Relacja Pierwsza

Model kaszubskiej łodzi rybackiej dla średniozaawansowanych.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Relacja Pierwsza

Post autor: bartes123 »

Zapewne można jeszcze lepiej. Ale niestety, ja z moimi możliwościami wyżej "wała" już nie podskoczę. Co uważacie kolegi???

koga 29032011 004.jpg
koga 29032011 004.jpg (131.07 KiB) Przejrzano 5181 razy


Przy okazji, ktoś ma pomysł na gwoździki 0.5 mm, żeby jakiś ładny łebek miały?? Lub bo ewentualnie wiem jak podtoczyć do 0.5 mm ale skąd ten łebek?

No i widok ogólny na bałagan...

koga 29032011 006.jpg
erykmodel1
Posty: 44
Rejestracja: 14 lut 2011, 19:38

Re: Relacja Pierwsza

Post autor: erykmodel1 »

No i mam cię. Dowale ci teraz z grubej rury ha ha ha. A może ci odpuszcze bo mnie rozbawiłeś.
UWAGA teoretyk się wypowie.
Kolego zawiasy szajs nie samowity, podklej tą cieniutką blaczkę na kawałek czegoś twardego klejem ca potem wytni to włośnicą równo i odklej. Nalklej to na właściwy luk i miejsce potem nawierć otworki 0.5mm wciśni drut i przytni go tak by odrobinę wystawał i będzie imitował łeb. Bo jak myślę to te zawiasy nie są ruchome i nie mają takie być. :D :D :D
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja Pierwsza

Post autor: stefan »

erykmodel1 pisze:No i mam cię. Dowale ci teraz z grubej rury ha ha ha. A może ci odpuszcze bo mnie rozbawiłeś.
UWAGA teoretyk się wypowie.
Kolego zawiasy szajs nie samowity, podklej tą cieniutką blaczkę na kawałek czegoś twardego klejem ca potem wytni to włośnicą równo i odklej. Nalklej to na właściwy luk i miejsce potem nawierć otworki 0.5mm wciśni drut i przytni go tak by odrobinę wystawał i będzie imitował łeb. Bo jak myślę to te zawiasy nie są ruchome i nie mają takie być. :D :D :D


Eryk, nie wiem, może nie doczytałeś ale Bartes napisał że nie jest w stanie zrobić lepiej, więc się nie czepiaj bo ja tobie zacznę wytykać spartolone malowanie, że maskowania nie wspomnę.
Nie wiem skąd wytrzasnąłeś ten "patent" z podklejaniem cienkiej blaszki na coś grubszego (cokolwiek to ma być??? ) moim zdaniem to kompletna bzdura, chyba że pokażesz jak to robisz. Wtedy odszczekam wszystko publicznie.
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Relacja Pierwsza

Post autor: bartes123 »

erykmodel1 pisze:No i mam cię. Dowale ci teraz z grubej rury ha ha ha. A może ci odpuszcze bo mnie rozbawiłeś.
UWAGA teoretyk się wypowie.
Kolego zawiasy szajs nie samowity, podklej tą cieniutką blaczkę na kawałek czegoś twardego klejem ca potem wytni to włośnicą równo i odklej. Nalklej to na właściwy luk i miejsce potem nawierć otworki 0.5mm wciśni drut i przytni go tak by odrobinę wystawał i będzie imitował łeb. Bo jak myślę to te zawiasy nie są ruchome i nie mają takie być. :D :D :D


bartes123 pisze:U Stefana cenię to, że nie tylko powie że coś jest do dupy i idzie zrobić lepiej - Stefan również to pokazał. I za to mu chwała. Bo wielu jest co gada i gada. I na gadaniu się kończy.


Podtrzymuję...
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja Pierwsza

Post autor: stefan »

Jako że ja zacząłem wytykanie itd. w poczuciu winy, tak na szybko pokażę jak robię zawiasy.
Blaszka miedziana 0,4mm, nożyczki za 3 zet, takie cuś z kolcami (bardzo przydatne narzędzie i wielofunkcyjne:) ) liniał metalowy, wiertło 0,6mm (dobre :)) blacha mosiężna 1mm, punktak zrobiony z wiertła.
Kawałek blaszki miedzianej, szerokością odpowiadający dlugości zawiasów, odpuszczam nad płomieniem żeby dziada zmiękczyć. Dalej to nie ma co pisać, myślę że wszystko widać wyraźnie.

