel i samej matrycy. Otwór w matrycy powinien mieć średnicę stempla + dwie grubości wytłaczanej blachy + lekki luz.
Całą zabawę rozpoczynamy od założenia paska blachy i skręcenia całego tłocznika ile Bozia siły dała. Chodzi o to, aby blacha przy wytłaczaniu się nie pofałdowała.

Obrazek

Następnie przy pomocy punktaka przebijałem blachę możliwie na środku wytłoczenia - inaczej zamiast wytłoczyć blachę, wytniemy ją (zamiast tłocznika mamy wykrojnik ;)).

Obrazek

Mając przebity otwór w blasze możemy już użyć stempla właściwego. Użyłem standardowego wiertła, gdyż znalazłem takie o właściwej średnicy. Ale stempel też można wytoczyć. Poprzez uderzenie młotkiem wbijamy stempel w blachę aż do całkowitego jej przebicia. W przypadku zbyt małego otworu w matrycy też nastąpi wycięcie blachy lub w gorszym przypadku stempel zakleszczy się w matrycy. A wtedy nic na siłę, ale wszystko młotkiem... ;)

Obrazek

Czasem mogą być problemy z wyciągnięciem tłocznika lub blachy, ale wtedy też młotek się przydaje. W przypadku seryjnej produkcji dobrze jest zastosować jakiś smar - bardzo ułatwia to życie... ;)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Gotowy element powyżej. Po wytłoczeniu już standardowa obróbka blach/elementów metalowych. Nie jest to jakaś super metoda, ale jakaś jest i mnie się przydała. Przy tłoczeniu na zimno jest trochę odpadu. W przypadku tłoczenia większych ilości można inaczej ukształtować stempel, można też zmiękczyć blachę.

Pozdrawiam
Paweł
https://pawelskrzypek.pl/
Awatar użytkownika
PufcioFromWiocha
Posty: 66
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Tartana 1870

Post autor: PufcioFromWiocha »

Witam,
pierwszy żagiel wisi - ale na dzisiaj tylko wisi, jeszcze nie jest sterowny ;), stąd ten twórczy bałagan na pokładzie...

Obrazek

Pozdrawiam
Paweł
https://pawelskrzypek.pl/
Awatar użytkownika
oksal
Posty: 1881
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Tartana 1870

Post autor: oksal »

Super to Paweł wygląda. Gratuluje. Akurat krochmalę szmatkę więc jestem przy tym samym;)
Awatar użytkownika
PufcioFromWiocha
Posty: 66
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Tartana 1870

Post autor: PufcioFromWiocha »

Witam.
Dziękuję Adamie za uznanie ;) Wg mnie nie idzie mi to za dobrze... Aż boję się robić makra...
A tak poważnie to uporządkowałem trochę bałagan wokół przedniego masztu:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Paweł
https://pawelskrzypek.pl/
Awatar użytkownika
PufcioFromWiocha
Posty: 66
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

O:Tartana 1870

Post autor: PufcioFromWiocha »

Witam.
Tartana w pełnej okazałości :). Brakuje jeszcze lin obsługujących sieci i flag. I oczywiście samych sieci, ale tutaj pojawia się problem... Nie mam dobrych zdjęć ani rysunków pokazujących takie sieci... więc jeszcze nie wiem jak to będzie ostatecznie wyglądać.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam
Paweł
p.s. Przepraszam za słabą jakość zdjęć, ale kogowy serwer zmienia wielkość plików - optymalizacja??
https://pawelskrzypek.pl/
Awatar użytkownika
Irek350
Posty: 137
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56
Lokalizacja: {"name":"Polska Pozna\u0144","desc":"","lat":"","lng":""}

O:Tartana 1870

Post autor: Irek350 »

Fajny model, bardzo podoba mi się malowanie kadłuba,
ale jakoś tak za pusto i za czysto na tym pokładzie ;)
Pozdr.
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

O:Tartana 1870

Post autor: mirek »

Irek350 napisał:
Fajny model, bardzo podoba mi się malowanie kadłuba,
ale jakoś tak za pusto i za czysto na tym pokładzie


Fajny to mało powiedziane !! Model jest pięknie zrobiony.
Z czasem pewnie Paweł coś ustawi na pokładzie, cierpliwości
Cała jego relacja jest naprawdę super cała masa innego podejścia do pewnych tematów i aż by się chciało rzec : Oby wszystkie posty i relacje były tej jakości .
Pozdrawiam Mirek Rybus
ODPOWIEDZ