leocadia 046.jpg

leocadia 048.jpg

leocadia 050.jpg

leocadia 052.jpg

leocadia 055.jpg

leocadia 056.jpg

leocadia 058.jpg

leocadia 059.jpg

leocadia 061.jpg

leocadia 062.jpg

leocadia 063.jpg

leocadia 066.jpg

leocadia 070.jpg

leocadia 067.jpg

leocadia 071.jpg


I nie czepiać się że krzywo, robiłem to szybko, więcej czasu zajęło mi wstawianie zdjęc:)
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Relacja Pierwsza

Post autor: bartes123 »

Ok, o to jest jpg z nadbudówkami, zawiasami i wymiarami. Założenie jest takie, żeby te zawiasy zrobić z blaszki 0.3 mm. Dodatkowe założenie (jakkolwiek kompletnie nieprzydatne w tym przypadku) to to, żeby zawiasy były ruchome. W związku z powyższym nasuwają się pytania:
a) jaki materiał
b) czym ciąć
c) jak zrobić zawiasy
d) co ma robić za bolec w zawiasach
e) jak zrobić gwoździe w okuciach
Pierwsze próby z blaszką 0.3 mm wyszły jak wyszły. Po 3 nieudanych próbach przerzuciłem się na blaszkę 0.1 mm. Tu są pewne sukcesy, aczkolwiek podobno zawiasy wyglądają na zbyt "chude" jak do skali.
Doszedłem do wniosku, że ostatnie zawiasy to już szczyt "moich" możliwości (poprawiłbym tylko te krzywe dolne zawiasy). Ale szczyt moich możliwości wcale nie oznacza, że nie da się tego zrobić lepiej. Dlatego też proszę was, drodzy przyjaciele o pomoc. A wolę tu a nie na SB dlatego że:
1) z SB informacje te zginą bezpowrotnie
2) podwieszenie tego problemu tutaj nabije mi oglądalności :)

Kto chętny mogę podesłać rysunki nadbudówek w Corelu.

Najlepsze że to dopiero pierwsze okucia. A będzie ich troszku...
Załączniki
nadbudówki wymiary.jpg
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Relacja Pierwsza

Post autor: bartes123 »

W sumie to już prawie że nieważne, Stefan pokazał... że kurna się da :lol:

Ale może ktoś jeszcze coś wymyśli. Jak nie to dzisiaj robię Stefanową metodą.

Radku, czy nie uważasz, że po to właśnie jest Koga? Bo wydaje mi się że śledzenie jak to ślusarze robili dawniej do nikąd by mnie nie doprowadziło... A gdyby Stefan informacje te zamieścił na SB z linkami do zdjęć to za 10 minut już by nikt o tym nie wiedział. Dlatego też uważam, że forum Kogi powinno być ściśle modelarskie (bez relacji z festynów czy gipsowych bohomazów na ścianach chałup oraz innych kamlotów) a Sb służyć do wymiany informacji na temat każdy.
Stefan, dzięki, nie gadałeś a pokazałeś. I jak dla mnie starczy.
Awatar użytkownika
mirek
Posty: 1879
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja Pierwsza

Post autor: mirek »

To co pokazał Stefan jest moim zdaniem najprostszą metodą wykonania zawiasów z blachy.
Oczywiście jest jeszcze wiele innych metod wykonania zawiasów , ale to co pokazał Stefan jest w stanie wykonać każdy, kto ma do dyspozycji najprostsze narzędzia.
Zawiasy można robić z bardzo różnych materiałów takich jak : Papier Polistyren czy PCV wszystko zależy od doświadczenia i umiejętności wykonawcy.
Blaszkę mosiężną dobrze rozgrzej a później wrzuć do denaturatu. Co to da ?>
Po pierwsze, blacha zrobi się bardzo elastyczna i po drugie będzie dobrze odtłuszczona a to będzie bardzo ważne przy oksydowaniu ( czernieniu )
Pozdrawiam Mirek Rybus
Awatar użytkownika
bartes123
Posty: 762
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:56

Re: Relacja Pierwsza

Post autor: bartes123 »

Z doskoku przetestowałem metodę kolegów:

100_2774.JPG


Dzisiaj mam nadzieję będzie ostateczny etap wykonywania tych dziadowskich zawiasów. Wreszcie je przykleję i zaV33-uję te wredne nadbudówki. Bo ile można...
Awatar użytkownika
stefan
Posty: 1155
Rejestracja: 04 gru 2010, 21:55

Re: Relacja Pierwsza

Post autor: stefan »

bartes123 pisze:Z doskoku przetestowałem metodę kolegów:


No, widać że z doskoku, i do tego na kolanie robiłeś :lol:

Hehehehe...
żarcik :mrgreen:
ODPOWIEDZ